Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Styrbjorn

Kod da Vinci itp.

Recommended Posts

Witam, ostatnio oglądałem fragment filmu Kod da Vinci i zaciekawiły mnie tezy tam przedstawione odnośnie soboru nicejskiego (domniemane odrzucenie ew. Filipa, w której była mowa o tym, że Chrystus był tylko człowiekiem) oraz odnośnie istnienia ew. Marii Magdaleny (która jakoby miała być żoną Chrystusa). Jeśli ktoś posiada sprawdzone/wiarygodne informacje na ten temat to proszę o podzielenie się nimi. Mam także nadzieję, że temat wzbudzi zainteresowanie szerokiej rzeszy forumowiczów i wywiąże się zgodna z nim dyskusja.

PS: Może ktoś zna inne śmiałe tezy, które dotyczą fundamentów chrześcijaństwa, a nie są spopularyzowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inga   
Jeśli ktoś posiada sprawdzone/wiarygodne informacje na ten temat to proszę o podzielenie się nimi.

Kolego, kolega się z choinki chyba urwał. Jeżeli kolega chce poruszac ten arcyciekawy temat, to niech kolega nie używa równocześnie określeń "sprawdzone i wiarygodne", albowiem gdyby fakty takowe istniały w środowisku naturalnym i były łatwo dostępne, zapewne kolega by nie zakładał tego tematu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   
odnosnie ew. Marii Magdaleny
... No tak watpie czy takie zrodla historyczne dotwaly do naszych czasow , byc moze fragmenty ?? Uwazam ze takie zrodla sa bardzo zdawkowe , znikome lub zadne . Nalezy przy tym zwrocic uwage , czy komus celowo zalezalo na zniszczeniu owych dokumentow , czy nie dotrwaly naszych czasow ze wzgledu na wiek dokonywanego zapisu , czy poprostu takowe nie istnialy ??

(...)

Najwieksza tajemnica jest oczywiscie tajemnica Swietego Graala i mysle ze owa tajemnica z ,, powietrza sie nie wziela ,, , ale miala swoja podstawe , tylko gdzie ??

W tym przypadku skieruje sie do nauki znanej nam wszystkim , anatomii , no bo czym jest owy ,, Graal,, kielich jak nie symbolem narzadow rodnych kobiety otoz ;

- pochwa = trzony,podstawa kielicha ;

-macica = sam kielich i to juz z biologii wiemy co przechowuje , co rozwija sie w macicy - nowe zycie ,,

krew nastepnego pokolenia,, ;

-jajowody i jajniki (w jajnikach powstaje material genetyczny ,,zenskie jajka,,) -przypominaja uchwyty kielicha ;

Owszem sama ksiazka pisarza to przede wszystkim powiesc sensacyjna , jednak czy wszystko w niej jest fantastycznym pisarskim wymyslem ? ... czy gdzies sa jakis historyczne prawdy , na tym mozna sie dlugo zastanawiac ? I szukac byc moze wiatru w polu ;)

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Mit świętego Graala jest tak silny, że mało kto wierzy, że w kościele w Walencji znajduje się kielich, z którego korzystał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.

Co do Marii Magdaleny: wszystko by się zgadzało, ale niech mi ktoś wyjaśni taką małą kwestię: 1) Frankowie przybyli do Galii i Germanii 200 lat po Chrystusie. 2) Maria Magdalena musiała mieć jakiś dar jasnowidzenia, żeby pognać gdzieś na daleką północ i daleki wschód by w tej konkretnej wiosce i tym konkretnym plemieniu znaleźć tego konkretnego wojownika, który był przodkiem Merowingów. Jeśli tak rzeczywiście było, to to zakrawa na cud Marii Magdaleny albo można przyjąć że była prowadzona przez Ducha Świętego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   
ale niech mi ktos wyjasni taka mala kwestie ...
Otoz i wyjasnienie a wiaze sie ono z miejscowoscia , Saintes- Maries-de-la- Mer co oznacza ,, Swiente Marie z nad morza ,, prosze zauwazyc ze rzeczownik Maries jest zapisany w liczbie mnogiej , a wiaze to sie z legenda . W roku 42 wyruszyli z Egiptu , Lazarus i jego siostry Maria Magdalena i Marta oraz Maria Salomea (matka sw. Jana Apostola ) , Maria Jacoba oraz sw. Maximin , na morzu rozpetala sie burza ich lodka dotarla do Galii (chyba przez przypadek )... towarzyszyla im tez sw. Sara , wielu badaczy uwaza ,, Sare ,, za dziecko Marii Magdaleny , co dalej stalo sie z rozbitkami , otoz ,, Gmina Zydowska ,, w Galii udzielila im schronienia (czyli rodzina Marii Magdaleny mieszkala wczesniej w Galii zanim pojawili sie tam Frankowie ). A miejscowosc nosi nazwe na czesc tego zdarzenia .

