Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

I nie rozumiem, co za różnica rynek czy Wawel i jedno i drugie jest zabytkiem i podlega ochronie na podstawie tego samego prawa.

Jasne, jasne tak powinno być, tyle, że widzisz konserwator się nie zgodził na ten pomnik, bo zgodzić się nie mógł, nie pasuje tam w ogóle i to żadne wybitne dzieło. Jednakże powinien być postawione cały aparat państwa by wyegzekwować usunięcie tego pomnika lub pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. A u nas się daje ziemię za free Kościołowi, która wg mnie w ogóle im się nie należy. Czesi rozwiązali to bardzo dobrze może i u nas pojawi się taka

A to nie zmienia faktu, że św. Stanisława patronem Polski jest a czy był zdrajcą?

Ale to organizacja wymyśliła tego patrona. Równie dobrze Kościół XYZ może uznać za patrona mnie... i co to zmienia? Nic. To nie jest prawne rozwiązanie tylko KK sobie wybrał i zrobił ze zdrajcy męczennika, bo taka była potrzeba chwili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W kwestii Św. Stanisława. Tak na prawdę wcale nie ma pewności, czy był zdrajcą...

Pomnik JP2 mało mi przeszkadza, można go łatwo przenieść, a jak komuś sprawia radochę, to bardzo proszę. Bulwersuje mnie natomiast wykucie drzwi w zabytku i to jednym z najcenniejszych w tym kraju. Za to powinien ktoś surowo odpowiedzieć...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W kwestii Św. Stanisława. Tak na prawdę wcale nie ma pewności, czy był zdrajcą...

Jeśli knował przeciw królowi, a są na to dowody to jest zdrajcą i spotkała go zasłużona kara. Świętym to może być Św. Wojciech, bo coś dla tego kraju zrobił, to jego działalność i późniejsza śmierć została genialnie wykorzystana przez Chrobrego, ale to nie zmienia faktu, że to święty ustalony przez KK. Ale kontynuujmy dyskusje w temacie dt. Św. Stanisława, bo zaraz ktoś odpowie na mój post i będą 3 równoległe wątki w tym temacie.

Viss mi zarówno przeszkadza ten pomnik, bo mi się nie podoba i zarówno tajemne wykuwanie ścian w jednym z najważniejszych zabytków w Polsce tylko dlatego, że komuś się tak spodobało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
A nie martwi Cię obchodzenie prawa przez władze świeckie?

Taki przykładzik.

Pewne miasto, spore, prezydent miasta na głównym placu postanowił postawić pomnik Piłsudskiego, konserwator zabytków powiedział - nie. Myślisz, że tego pomnika tam nie ma? Władze miasta zręcznie ominęły prawo i postawiły pomnik, ale cokół pomnika nie jest trwale połączony z ziemią, więc wszystko jest w porządku i nikt nie może się do tego przyczepić.

Znam jeszcze lepszy przypadek.

Proboszcz opiekujący się bodajże XVII wiecznym unikatowym drewnianym kościółkiem kazał go obudować cegłą a potem delikatnie i po cichu usunął ze środka drewnianą konstrukcję.

Jakie przepisy?

Często nie chodzi tu o jakieś sprzeciwy konserwatora zabytków a o to, że bardziej opłaca się rozsypanie tego dworku niż jego naprawa.

1. To mnie tez nie martwi, ale do furii doprowadza. To jednak podobno krk stoi na strazy moralnosci powszechnej...

Zreszta - nie wiem, jak bardzo ten plac zabytkowy i zachowany... o tym dalej.

2. No to jest juz jak z kiepskiej komedii. Ktos sie zainteresowal tym proboszczem-cudotworca?

3. Biegly to ja w prawie nie jestem. Jednak swego czasu czytywalem o problemach ludzi, ktorzy probowali odbudowac zniszczale dworki. Tzn nie jakies ruiny, ale stojace budowle, wymagajace naprawy konstrukcji scian, dachu i te pe.

