Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Sprawa Polski w 1914 r.

Recommended Posts

FSO   

Witam;

a czemuż miałaby w jakikolwiek sposób istnieć? USA to "splendid isolation" - czyli Europa to dalekie kraje za morzem, gdzie ludzie wzajemnie robią sobie krzywdę i biją się ze sobą wzajemnie zamiast handlować [w USA walczono z Indianami]. Poza tym dla owych emigrantów z USA, o wiele ważniejsze niż kraj rodzinny była ich nowa mała ojczyzna - "mała Italia, mała Irlandia et c.]... Poza tym Wielka Brytania ma interesy nie politykę - a popieranie jakichkolwiek dażeń Polaków oznacza zarówno rozbijanie A-W [tych akurat najmniej, ze względu na ich politykę] jak i Niemiec i Rosji. Pól biedy Niemcy ale Rosja to sojusznik być może slabo uzbrojony i na gliniach nogach aleć zawszeć. Popieranie żądań Polaków i swój kraj, bardzo latwo moglo rozruszać Ukraińców i Pribałtyke o Finach nie wspominając... Francuzi mieli zupelnie inne problemy niż myślenie o Polakach. Jeżeli cała przedrozbiorowa Polska, lub "prawie" cala znalazlaby się pod panowaniem A-W i / lub Niemiec to Ententa krzyczałaby od pierwszych miesięcy wojny o uciśnionych Polakach, o biednym narodzie z tradycjami... na odwrót dzialałby ten sam "patent". Wtedy jest to biznes i interes w rozbiciu przeciwnika... a tak - kij co ma dwa końce i w sumie nie wiadomo w kogo bardziej uderzy.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Doładnie, chodziło o Rosję - nikt nie chciał drażnić tak potrzebnego sojusznika. Dopiero, jak Niemcy zagrali va banque i ogłosili Królestwo Polskie sprawa zaczęła nabierać większego tempa. A już koniec wojny na wschodzie przełożył kartę polską w ręce aliantów - i nią grali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
youpendi   

Dokładnie, Francja nie zgodziła się, pomimo silnych próśb polskim emisariuszy, na utworzenie Armii Polskie we Francji, gdyż bała się Rosji. Nie chciała jej złościć, gdyż wiedziała, że będzie jej potrzebna w zwycięstwie nad Niemcami. w 1914r. Polacy utworzyli tylko oddział bajończyków (kompania), który walczył w Legii Cudzoziemskiej.

Dopiero po akcie dwóch cesarzy, Ententa zorientowała się, że Polacy mogą zostać przekupieni na stronę Niemiec, co mogłoby przechylić szalę na niekorzyść US. Stąd szybka interwencja Wilsona (orędzie noworoczne z 1917r.) i utworzenie Armii Polskiej we Francji w czerwcu 1917r.

A na początku wojny Polska była jednym z wielu krajów, które się nie liczyły. Pod zaborami, wyniszczeni, bez regularnego wojska - dlaczego mieliby obchodzić takie potęgi jak USA czy Wlk Brytania? To, że Polska sprawa wyszła 'na światło dzienne' i państwa zachodnie zwróciły na nią uwagę paradoksalnie zawdzięczamy Niemcom. takie jest moje zdanie - gdyby nie ich akt o utworzeniu Królestwa Polskiego podległego Niemcom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

youpendi: Polska zwrócila na siebie uwagę w momencie kiedy okazało się że żyje sobie 30 milionowy narod [plus minus] mający tak naprawdę, prócz garstki zapaleńców wiążacych z tą czy inną stolicą jakieś nadzieję, wojnę w glębokim poważaniu. Bić się za obcą sprawę? Pół biedy za A-W, ale za Rosję, Niemcy czy Anglię? Niemcy dość szybko zaczęli odczuwać braki w zaopatrzeniu w "element ludzki", a na wschodzie spore polskie tereny są pod ich okupacją a tam ludzi multum, mogących walczyć za nich. Dla nich jako pierwszych korzyści z dania jakiejkolwiek autonomi, choćby i pod wspólnym berlem, okazały się mniejsze niż żolnierz możliwy do pozyskania na pole walki. Za nimi poszli inni. Tak naprawdę o Polsce jako mniej lub bardziej niezaleźnym kraju zaczęto myśleć chyba dopiero po rewolucji w Rosji i całym 1917 roku, kiedy ó kraj "odpadł" z bloku zwycięzców do niebytu w polityce europjskiej. Polska jako naturalny bufor między tymi dwoma krajami, a dokladniej zamieszaniem rosyjskim zaczęła mieć rację bytu. Poza tym w tzw. międzyczasir drugiej połowy roku '18 okazalo si że wszystkie trzy kraje mogące bezpośrednio działać wojskowo na naszych terenach padły pod naporem historii... i wytworzyła się pustka, którą trzeba było wypelnić.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
youpendi   

Ale ja nie przeczę, że Niemcy akt wydali po to by uzyskać żołnierzy. Uważam to za fakt oczywisty :P

Po rewolucji Francja chcąc odgrodzić się od bolszewików wpadła na genialny pomysł poparcia niepodległości Polski. Wykorzystała niestabilną sytuację w Rosji i zgodziła się na utworzenie Armii Polskiej (Błękitnej Armii Hallera), by w ten sposób zapewnić sobie wpływ na wydarzenia w środ. Europie. 'my pozwalamy założyć wam armię, w zamian za to chcemy prawo głosu a propos waszej sprawy'. Komitet Narodowy Polski też został utworzony właśnie po to, by przymilić do siebie Polaków i w przyszłości mieć wpływ na ten kraj..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.