Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
abramowicz

Edward Dembowski

Rekomendowane odpowiedzi

Siostra.

- Idzie — idzie — a wiecie kto?

Wszyscy.

- Kto?

Siostra.

- Ktokolwiek on, to zowie się: Nieszczęście!

(Słychać głos za drzwiami).

- Kiedy ci mówię, puszczaj! — Czy nie wiesz, żem przyjaciel brata pani i pani.

Obywatel.

- Ach! to pan Edward!

(Wchodzi sąsiad).

Siostra.

- Wiedziałam!

To niedokończony projekt literacki Zygmunta Krasińskiego zatytułowany roboczo: "dramat zaczęty z ostatnich wypadków lutowych 1846 r.", a jak się na ogół sądzi, rzeczony "pan Edward" to właśnie Dembowski. Oczywiście, autor "Przedświtu" był przedstawicielem ówczesnej myśli konserwatywnej, czyli jakbyśmy dziś powiedzieli - prawicy. I to tej klerykalnej, ciemnogrodzkiej. Zatem w myśl zaprezentowanej wyżej definicji - nijak go do grona "najlepszych" zaliczyć nie można.

Może zatem głos "Filareta Prawdowskiego", czyli reprezentant tych "najlepszych", boć przecież był wówczas zwolennikiem lewicy rewolucyjnej. Oto do domu jego siostry zawitała Aniela Dembowska, jak najbardziej podzielająca poglądy swego małżonka. Wypowiedziała tam wówczas pewną kwestię, która u jej męża wzbudziła entuzjazm (a nawet, miał się nią: "upajać"). Miała zatem powiedzieć: "To są bardzo poczciwi ludzie, ci Suffczyńscy, ale to nic nie pomoże, muszą wisieć, bo arystokraci". Co, nawet (późniejszemu) redaktorowi "Prawdy" wydało się mocno niewłaściwym pomysłem politycznym:

"Dawno to już, dawno, ale te słowa tak utkwiły w mojej pamięci, że ich czas nigdy nie potrafi zatrzeć, i szczęście moje, że już więcej Dembowskiej nie widziałem, bo odtąd już wyraźny wstręt do niej czułem".

/H. Kamieński "Pamiętniki i wizerunki" wyd. I. Śliwińska, Wrocław 1951 s. 109/

Co do realnych działań Dembowskiego to bez wątpienia można mu przypisać wybuch tzw. powstania krakowskiego, trwało ono jakieś dziesięć dni i jak się wydaje niezbyt dobrze było przygotowane, a efekty okazały się w sumie dość opłakane.

Jaką filozofię prezentował ten "Prometeusz polskiej rewolucji"? Jak układały się jego relacje z ojcem, było nie było osobę znaczną (: członek Rady Administracyjnej, senator) i mocno skoligaconą z polską arystokracją? Wreszcie, jaki był jego stosunek do Mickiewicza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.