Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Nabuchodonozor

Potyczki z Powstania Listopadowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poszukuje informacji o bitwach i przedstawiajacych je obrazach Wojciecha Kossaka: Bitwa pod Młynarzami i Bitwa pod Różanem. O ile jeszcze mozna znaleść drobne wzmianki o potyczce pod Młynarzami, to o drugiej bitwie już nie. Mile widziane jest również zdjęcie obrazu Bitwy pod Różanem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Co się tyczy bitwy pod Młynarzami, to mam opis bitwy z dnia 15 lipca 1831 roku spisany we wspomnieniach generała Kruszewskiego:

"Generał brygady Skarżyński Ambroży odebrawszy wiadomość, że we wsi Młynarze położonej na drodze z Różana do Ostrołęki, znajduje się posterunek nieprzyjacielski złożony z jednego dywizjonu dragonów pułku Kazańskiego, wydał rozkaz podpułkownikowi Kruszewskiemu, aby tamże udał się celem zniesienia rzeczonego dywizjonu. Wymieniony podpułkownik wyszedłszy w dniu 15-go b.m. z rana z Makowa, przybył o godzinie 4-tej po południu po odbytym marszu forsownym pod wieś Młynarze, rzucił się z plutonem przedniej straży, wspartym jednym szwadronem, na uszykowany na drodze dywizjon nieprzyjacielski, rozbił takowy zupełnie, ścigał aż za wieś Modzele, a wziąwszy w niewolę podpułkownika Sawranow, komendanta dywizjonu rzeczonego, jednego kapitana i 120 dragonów, zabrawszy 120 koni i znaczną liczbę uzbrojenia dragońskiego, w jak największym porządku do Pułtuska powrócił. Nieprzyjaciel stracił oprócz tego w poległych i rannych 3 oficerów i 54 ludzi, a szczątki rozbitego dywizjonu rozbiegły się po lasach tak, że dywizjon ten jako zniesiony zupełnie uważać można. Strata pułku 5-go ułanów ogranicza się na jednym zabitym żołnierzu i kilku lekko rannych, w liczbie których podporucznik Turkuł."

Polecam książkę "Bitwy i potyczki stoczone przez Wojsko Polskie w roku 1831" oraz materiały do historii regionalnej. Nie wiem, z jakiego jesteś regionu, jeśli nie masz dostępu do takich książek, to mogę poszukać czegoś sam, wszak mieszkam w tym rejonie. Poza tym, mogę wysłać Ci broszurkę autorstwa Romana Zakrzewskiego o tej bitwie, tylko podaj maila.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Poradziłem już sobie z dotarciem do żródeł. Opis bitwy odnalazłem w rozkazie dziennym w "Źródła do wojny polsko – rosyjskiej 1830 – 31," B. Pawłowski, Warszawa 1935, s. 380. ale do wspomnień generała Kruszewskiego też zajrzę. Ciekawi mne jeszcze ta potyczka pod Różanem - namalował ją Kossak a tak naprawde nigdzie nie można na ten obraz natrafić :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Według mojej podręcznej biblioteczki, to bitwa pod Różanem miała miejsce tego samego dnia, co bitwa pod Młynarzami, bowiem wracający pod bitwie z kolumną jeńców w stronę Szelkowa, 5 pułk ułanów, rozbił w Różanie rosyjski posterunek, natomiast była to mała bitewka i szczerze powiedziawszy nie słyszałem, by Kossak namalował o niej obraz. Wydaje mi się, że prawdopodobnym jest nazywanie obrazu "Bitwa pod Młynarzami", jako "Bitwa pod Różanem", bowiem te dwie miejscowości leżą niedaleko siebie, przy czym Różan jest o wiele większym ośrodkiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.