Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Zadania Stażnika koronnego na przełomie XVI i XVII w.

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Witam,

Czy ktoś posiada może informacje na temat obowiązków Strażnika koronnego na przełomie XVI i XVII w.?

Mnie w sieci udało się znaleźć tylko bardzo ogólne stwierdzenia.

K. Górski podaje że w 1607 roku strażnik koronny "żadnej czynności nie miał", jednak pobierał ze skarbu kwarcianego 1400 złotych.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za Encyklopedią Staropolską Zygmunta Glogera:

"Strażnik – urzędnik wojskowy dosyć wysoki, którego mianował hetman, a od r. 1776 sam król. Było w Rzplitej strażników 4-ch: koronny wielki i polny, oraz litewski wielki i polny. Pierwotnie mieli oni obowiązek pilnowania granic przeciw napadom nieprzyjacielskim, a zwłaszcza tatarskim, później zaś był to urząd tylko honorowy. Od r. 1768 wliczono ich między dygnitarzy krajowych, w r. 1776 przyznano im pensje stałe, a całym ich obowiązkiem było zasiadanie w sądach wojskowych."

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak Viss Glogerem, tak ja Wimmerem :(

Strażnicy - wielki koronny i polny - czyli wojskowy. Do obowiązkow ich należało ubezpieczanie wojska zarowno w czasie przemarszow, jak i na postojach: rozsyłanie podjazdow, wystawianie czat i podsłuchow wokoł obozu oraz wart przy obiektach pilnie strzeżonych, a także czuwanie nad porządkiem i spokojem w obozie, Podczas marszu dowodzili oni zazwyczaj strażą przednią armii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Obok strażników wielkich i polnych istniały też stanowiska strażnika pułkowego oraz- dla pospolitego ruszenia- strażników wojewódzkich i powiatowych. Godności te nie miały jednak większego znaczenia.

Co do urzędu strażnika polnego to powstał on na początku XVI wieku. Tak jak wspomniano, jego zadaniem było czuwanie nad obroną południowych granic państwa, toteż zwykle urząd ten pełnił jeden z dowódców obrony potocznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

W sumie to urząd zaczął zmierzać w kierunku urzędu oboźnego, czyli stawać się typowo urzędem tytularnym. Jan Sobieski wskrzesił ten urząd, i zaczął mianować na strażników, zdolnych, mniej zamożnych oficerów, którzy faktycznie wypełniali obowiązki strażnika polnego.

strażnika pułkowego oraz- dla pospolitego ruszenia- strażników wojewódzkich i powiatowych. Godności te nie miały jednak większego znaczenia.

Były to funkcje powoływane doraźnie, na czas istnienia takiego pułku lub czasu na jakie było powoływane pospolite ruszenie, i strażnicy owi faktycznie te funkcje sprawowali i wypełniali obowiązki strażników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Strażnik wielki koronny faktycznie stawał się tytularny, zwłaszcza w drugiej połowie XVII wieku (poza Bidzińskim), za to strażnik polny miał się dobrze - np. od 1630 roku zaszczytnie (i w swoim stylu) funkcję tę pełnił Samuel Łaszcz, a w czasie Potopu widzimy Stanisława Mariusza Jaskolskiego walczącego ze swoim pułkiem w straży przedniej armii koronnej (np. bitwa pod Kłeckiem/Gnieznem w 1656 roku).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.