Jump to content

abramowicz

Użytkownicy
 • Content count

  107
 • Joined

 • Last visited

About abramowicz

 • Rank
  Ranga: Inżynier

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa
 1. Ruch braterski,nurt lewicy chrześcijańskiej
 2. Wielkie osobowości polskiej lewicy

  E.Abramowski
 3. Jeśli już jakaś polska organizacja była podobna do UPA pod względem ideologicznym to NSZ.UPA nie była antyrosyjska w UPA istniało kilka sotni rosyjskich,była antykomunistyczna(co przysparza jej wielu sympatyków wśród polskich prawicowców), antypolska.Dziś wszystko co antyrosyjskie,antylewicowe dla polskiej prawicy jest super,stąd np. łotewscy SSmani oprawcy z gett i mordercy polskich żołnierzy doczekali się pochwał.Jakoś dziwne że RONA gen.Kamińskiego nie doczekała się pochwał,wszak walczyła z komuną (Powstanie Warszawskie było dla nich prowokacją komunistów z AK) Co do UPA to ideologia skrajnego nacjonalizmu,szowinizmu,antysemityzmu oraz ludobójcze metody czystek etnicznych + duża liczba b.SSmanów oraz policjantów znanych z akcji w gettach i obozach koncentracyjnych jasno pokazują oblicze UPA/OUN(B).Metody jakimi scalali banderowcy inne grupy ukraińskie min UPA(B) przypominały karne pacyfikacje,polska partyzantka AK,BCH,AL raczej nie scalała innych grup mordując 1/3 składu podporządkowywanej sobie grupy.
 4. ''Człowiek, który kulom się nie kłaniał''...

  Narya masz racje, co się działo z robotnikami walczącymi o swoje prawa np. w Zagłebiu Dąbrowskim. Jak powiedział tow.Okrzeja "Trwa walka o Polske sprawiedliwą,bez czworaków,suteren,bez obszarników i karbowych,w tej Polsce kozaka nie zastąpi polski żandarm.Gdy mówie Polska pytam też jaka?" Dla wielu to co zrobił pewien "Wielki Polak" było tak wielką akrobacją że uznali to za zdrade. Gen.Świerczewski popełniał błędy taktyczne,ale pytanie co spowodowało że dosyć dobry d-ca w wojnie z faszystowskim puczem w Hiszpanii stał się rozbitym człowiekiem,ale to już raczej rola psychologa.Warto przypomnieć że wielu internacjonalistycznych bojowników przepadło w obozach stalinowskich,Stalin obawiał się że zostali trockistami.Ludzie którzy go znali,nawet ci krytyczni wobec jego talentów d-cy,podkreślali że w czasie walki wykazywał się osobistą odwagą
 5. Internacjonalizm to nic innego niż sprzeciw wobec takich postaw jak nacjonalizm,szowinizm,faszyzm,nazizm czyli gloryfikacja narodu,"rasy" itd itp.To postawa tolerancji wobec innych narodów i ich tradycji kulturowych.
 6. Komintern - czym byl?

  Komintern do czasów Stalina był internacjonalistyczną/międzynarodówką komunistów-tylko partii,obok tego istniały międzynarodówki komunistycznych związków zawodowych, komunistycznych organizacji chłopskich,komunistycznych organizacji młodzieżowych,oraz międzynarodowa organizacja zajmująca się pomocą więźniom politycznym w krajach kapitalistycznych(MOPR).W rękach Stalina stał się Komintern narzędziem do kontroli prawomyślności w partiach,kogo Komintern potępił ten stawał się wrogiem.
 7. ZSRR to nie Rosja

  W skład ZSRR obok Rosji Radzieckiej weszła Ukraińska Republika Radziecka,Białoruska RR oraz podobne republiki komunistyczne na Kaukazie i Azji środkowej,WKPB była partią internacjonalistyczn a i nigdy nie głosiła wielkoruskiego nacjonalizmu,w jej skład weszły podobne partie Ukraińska,Białoruska,Żydowska,część działaczy SDKPiL. Twierdzenie ze ZSRR to Rosja jest równie zasadne jak twierdzenie że Jugosławia to Serbia.
 8. Polskie gestapo

  W ramach tzw. polskiego kripo, działał wydział/sekcja dochodzeniowo-pościgowa mająca silne powiązania z Gestapo/SD. Czy ktoś dysponuje materiałami na ten temat?
 9. Czołową grupą kolaborującą z caratem byli konserwatyści ze Stronnictwa Polityki Realnej,podobne grupy konserwatywnych lojalistów były we Lwowie i Krakowie.
 10. Jak rozumiem redbaron znasz życiorys Leona Lipskiego,czy poprostu prawica ma zawsze racja jak wrzeszczy komuna, stalinizm.
 11. ''Człowiek, który kulom się nie kłaniał''...

  Capricornus oczywiście że były inne wizje Polski z reformą rolną,ustawodastwem socjalnym,wybrano wzór jaki dominował w Europie Wsch., poza Czechosłowacją i ZSRR.
 12. Wielkie osobowości polskiej lewicy

  5.Aleksander Małachowski 6.K.K Baczyński
 13. 1.Kazimierz Pużak 2.Stefan Okrzeja 3.Jan Józef Lipski 4.Stanisław Małachowski
 14. FSO masz racje. Całkiem spore grono byłych legionistów walczyło w Armii Czerwonej,inni znaleźli się w KPRP/KPP,wśród Orląt Lwowskich był 16 latek który w parę lat później dołączy do KPP,w Wilnie środowisko komunistów tworzyli byli członkowie organizacji młodych katolików,a postać Mariana Buczka.Wielu ludzi do KPPczy ogólnie komunizmu przywiodło rozczarowanie brakiem reform min do GPU wstąpiła cała siatka POW która stwierdziła że jest to ich wyraz wierności wobec linii bojowników 1905 roku w przeciwieństwie do tych co zdradzili i bawią się z tymi co jeszcze kilkanaście lat temu kolaborowali z caratem. W KPP znalazło sie sporo wartościowych uczciwych ludzi min Leon Lipski czy Ludwik Hass.
 15. Ks. Stanisław Trzeciak

  Siatka Herberta Wolfa czy tu chodzi o tzw. Nadwywiad, czy o grupę funkcjonariuszy Polskiej Policji Kryminalnej tzw. polskiego kripo którzy zostali zwerbowani przez Gestapo. Co do ks.Trzeciaka to tak całkowicie poglądów nie zmienił( jeśli zmienił) bo utrzymywał kontakty z org. Miecz i Pług która wysyłała dziwne memoranda do Hansa Franka i miała kontakty z Gestapo i SD (przynajmniej kierownictwo).
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.