Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Artykuły hetmańskie i wojskowe

Rekomendowane odpowiedzi

W nowożytności zostały wprowadzone stałe armie na usługach państw. W sferze prawa wojny przyczyniło się to do wydawania np. artykułów, kodeksów, czy instrukcji wojskowych, które mimo, że kierowane tylko do własnych wojsk miały jednak wpływ na kształtowanie się prawa wojny.

Znane nam są kodeks cesarza Maksymiliana II z 1570 r., kodeks Maurycego z Nassau z 1590 r., artykuły wojenne szwedzkiego króla Gustawa Adolfa z roku 1621.

My również możemy się takimi kodyfikacjami poszczycić są to artykuły hetmańskie z 1609 r. przypisywanego autorstwa hetmana Stanisława Żółkiewskiego i artykuły wojskowe autorstwa hetmana Krzysztofa Radziwiłła z 1635 roku.

Po pierwsze czy znana jest ich treść. Po drugie jak je ocenicie w kontekście innych podobnych kodyfikacji jak i czy uważacie, że wymienione artykuły hetmańskie i wojskowe miały wpływ na kształtowanie się prawa wojny? Czy był w jakiś sposób innowacyjne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tee-eR   

Odsyłam do książki Stanisława Kutrzeby "Polskie Ustawy i Artykuły Wojskowe od XV do XVIII wieku" Krakó 1937r sa w niej zawarte teksty artykułów. Polecam też Karola Koranyia "Z badań nad Polskimi i Szwedzkimi artykułami wojskowymi XVII stulecia" tu jest porównanie władysławowskich "Artykułów wojsku cudzoziemskiemu opisanych" z artykułami Gustawa II Adolfa z lipca 1621r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Regulacje Władysława IV wzorowane były na przepisach Gustawa Adolfa (w redakcji z 1632 r. z Elfsnabben pt. "Schwedisches Kriegsrecht oderArticulsbrieff Gustaffs Adolffs. Sambt angeffehter General und Ober-Gerichts Ordnung"), zatem nowatorskimi; w sensie ogólnym; trudno je nazwać. W polskiej wersji opuszczono 18 artykułów - głównie tyczących protestanckich nabożeństw oraz tyczących się konnicy - sądu dla jezdnych, spraw co do wagmistrza, rumormistrza, generalnego profosa itp., za to dodano regulacje co do artylerii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.