Oto link w j. ang . sw. Sary http://www.absoluteastronomy.com/topies/Saint_Sarah

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
atrix   

Eginthen napisał - W tym przypadku skieruje sie do nauki znanej nam wszystkim , anatomii , no bo czym jest owy ,, Graal,, kielich jak nie symbolem narzadow rodnych kobiety otoz ;

Ciekawa teza , tylko moim zdaniem mało wiarygodna. Jezus urodził sie ooło 4 roku naszej ery. Na jakim poziomie była ówczesna nauka o anatomi człowieka . Była ona znikoma , a wręcz szczątkowa. Kiedy tak właściwie pojawiła się legenda Świętego Grala, chyba w średniowieczu. Czy aby to nie była ówczesna moda na poszukiwanie dowodów świętosci. Dlaczego święty Józef pojawia się dopiero około XIV wieku. Moim zdaniem, stało się to za przyczyną kościoła . Wiele ludzi próbuje rozwikłać zagadke , czy im się uda. Napewno nie. Bo co by było jak by sie udało? Możemy spekulowac , ale dowodów praktycznie nie ma żadnych. Może zacznijmy od tego na czym jest oparta wiara chrześcijańska ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inga   
Bo co by było jak by sie udało?

Wtedy świat by się dowiedził, że Dżizas był akurat pod tym względem całkiem normalnym facetem, miał rodzinę, prawdopodobnie potomstwo w drodze i nie świrował z celibatem, jak by chcieli ksieża.

Kosciół ma żywotny interes (a raczej jego patriarchowie) w utrzymywaniu chorego stanu rzeczy od czasów średniowiecza, ponieważ gdyby księza zaczęli zakładac rodziny, to co by się stało z majątkiem Świętej Matki Kościoła? ;)

Może zacznijmy od tego na czym jest oparta wiara chrześcijańska ?

Łoojjjjj..... to pytanie działa na mnie niesamowicie. Powściągliwie jednak powiem, że wiara chrześcijańska oparta jest na...wierze i poboznych życzeniach. ;)

I uwaga - nie nabijam się z zadnego katolika, ponieważ niektórzy z nich posiadają nie tylko wiarę, ale również wiedzę w wielu innych, i najróżniejszych dziedzinach. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
atrix   

Inga napisała -" Łoojjjjj..... to pytanie działa na mnie niesamowicie". Proponuje byś rozwineła myśl.

"Wtedy świat by się dowiedził, że Dżizas był akurat pod tym względem całkiem normalnym facetem, miał rodzinę, prawdopodobnie potomstwo w drodze i nie świrował z celibatem, jak by chcieli ksieża.

Kosciół ma żywotny interes (a raczej jego patriarchowie) w utrzymywaniu chorego stanu rzeczy od czasów średniowiecza, ponieważ gdyby księza zaczęli zakładac rodziny, to co by się stało z majątkiem Świętej Matki Kościoła?" Zgadzam sie z tym stwierdzeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inga   
Proponuje byś rozwineła myśl.

Nie kuś kusicielu, ponieważ wypiekam biszkopty właśnie i jestam u kompa z doskoku. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
atrix   

Inga napisała - Nie kuś kusicielu, ponieważ wypiekam biszkopty właśnie i jestam u kompa z doskoku. No to proponuje doskokowe rozwinięcie myśli. Nie kusze, kusiłem dwadzieścia lat temu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   
Na jakim poziomie byla owczesna nauka o anatomii .Byla ona znikoma , wrecz szczatkowa .
Oczywiscie atrix nauka o anatomii byla wtedy na poziomie rozwojowym , a w sredniowieczu wrecz doszlo do stagnacji (za przyczyna K.K) . Tym bardziej nie nalezy sie dziwic , ze owczesni ludzie uzywali innych pojec myslenia , ujmujac nazwy anatomiczne w symboliczny sposob .Tak wiec macica to nic innego jak kielich wypelniony zyciem . Dlatego ,, trubadurzy ,, w sredniowieczu nazywali lono ciezarnej kobiety ?? Na pewno nie zwali doslownie macica ! . W poetycki sposob nazywano w poetyckich utworach macice kobiety kielichem , oczywiscie Rycerze wyslawiali w poezji ,, damy ,, z odpowiednim rodowodem .

