Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
abramowicz

Edward Dembowski

Recommended Posts

Siostra.

- Idzie — idzie — a wiecie kto?

Wszyscy.

- Kto?

Siostra.

- Ktokolwiek on, to zowie się: Nieszczęście!

(Słychać głos za drzwiami).

- Kiedy ci mówię, puszczaj! — Czy nie wiesz, żem przyjaciel brata pani i pani.

Obywatel.

- Ach! to pan Edward!

(Wchodzi sąsiad).

Siostra.

- Wiedziałam!

To niedokończony projekt literacki Zygmunta Krasińskiego zatytułowany roboczo: "dramat zaczęty z ostatnich wypadków lutowych 1846 r.", a jak się na ogół sądzi, rzeczony "pan Edward" to właśnie Dembowski. Oczywiście, autor "Przedświtu" był przedstawicielem ówczesnej myśli konserwatywnej, czyli jakbyśmy dziś powiedzieli - prawicy. I to tej klerykalnej, ciemnogrodzkiej. Zatem w myśl zaprezentowanej wyżej definicji - nijak go do grona "najlepszych" zaliczyć nie można.

Może zatem głos "Filareta Prawdowskiego", czyli reprezentant tych "najlepszych", boć przecież był wówczas zwolennikiem lewicy rewolucyjnej. Oto do domu jego siostry zawitała Aniela Dembowska, jak najbardziej podzielająca poglądy swego małżonka. Wypowiedziała tam wówczas pewną kwestię, która u jej męża wzbudziła entuzjazm (a nawet, miał się nią: "upajać"). Miała zatem powiedzieć: "To są bardzo poczciwi ludzie, ci Suffczyńscy, ale to nic nie pomoże, muszą wisieć, bo arystokraci". Co, nawet (późniejszemu) redaktorowi "Prawdy" wydało się mocno niewłaściwym pomysłem politycznym:

"Dawno to już, dawno, ale te słowa tak utkwiły w mojej pamięci, że ich czas nigdy nie potrafi zatrzeć, i szczęście moje, że już więcej Dembowskiej nie widziałem, bo odtąd już wyraźny wstręt do niej czułem".

/H. Kamieński "Pamiętniki i wizerunki" wyd. I. Śliwińska, Wrocław 1951 s. 109/

Co do realnych działań Dembowskiego to bez wątpienia można mu przypisać wybuch tzw. powstania krakowskiego, trwało ono jakieś dziesięć dni i jak się wydaje niezbyt dobrze było przygotowane, a efekty okazały się w sumie dość opłakane.

Jaką filozofię prezentował ten "Prometeusz polskiej rewolucji"? Jak układały się jego relacje z ojcem, było nie było osobę znaczną (: członek Rady Administracyjnej, senator) i mocno skoligaconą z polską arystokracją? Wreszcie, jaki był jego stosunek do Mickiewicza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.