Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2009

Rekomendowane odpowiedzi

A ja stwierdzam, iż test, czyli część pierwsza matury rozszerzonej, był żenująco prosty. Swoją drogą tematy o gospodarce też są ogólnodostępne - każdy coś wie, a jak nie wie, to można zmyślić na podstawie logiki...

Generalnie nieźle. Nastawiałam się na to, że będzie znacznie gorzej.

A co do zadań, to pamiętam również:

zadanie z pytaniem o cud nad wisłą,

diagramy kołowe - zadanie na poziomie testu gimnazjalnego,

zadanie z COP - w sumie to ze źródeł, a polegało na odczytaniu z rysunku, iż 20% nie stanowi połowy 80%. Aha, i zadanie z wydarzeniami na Węgrzech z roku 1956 (nie gwarantuję, że taka odpowiedź jest prawidłowa- ja sama mam to źle), a w związku z tym zadaniem również pytanie o Bema i w jakich wydarzeniach uczestniczył (wydarzenia były wymienione, nie wystawili maturzystów na tak ciężką próbę jak samodzielne wymyślenie... - i tutaj prawidłowymi były powstanie litopadowe i wiosna ludów)

Edytowane przez kkkasiekkk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Fanaa   

Czy ktoś mnie może uświadomić i zaspokoić moją ciekawość, odnośnie tego oto rysunku satyrycznego?

wyk.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmm... w sumie po przejrzeniu arkusza podstawowego stwierdzam, iż był on trudniejszy niż rozszerzenie... Chyba się ktoś w CKE pomylił xP

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

kkkasiekkk nie chodzi oto by napisać co się tam wie, ale zdobyć 20 punktów z wypracowania i mieć przepustkę na studia : )

Co do testu on na rozszerzeniu zawsze jest bardzo prosty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Hmm... w sumie po przejrzeniu arkusza podstawowego stwierdzam, iż był on trudniejszy niż rozszerzenie... Chyba się ktoś w CKE pomylił xP

Dwa razy sprawdzałam czy na pewno mi dali rozszerzony arkusz. Pisaliśmy na sali razem z podstawą, więc pomyłka byłaby możliwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Fanaa   

Najgorsze jest to, że trzeba mieć te 30%, a mi się zamarzyły studia dziennie i historia miała być pewniakiem, a tutaj - każde kolejne zadanie i oczy jak spodki... :huh: Ten rozszerzony wos w porównaniu z tym to był BANAŁ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Czy ktoś mnie może uświadomić i zaspokoić moją ciekawość, odnośnie tego oto rysunku satyrycznego?

wyk.png

Wiosna Ludów. W łódce siedzą sygnatariusze Świętego Przymierza, a wężem w czapce jest lud.

W poleceniu masz podpowiedź pod rokiem 1848 obok nazwy tego niemieckiego czasopisma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Karykatura jak na mój gust dotyczy rewolucji francuskiej ten "lewiatan" ma o ile mnie oczy nie myla czapkę frygijską a postaci w łódce to monarchowie - zwolennicy ancient regime. Tak przynajmniej obstawiam - głowy nie dam.

EDIT: mea maxima culpa nie popatrzyłem na datę post do usunięcia, Narya ma rację

Edytowane przez Wołodia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wołodia, można dyskutować nad rewolucją francuską, ale tą lipcową. Tyle tylko, że za dużo osób byłoby wtedy w łódce. Ale najbezpieczniej powiedzieć ogólnie do całej historii Europy, że Wiosna Ludów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia, można dyskutować nad rewolucją francuską, ale tą lipcową. Tyle tylko, że za dużo osób byłoby wtedy w łódce. Ale najbezpieczniej powiedzieć ogólnie do całej historii Europy, że Wiosna Ludów.

Ale lutowa była początkiem Wiosny Ludów niejako... :huh:

Zgadzam się z Naryą, chodzi oczywiście o Wiosnę Ludów, nie ma wątpliwości. Choć zastanawia mnie dobór karykatury, Illustierte Zeitung zamieścił w 1848 roku dziesiątki karykatur i to lepszych niż przedstawiona.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katka111   

dobra nie mówmy głośno kto nas tu wizytuje ;p

a czy na historia.org.pl będą przykładowe odpowiedzi do testu, zwłaszcza do tekstów źródłowych? bo mam kilka wątpliwości....

- w zad. 12. czy oprócz koni, latarnii i napisów po rosyjsku mogą uznać stoje (kobieca sukienka i nakrycie głowy typowe dla II poł. XIX w.)?

- jaki powinien być prawidłowy tytuł mapki (ja napisałam: "działania zbrojne na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego i austriackiego w czasie powstania listopadowego 1863 - 1864) - kurcze i teraz doszłam do wniosku, że mam źle bo Rz.K-wską to do austriackiego włączyli dopiero po styczniowym... no i nadgorliwość wyszła bokiem....

- w zad.1 napisałam "Rzym" - cesarstwo czy imperium chyba nie jest wymagane?

- zad. 17 - czy trzeba było odnieść się tylko do uwarunkować przyrodniczych, inne nie mogły być?

- zad.20 czy możliwe są inne interpretacje niż w przykładowych kluczach na stronach wyborczej, onetu czy interii

co o tym sądzicie? :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
- jaki powinien być prawidłowy tytuł mapki (ja napisałam: "działania zbrojne na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego i austriackiego w czasie powstania listopadowego 1863 - 1864) - kurcze i teraz doszłam do wniosku, że mam źle bo Rz.K-wską to do austriackiego włączyli dopiero po styczniowym... no i nadgorliwość wyszła bokiem....

Hę... że jak proszę? Rzeczpospolitą Krakowską zlikwidowano w 1846... Chyba, że jakieś nowe fakty historyczne mamy :huh:

Nie znam pytań, więc trudno mi się odnieść do pozostałych odpowiedzi, czy jakiś link można prosić, to napiszę ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   
- w zad. 12. czy oprócz koni, latarnii i napisów po rosyjsku mogą uznać stoje (kobieca sukienka i nakrycie głowy typowe dla II poł. XIX w.)?

- jaki powinien być prawidłowy tytuł mapki (ja napisałam: "działania zbrojne na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego i austriackiego w czasie powstania listopadowego 1863 - 1864) - kurcze i teraz doszłam do wniosku, że mam źle bo Rz.K-wską to do austriackiego włączyli dopiero po styczniowym... no i nadgorliwość wyszła bokiem....

w 12. też bym dała stroje - myślę, że to czy zaliczą zależy od egzaminatora.

tytuł mapki jest zły, bo to było powst. styczniowe. -.-' (listopadowe było w 1830r.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.