(...)

Dlatego jak najbardziej kielich odpowiada wspolczesnej nam anatomii organowi rozrodczemu kobiety - macicy . Trubadurzy byli zbyt subtelni aby ukladac piesni o ,,macicy ,, uzywali bardziej eleganckiego i poetyckiego okreslenia kielich ...

;)

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inga   

atrix... dobro-zlo.gif normalnie byś się wstydził. ;)

Doskokowo czyli skrótowo i tylko lekko liznąwszy odpowiem, iż za Kosciołem Świętym i Powszechnym nie przepadam ze względu na liczne machloje jakch dopuścił się był wobec swoich owieczek drzewiej, oraz dziś.

I to by było na tyle. krzywy.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   
Otoz i wyjasnienie a wiaze sie ono z miejscowoscia , Saintes- Maries-de-la- Mer co oznacza ,, Swiente Marie z nad morza ,, prosze zauwazyc ze rzeczownik Maries jest zapisany w liczbie mnogiej , a wiaze to sie z legenda . W roku 42 wyruszyli z Egiptu , Lazarus i jego siostry Maria Magdalena i Marta oraz Maria Salomea (matka sw. Jana Apostola ) , Maria Jacoba oraz sw. Maximin , na morzu rozpetala sie burza ich lodka dotarla do Galii (chyba przez przypadek )... towarzyszyla im tez sw. Sara , wielu badaczy uwaza ,, Sare ,, za dziecko Marii Magdaleny , co dalej stalo sie z rozbitkami , otoz ,, Gmina Zydowska ,, w Galii udzielila im schronienia (czyli rodzina Marii Magdaleny mieszkala wczesniej w Galii zanim pojawili sie tam Frankowie ). A miejscowosc nosi nazwe na czesc tego zdarzenia.

Frankowie osiedlili się, ale na północno-wschodnich rubieżach Galii, a ta miejscowość znajduje się na południu.

Poza tym - jakim cudem Żydzi byli tak przyjaźnie nastawieni do rzekomej żony Jezusa - uznanego przez nich za heretyka czy kogoś kto złamał ich prawa?

Opieranie się na nazwie miejscowości i z tego powodu wyciąganie jakiś wielkich lotów wniosków jest niepoważne.

Idąc tą samą drogą: W Peteresburgu przebywał św. Piotr, ponieważ w nazwie tej miejscowości jest imię Piotra.

; )

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Alez jak najbardziej Narya , Frankowie osiedlili sie w innym rejonie , jednakze ich dynastia rzadzila w pozniejszych wiekach calym tym rejonem oraz w pozniejszym wieku , jeden z potomnow sw . Sarah wszedl w zwiazek matrymonialny z ksieciem frankijskim tworzac dynastie -Merowingow . Zydzi udzielajac schronienia rodzinie Lasarusa wcale nie musieli uznawac ich za chrzescijan w dzisiejszym rozumnieniu , poniewaz wtedy to pierwotni chrzescianie , jakby to ujac precyzyjnie byli tzw sekta judzka (zydowska ) , ich pierwotna wiara nie odbiegala jeszcze od judaizmu , a nawet wsrod pierwszych chrzescijan - Zydow , byla znana wspolnota o cechach typowo judeochrzesciajanskich . Maria Magdalena jak najbardziej wierzyla w Boga Jahwe , a kim byl dla niej Jezus , to juz inna kwestia ... Ty byc moze patrzysz na Marie Magdalene przez pryzmat K.K.

(...)

Frankowie osiedlili sie ale na polnocny- wsch rubiezach Galii
...

Boleslaw Chrobry zamieszkiwal Gniezno , a jego zona Dobrawa byla Czeszka .

Rodzina Sw Sarah zamieszkiwala miejscowosc , ktora powstala w I w nC , w Swietych Mariach z nad morza , a jeden z jej potomkow w lini prostej zwiazal sie w mariazu z frankijskim ksieciem ... a co ma do tego miejsce urodzenia , do miejsca zamazpojscia . Liczy sie to ze sie zwiazali genealogicznie i o tym jest to rozwazanie . ;)

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   
niech mi ktoś wyjaśni taką małą kwestię: 1) Frankowie przybyli do Galii i Germanii 200 lat po Chrystusie.

Do Germanii rozumiem, ale do Galii? Nie 400 lat zamiast 200?

Nota bene na przykładzie tego tematu widzać, że Graal przysłania inne pytania o początki chrześcijaństwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.