Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2009

Rekomendowane odpowiedzi

Ad. zad. nr 12.

Stroje są jak najbardziej niezbędne do analizy, kostiumologia stanowi jeden z ważniejszych działów historii. Ja na przykład większość quizów rozwiązuję dzięki właśnie analizie strojów, w ten sam sposób analizuję obrazy z epoki, filmy, itd. Tak więc zajęcie się strojami było w tym zadaniu IMHO najistotniejsze. Latarnia może być stara, budynek tak samo, to nie są ostateczne kryteria, tylko pomocnicze, natomiast strój zawsze jest na czasie.

Ad. zad. nr 1.

Wprawdzie określenie "Rzym" nie jest jednoznaczne do końca, załatwia i republikę, i cesarstwo, ale nie sądzę, żeby ktoś się czepiał. Tym bardziej, że później pada np. określenie "moneta rzymska" (pyt. nr 2), więc chyba nie ma się czym przejmować.

Ad. zad. nr 17.

Choć uwarunkowania przyrodnicze są dominujące, to myślę, że nie jest błędem wspomnienie pozostałych czynników, choć w większości są one tylko pochodną czynnika głównego. Zależy, jak zostało to w odpowiedzi ujęte.

Ad. zad. nr 20.

Nie znam kluczy, ale wnioski powinny być dość oczywiste. Zrozumiałe jest, jeśli ktoś rozwinął wypowiedź ponad to, co w kluczu, i nie powinno to być traktowane jako błąd.

Mapka przedstawia Powstanie Styczniowe, walki w latach 1863-64. Koleżanka katka111 napisała, że to powst. listopadowe, mimo, że daty poprawne. Mapka przedstawia działania tylko na obszarze zaboru rosyjskiego.

Pozdrawiam i trzymam kciuki :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Latarnia może być stara,

Znam ludzi, którzy na podstawie wyglądu słupów od linii tramwajowych, kształtu studzienek kanalizacyjnych, napisów na budynkach itd., są w stanie określić datę zrobienia danego zdjęcia, z dość dużą dokładnością, niejednokrotnie większą, niż ta wymagana na maturze :huh: Więc nie bagatelizowałbym tego argumentu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katka111   

mi oczywiście chodziło o styczniowe :huh: i tak też w arkuszu napisałam... drobny błąd... wielbłąd.... ;p

a Rzeczpospolitą K-wską zlikwidowano rzeczywiście po powstaniu krakowskim w 1846... jeśli chodzi o tytuł mapki, odniosłam się również do ziem zaboru austriackiego, gdyż na mapce obok Krakowa była jakaś data i tym się zasugerowałam.....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jeśli chodzi o tytuł mapki, odniosłam się również do ziem zaboru austriackiego, gdyż na mapce obok Krakowa była jakaś data i tym się zasugerowałam.....

Ale to data bitwy pod Skałą, na terenie Kongresówki :huh:

Cieszę się, że powstanie w teście masz dobrze ;)

Znam ludzi, którzy na podstawie wyglądu słupów od linii tramwajowych, kształtu studzienek kanalizacyjnych, napisów na budynkach itd., są w stanie określić datę zrobienia danego zdjęcia, z dość dużą dokładnością, niejednokrotnie większą, niż ta wymagana na maturze ;) Więc nie bagatelizowałbym tego argumentu.

Ależ jak najbardziej. Tylko, że tu nie mamy latarni, ale słup przystanku kolei konnej, więc jeszcze przed erą tramwajów elektrycznych, o to chodziło :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katka111   

co z tego, jeśli napisałam o tych ziemiach zaboru austriackiego.... bo to pewnie nie potrzebne i mi nie uznają, nawet jeśli resztę miałam dobrze, eh ;/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Maras   

Też latarnie dałem w tym zadaniu, bo stroje wydawały mi się za bardzo oczywiste.

Ogólnie wyszedłem trochę zniesmaczony, że do końca nie mogłem wykorzystać swojej wiedzy. Pierwsza część banalna, źródła trochę gorzej a tematy wypracowań można było naprawdę szeroko się wykazać. Pisałem pierwszy temat i pojęcia same wypływały. Napisałem 5 stron :]

Trochę mnie te tematy zdziwiły. Sądziłem, że będzie coś a'la stosunki polsko-czeskie w XX wieku bądź wojny polsko- rosyjskie XVI/XVII

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ależ jak najbardziej. Tylko, że tu nie mamy latarni, ale słup przystanku kolei konnej, więc jeszcze przed erą tramwajów elektrycznych, o to chodziło wink.gif

Niemniej egzaminator musiałby być bardzo zasadniczy i dokładny nad podziw, aby nie uznać tego przystanku kolei konnej :huh: To w końcu matura, a nie egzamin na specjalistę od XIX wiecznej Warszawy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katka111   

a wicie co, na tych straganach na zdjęciu są takie gatunki jabłek, które rosły tylko w 2 poł. XIX wieku, ja na jabłkach się znam to wiem ;p ten argument też by uznali? ;p

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przystanek kolei konnej jak najbardziej powinien być uznany, a także moim zdaniem wskazany. Te dwa elementy, stroje i słup, nie podlegają dyskusji. Skoro jest kolej konna, to nie ma tramwajów, więc i w drugą stronę. Są tramwaje - nie ma kolei konnej.

Z uwzględnieniem czasu przeprowadzenia zmian, ale nie sądzę, żeby autor pytania miał to na myśli (czas wymiany) :huh:

Oczywiście, można się odnieść i do latarni, i do budynku, i do napisu na nim, latarnia szczególnie jest jak najbardziej poprawna.

Na jabłkach jednak bym się nie opierał, to dość naciągane ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katka111   

a ja mam pytanie zupełnie z innej beczki, ale mądrych ludzi czasem dobrze zapytać: wiecie może skąd wiąż wzory CV dla absolwenta liceum? potrzebuję napisać cv by zgłosić się na staż, a nie wiem dokładnie jak mam ująć te moje "wysokie kwalifikacje", a konkretnie jakie szkoły wypisywać....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie na temat. Ale mam dobre serce :huh:

W necie jest mnóstwo wzorów, wystarczy w Google wpisać 'CV wzór', albo podobnie, na pewno coś się znajdzie.

Koniec OT.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma? Wpisałem "wzory cv" i mam: http://www.cvtips.pl/wzory-cv.

Jest tego na prawdę sporo, można bez problemu coś dobrać, zmodyfikować, skorzystać z wzoru. Szkoły wypisujemy od ostatniej do pierwszej, chronologicznie, z datami od-do. Piszemy też tytuł, jeśli uzyskaliśmy (np. po technikum będzie to technik-jakiś tam, po LO nie ma nic). CV maturzysty z założenia będzie bardzo skromne, parę linijek, nikt nie oczekuje więcej.

Proszę bardzo już więcej nie pisać o CV w tym temacie, to zupełny OT, jak coś to na PW lub w odpowiednim dziale.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Co zaznaczyliście w zadaniu 6? Jestem ciekawy czy rozgryźliście gotyk? ;>

Viss - masz 0 pkt za zadanie 17 bo nie odpowiedziałeś na podstawie źródła, a tylko na podstawie własnej wiedzy. Czytamy ze zrozumieniem polecenia. ;>

Z zadaniem 20 to w oparciu o źródło należy sformułować ocenę i ją uzasadnić. Chodzi tu o karę finansową za przekroczenie limitu produkcji i sprzedaży niż cech ustalił. Dalej należy uwzględnić rolę cechu na rzemieślnika z własnej wiedzy i się ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.