Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
w4w

Administracja rządowa w Galicji

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

na pewno będzie coś w DNiPP-ach [piszę z pamięci] - czyli Galicja - polski Piemont, powinno prócz tego być coś jeszcze. Do tego można jeszcze poczytać o Daszyńskim [pamiętniki bodajże napisal], do tego:

- "Rządy Polskie w Austrii..." W. Łazuga

- "Pamiętniki" - Chłędowski

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Co kto wie plus bibliografia.

A to prośba, czy żądanie?

Tak przy okazji witam Kolegę ponownie w moim dziale, przy czym prosiłbym, jeśli chcesz otrzymać pomoc, o bliższe sprecyzowanie okesu, jaki w historii galicyjskiej administracji Cię interesuje, chyba, że ma być przekrojówka przez całe zabory...

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Dzięki FSO, ,,Dzieje Narodu...'' już przejrzałem. Jeżeli możesz to napisz czy w pamiętnikach Daszyńskiego i Chłędowskiego jest omówienie administracji rządowej.

Piterzx mój post nie jest ani prośbą, ani żądaniem jest rozpoczęciem nowego wątku. Ale jeżeli muszę określać czy jest to prośba czy żądanie to jest to prośba skierowana do wszystkich z wyjątkiem piterzxa. Jeżeli ktoś (kogo inteligencji przez grzeczność nie będę komentował) ma wątpliwości czy pytanie dotyczące administracji rządowej w Galicji jest pytaniem o administracje rządową w Galicji, czy też pytaniem o administrację rządową w Galicji w jakimś okresie okresie to chciałbym go poinformować, że moje pytanie dotyczy całego okresu istnienia Galicji.

Wszystkich, którzy nie zrozumieli mojego bardzo skomplikowanego pytania bardzo przepraszam, obiecuję pisać jaśniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale mógłbyś napisać dwa słowa więcej rozpoczynając temat :wink: .

Ad rem. Czy interesują Cię ogólne informacje, czy jakaś literatura bardzo specjalistyczna? Jeżeli to pierwsze - to polecam W. Witkowskiego, Historię administracji w Polsce 1764-1989, Warszawa 2007. Moim zdaniem to najlepszy, ale też syntetyczny podręcznik akademicki do historii administracji. Trochę jest tam podstawowych informacji o Galicji, plus odesłania do literatury w przypisach. Kilka innych podręczników akademickich dot. historii ustroju jest wzmiankowanych we wstępie do tej pozycji (np. książka T. Maciejewskiego).

Z tego samego nurtu - słynny podręcznik J. Bardach, B. Leśnodorski, M. Pietrzak, Historia ustroju i prawa polskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Interesuje mnie literatura bardzo specjalistyczna, ponieważ jest mi to potrzebne do pracy licencjackiej. Podręcznik Witkowskiego posiadam, podobnie jak Bardacha(btw czy historia państwa i prawa tego samego autora to wznowienie ,,historii ustroju...'' czy coś całkowicie nowego?) ten Maciejewski to jak mniemam historia ustroju i prawa sądowego Polski? Maciejewskiego komuś pożyczyłem i na chwilę obecną nie mam do niej dostępu, czy jeżeli posiadasz ten podręcznik to mógłbyś mi wypisać bibliografię z tej książki dotyczącą administracji Galicji? Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Piterzx mój post nie jest ani prośbą, ani żądaniem jest rozpoczęciem nowego wątku. Ale jeżeli muszę określać czy jest to prośba czy żądanie to jest to prośba skierowana do wszystkich z wyjątkiem piterzxa. Jeżeli ktoś (kogo inteligencji przez grzeczność nie będę komentował) ma wątpliwości czy pytanie dotyczące administracji rządowej w Galicji jest pytaniem o administracje rządową w Galicji, czy też pytaniem o administrację rządową w Galicji w jakimś okresie okresie to chciałbym go poinformować, że moje pytanie dotyczy całego okresu istnienia Galicji.

Wszystkich, którzy nie zrozumieli mojego bardzo skomplikowanego pytania bardzo przepraszam, obiecuję pisać jaśniej.

Drogi Kolego, moim zamiarem nie było, wbrew temu, co zapewne wywnioskowałeś, obrażenie Ciebie, a jedynie otrzymanie informacji potrzebnej moderatorowi do tego, by zakwalifikować temat, jako rozmowę o administracji, badź też prośbę o pomoc, którą powinienem przenieść do KSO. Jeśli jednak mój post dotknął Cię w jakikolwiek sposób, to bardzo przepraszam.

Rozumiem, że nie chcesz pomocy ode mnie. Rozumiem i decyzję szanuję. Jeśli wynika to z przekonania o nie posiadaniu przeze mnie żadnej wiedzy, to zapewne tak jest i nie wypieram się tego, a wręcz wielokrotnie to podkreślałem. Natomiast, jeśli wynika to również z obrażenia się na moją osobę, to najmocniej przepraszam i bardzo proszę o wybaczenie, ponieważ nie było moim celem urażenie Cię.

Natomiast odnośnie Twojego postu, to na przyszłość bardzo proszę o napisanie trochę więcej informacji w poście otwierającym wątek, bowiem muszę wiedzieć czy interpretować dany wątek jako temat pomocowy, czy do dyskusji, a z całym szaunkiem, ale musisz chyba przyznać, że od razu nie da się tego jenoznacznie stwierdzić po Twoim pierwszym poście (chyba, że tylko ja jestem tak mało domyślny). Poza tym, wolę wiedzieć, jakiego okresu konkretnie dotyczy pytanie, bowiem sam chyba wiesz,iż ludzie proszący o pomoc na forach nie zamieszczają czasem prawie żadnych informacji odnośnie preferowanego okresu danego zagadnienia, a później okazuje się, że nie o przekrojówki, lecz o konkretne zagadnienia im chodziło.

Rozumiem, że pomoc z mojej strony jest Ci niemiła, nie mniej jednak zamieszczam poniżej listę książek, do których, moim zdaniem, warto byłoby zajrzeć odnośnie pisanej przez Ciebie pracy. Zrobisz jak zechcesz, korzystając z nich, bądź też nie, nie mniej jednak umieszczam tytuły poniżej.

* Z. Fras "Galicja"

* S. Grodzicki "W królestwie Galicji i Lodomerii"

* H. Wereszczycki "Pod berłem Habsburgów"

i jeszcze praca o szczegółowym zagadnieniu z dziejów administracji galicyjskiej w czasie wojny 1809 roku - K. Krzos "Centralny Wojskowy Tymczasowy Rząd Obydwóch Galicji (2 VI 1809 - 31 XII 1809)"

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Daszyńśkiego nie mam niestety - pamiętam, że były tam opisane stosunki polityczne jakie panowaly w Galicji i więzy jakie łączyly ją z Wiedniem

Co do Chłędowskiego - jest to Pamiętnik, więc tego do6tyczą pewnie fragmety, albo opisy jakiejś szczególowej sytuacji. Nie przeglądałem go jeszcze.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Piterzx dziękuje.

Istnieją podobno 2 bardzo dobre książki:

S. Grodziski, Historia ustroju społeczno-politycznego Galicji 1772-1848, Wrocław 1971

K. Grzybowski, Galicja 1848-1914. Historia ustroju politycznego na tle historii ustroju Austrii, Karków. 1959;

Niestety moja uniwersytecka biblioteka nie dysponuje tymi książkami nie znalazłem również ich w antykwariacie.

Jeżeli ktoś z Was dysponuje tą książką i chciałby ją sprzedac, albo wie gdzie można(poprzez internet oczywiście) kupic byłbym wdzięczny za wszelkie informacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.