Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
sk8ter

pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

sk8ter   

Otóż mam takie pytanie do forumowiczów:

Jak wykonać gazetę dotyczącą określonego roku z II wojny światowej (np. 1944) i co w niej umieścić?Na jakim formacie najlepiej by to wyglądało?

Moja historyczka zażyczyła sobie takiej gazety a ja nie wiem jak się nawet do tego zabrać. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Na jakim formacie najlepiej by to wyglądało?

Nie rozumiem...

Uscislij, o co ci chodzi. Gazeta a la te podziemne? Gazeta a la te wspolczesne, ale wydana w czasie "tamtym"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sk8ter   
Gazeta a la te wspolczesne, ale wydana w czasie "tamtym"

dokładnie...tamten język, informacje z tamtego okresu

a format: A3 czy A4?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

OK.

Polecam A3, a jak masz zaciecie stolarskie to na kawiarnianym drazku ;) . Jesli chodzi o czcionke i ogolny styl, to zguglaj sobie. Hasla "Ikac", "Art Deco" powinny sie przydac. Poszukaj skanow gazet z epoki. Postarz zdjecia. Zwazaj na epokowy jezyk - w tym ci pomoc moze tylko i wylacznie lektura prasy owczesnej. Nie wiem, gdzie to na necie znalezc, ale wiem, ze jest jakas probka w najblizszym Archiwum Panstwowym. Odwiedz, przeczytaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Idź za radą LU Tzy , ale wyprodukuj jakąś " gadzinówkę " w stylu Nowy Kurier Warszawy lub Goniec Krakowski , bowiem retoryka tam przedstawiona może zadziwić współczesnych czytelników. Reprinty tych gazet ukazywały się w serii " Gazety Wojenne " . Pojedynczo , bywają na alleg....o .

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sk8ter   

znalazłem reprinty pięciu gazet z tamtego okresu (dokładnie 1939) ale są bardzo nieczytelne (w miarę możliwie jedynie nagłówki widać).

A znacie jakiś program co by mi to wszystko logicznie na stronie poukładał bo w wordzie bardzo ciężko jest to zrobić aby mi nic nie poprzesuwało :/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Scribus - jest darmowy i bodaj również pod Windowsa (pod Linuksa na bank, bo używam). Możesz to ładnie porozkładać ramki tekstowe, obrazki itp. a potem wyeksportować jako pdf

[edycja]

Na przyszłość staraj się nadawać jakieś rozsądne tytuły wątków, bo w dziale pomocowym to każdy albo ma pytanie albo prosi o pomoc, wiesz? :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sk8ter   

ok ale to jest mój pierwszy i zarazem temat na tym forum i temat był przeniesiony tutaj i jestem nowicjuszem :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Była kiedyś seria ''Gazety Wojenne'', w każdej była przynajmniej jedna reprinta gazet polskich(najróżniejszych, od polskich z 1939, poprzez ''gadzinówki'', gazety Polonii, żołnierzy 1. DPanc i II Korpusu, jeńców obozów do ''Żołnierza Polskiego'', czyli prasy LWP). Wystarczy trochę poszperać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sk8ter   
Była kiedyś seria ''Gazety Wojenne'', w każdej była przynajmniej jedna reprinta gazet polskich(najróżniejszych, od polskich z 1939, poprzez ''gadzinówki'', gazety Polonii, żołnierzy 1. DPanc i II Korpusu, jeńców obozów do ''Żołnierza Polskiego'', czyli prasy LWP). Wystarczy trochę poszperać.

szukałem ale znalazłem bardzo niewyraźne skany tych gazet o których mówisz :/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jaki okres by Cię interesował? Bo może miałbym możliwość zeskanowania kilku gazet. No i oczywiście, z jakiego frontu(Zachód, obozy jenieckie, okupacja, czy LWP)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sk8ter   

tak jak napisalem w pierwszym poście: okres II wojny światowej (konkretny rok) z terenów okupowanej Polski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.