Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
{*_*} elta

Najwyższa piramida... w Bośni?

Recommended Posts

Nie wiem czy ktoś z Was oglądał wczoraj serwisy informacyjne, ale mówili w nich, że w Bośni grupa archeologów odkryła piramidę- większą od tych z Egiptu. Niezwykły kształt góry zaciekawił badaczy- okazało się, że wskazuje ona 4 strony świata i jest nachylona do ziemi pod kątem 40 stopni... jak piramida. Archeolodzy pod warstwami ziemi i roślin szukają bloków skalnych, zastanawiają się też kto i po co wybudował tutaj piramidę. Jakiś gość twierdził, że będzie to rewolucja archeologiczna.

A co Wy o tym sądzicie? Słyszeliście coś o tym? Myślicie, że to naprawdę piramida?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie słyszałem o tym..., jeśli tak to napewno młodsza niż te egipskie, ale kto i po co by ją budował w Bośni? Mogę dostać jakiegoś linka do newsa o tym?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli owe piramidy miały by się okazać większymi niż egipskie (a konkretnie budowla Chufu) to nie wątpliwie na Bałkanach wśród budowniczych musiała istnieć mocna centralna władza królewska. W Egipcie nie powstawały po Cheopsie tak wielkie piramidy bo król stracił tak silny wizerunek w społeczeństwie. Osobiście bardzo mnie zdziwiła informacja o takim odkryciu. Jestem bardzo ciekawy większej liczby informacji o konstrukcji budowli... nawiasem dodam- nie sądzę, żeby ktoś Egipcjan prześcignął w tej formie architektonicznej :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawa sprawa. Zastanawia mnie najbardziej jeden fakt: brak jakiejkolwiek wzmianki na ten temat w źródłach historycznych lub chociaż w jakiś podaniach ludowych. Wydaje mi się, że jakiś ślad o tej piramidzie powinien do naszych czasów pozostać. Dlatego nasuwają mi się dwa skrajne rozwiązania:

a) jest to jedna wielka ściema obliczona na przyciągnięcie turystów i inwestorów :)

B) jest to unikalne znalezisko na skalę światową, coś tak przełomowego, że faktycznie historycy staną przed trudnym zadaniem weryfikacji dotychczasowej wiedzy o świecie.

A tak swoją drogą, istnieje coś takiego jak "zakazana archeologia" (dwie książki pod tym tytułem ukazały się u nas parę lat temu) - zdaniem garstki zapaleńców istnieje spisek naukowców, którzy wszystkie znaleziska odbiegające od dotychczasowych ustaleń uważają za oszustwo lub wręcz uniemożliwiają ich ujawnienie np. nietypowe szkielety praludzi. Jednym z takich symboli jest słynna kryształowa czaszka, o której istnieniu (nie mówiąc o sposobie jej wytworzenia) naukowcy najchętniej by zapomnieli. Piramidy raczej ukryć się nie da :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.