Administracyjne opory - nie wolno podciagac wody, gazu, pradu. Czasem nawet - ze cegla musi byc "historycznych" rozmiarow. Ze wiezba dachowa musi byc z takiego samego gatunku drewna. Ze nie wolno ruszyc niczego we wnetrzu.

To sa zasady traktowania zabytkow klasy 0, a i w nich czesto, kosciolach, nomen omen, jakos jest elektryczne oswietlenie. Moim zdaniem, jezeli ktos odnawia dworek, to ma zadbac pieczolowicie o jego zewnetrzny wyglad. Przeciez w wiekszosci te budynki byly zamieszkane i modyfikowane jeszcze 60 lat temu. Trzeba odtworzyc krajobraz, no i dac zyc ludziom, ktorzy ten budynek chca zamieszkiwac.

Publiczny miejski plac to dla mnie nieco inna historia - chyba ze to np. Carcassonne czy podobne miasto, w calosci uznane za zabytek klasy zero.

U mnie usunieto calkiem zabawne pomniszcze braterstwa Armii Polskiej i Radzieckiej, szkaradne ale zabawne; teraz tam jest piwny ogrodek...

W parku nieopodal wladowano pomnik czegos tam, w postaci blaszanych skrzydel...

Niech im bedzie. Widywalem XIXwieczne parki zaludnione przez kiczowate brazy i marmury, nad ktorymi wielu sie dzis zachwyca, a ktore ja ogladalem z lezka nostalgii. Fajnie. Za jakis czas inni beda sie zachwycac, inni beda uraniac lezki.

No ale Wawel to jest inna para kaloszy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jednakże powinien być postawione cały aparat państwa by wyegzekwować usunięcie tego pomnika lub pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.

Widzisz w Polsce są pewne instytucje (Kościół, pewne opcje polityczne) i ikony (Jan Paweł II, J. Piłsudski), które stoją ponad prawem a jakakolwiek wypowiedź przeciwko wzbudza potępieńczy wrzask o zamachu na wolność, wartości i co tam jeszcze sobie wymyślą. Niestety nie żyjemy jeszcze w normalnym kraju gdzie prawo znaczy prawo. Tylko zbyt silny i bezpośredni atak na Kościół nie jest najlepszym sposobem by to zmienić, najlepsza jest metoda małych kroków.

Lu Tzy

Administracyjne opory - nie wolno podciagac wody, gazu, pradu. Czasem nawet - ze cegla musi byc "historycznych" rozmiarow. Ze wiezba dachowa musi byc z takiego samego gatunku drewna. Ze nie wolno ruszyc niczego we wnetrzu.

A to są jakieś dziwne obiekcje wysokiego urzędu, który chce być świętszy od papieża.

„Art. 27.

Na wniosek właściciela lub posiadacza zabytku wojewódzki konserwator zabytków

przedstawia, w formie pisemnej, zalecenia konserwatorskie, określające sposób korzystania

z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także

zakres dopuszczalnych zmian, które mogą być wprowadzone w tym zabytku.”

Z tego, co pamiętam nie ma przeciwwskazań do pewnych zmian.

Woda, prąd, gaz może być pociągnięta, wygląd z zewnątrz powinien być w miarę zachowany, ale są pewne niuanse, (jeżeli budynku nie da się uratować to można go wyburzyć i postawić od podstaw tylko na tych samych fundamentach siłą rzeczy nie będzie on identyczny [coś takiego robią mi po drugiej stronie ulicy i już widać, że nie będzie identyczny]), pomieszczenia wewnątrz najlepiej by były zachowane w oryginalnym układzie, ale dopuszczalne są pewne kosmetyczne zmiany jak choćby przekształcenie jednego pomieszczenia w łazienkę.

A co do więźby dachowej to chyba najmniejszy problem nikt nie robił tego z mahoniu tylko ogólnie dostępnego drzewa.

Wszelkie ograniczenia nie mają na celu ochrony wymiaru cegły tylko żeby ktoś kupując modrzewiowy dworek nie przerobił go na sosnowy.

Ktos sie zainteresowal tym proboszczem-cudotworca?

Jakaś gazeta a potem ucichło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.