Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wieniawa

Warunki bytowe w Europie Środkowej podczas interbellum

Rekomendowane odpowiedzi

Wieniawa   

Szukam w miarę szczegółowych informacji na temat życia codziennego i jego warunków w krajach Europy Środkowej (zwłaszcza Jugosławii, Czechosłowacji, Bułgarii, Rumunii, Albanii). Gdyby ktoś mógł mi polecić jakąś lekturę na ten temat, lub samemu wypowiedzieć się w tej kwestii, byłbym bardzo wdzięczny :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

temat jest conajmniej jak rzeka: te kraje które wymienileś nalezą do grupy bardzo różnie rozwiniętych krajów: od przemysłowych typu Czechy w których poziom zycia w zasadzie nie różnil się niczym od przyzwoicie rozwiniętych krajów Zachodniej Europy, poprzez kraje "średniorozwinięte na tle regionu - Jugoslawia" do całkiem biednych krajów w typie Albanii czy Rumunii. Za podstawę tych rozważań można wziąć rocznik statystyczny [np z '38 r. lub '39 r.], poza tym swego czasu byly wydane pozycje w guście "Historia danego-kraju". Prawie na pewno będą tam opisane warunki zycia i rozowju gospodarczego tych państw na tle regionu czy Europy

pozdr

PS. Tematu nie przenoszę do pomocowego - bo może się rozwinąć calkiem fajna dyskusja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poruszasz bardzo rozległy temat i tym samym trudny do skrótowego opisu. Między innymi dlatego, że - pomimo "geograficznych" podobieństw - życie codzienne w każdym z tych państw miało swoją specyfikę, a pomiędzy nimi występowały nawet bardzo istotne różnice. Nie do porównania jest np. życie codzienne w Albanii i w Czechosłowacji.

Może napisz co już czytałeś? Tak na pierwszy rzut sugerowałbym serię wydawnictwa TRIO, historii państw w XX w. (wyszła Albania, Jugosławia, Czechy i Słowacja, Rumunia, tylko Bułgaria jeszcze nie). W każdej z tych książek jest troszeczkę o warunkach życia. Ale może to już znasz i podaję literaturę zbyt ogólną?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wieniawa   

Zastanawiający jest fakt, że nigdzie nie mogę znaleźć takich pozycji, pomimo tego że mieszkam w dużym mieście (Gdańsk) :). Informacji szukam przede wszystkim w internecie, ale także rozmawiam ze znamymi mnie historykami i czytam pozycje "powszechno historyczne".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Wieniawa - w takim wypadku, na pierwszy rzut zalecam jednak roczniki statystyczne - ja mam mały rocznik '39 ale powiny być i "normalne" ['38? , '37?]. Po prostu weź i pzekartkuj - ilość samochodów, bitych dróg produkcji energi i in. Z tego będzie się można całkiem nieźle domyślić czy bliżej tym krajom było do Czech czy do Albanii. Pytanie tylko czy dostaniesz jakieś dane o samej Albanii.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, poruszyłeś niezwykle rozległy temat. Jak już pisał FSO, Czechosłowacja (przede wszystkim Czechy) to była rozwinięta Europa Zachodnia, Albania - rozwojem i poziomem życia, przypominała bardziej Turcję czy Bliski Wschód. W ramach samej Jugosławii różnice były gigantyczne. Np. ok. 1918 r. w Słowenii analfabetyzm wynosił poniżej 10%, w Macedonii powyżej 80%.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.