Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Rewolucja węgierska 1956 rok.

Rekomendowane odpowiedzi

Wolf   

Dudas stojący na czele trzytysięcznego oddziału powstańczego i generał Bela Kiraly (będący komendantem Budapesztu)wywierali wpływ na rozwój sytuacji na miejscu. Nb. Dudas nie uznawał rządu Nagya i dążył do stworzenia własnego ośrodka władzy a "po drodze" rozbił bank państwowy.Kiraly z kolei dopuszczał do samosądów i rywalizował z generałem Maleterem.

Informację ,że Szabad Europa głosiła wśród innych taki postulat w stylu -"wojska radzieckie opuszczą Węgry pod białymi sztandarami" (przy czym przedstawiała to jako postulat ogółu powstańców-w istocie był to postulat oddziału Dudasa) zaczerpnąłem z "Kontrewolucja piórem i bronią" Janosza Beresza. Jeżeli B. zmyślił sobie taki cytat z Szabad Europa/transmitowanych przez nią postulatów to Twoją rzeczą jest to udowodnić.

Beresz przemilczał że Kiraly i Dudas to eks-komuniści(choć pisał o jakiejś "zdradzie" generała Kiralya ) a Nagy i Maleter wręcz dobrzy "znajomi" NKWD ale cytować co lepsze kawałki z Szabad Europa cytował dokładnie .

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O cytat to ja prosiłem a propos narad w ambasadzie jugosłowiańskiej i prosiłem o umocowanie to w odpowiednim czasie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Czas -pomiędzy I a II interwencją radziecką tzn przełom X i XI 1956(nomen omen dokładnie -1 XI święto zmarłych) i nie narad a konsultowania się przez niektórych członków rządu Nagya (Zoltan Szanto,Losonczi)czy będzie się można schować w ambasadzie Jugosławii w przypadku białych pogromów (eskalacji białego terroru a-la 1919 i powodzenia wystąpień analogicznych do wystąpień oddziału Dudasa) ,w przypadku powodzenia zbrojnych wystąpień przeciwko ekipie rządowej Nagya).

Źródło to samo a dokładnego cytatu w tej chwili nie podam bo nie mam go przed sobą.

Jeszcze co do radykalnych pomysłów -wspierany przez czołgi armii węgierskiej szturm budapesztańskiego komitetu partii( a potem lincz części spośród jego obrońców z sekretarzem partii w stolicy Imre Mezo na czele nb. Mezo był zwolennikiem Nagya i popierał go ) był takim właśnie radykalnym pomysłem ,który upewnił Chruszczowa i Tito,że Nagy nie kontroluje(albo nie chce kontrolować) sytuacji w kraju skoro można rozbić czołgami stołeczny komitet partyjny w stolicy.

Co do postulatu szybkiego i pełnego opuszczenia kraju przez wojska radzieckie to postulat taki rząd Nagya zgłaszał całkiem oficjalnie(acz bez kawałków o białych flagach głoszonych przez Szabad Europa za grupą Dudasa jako postulat powstańców ) a generał Maleter we własnym mniemaniu przyjechał 3 listopada 1956 doprowadzić do wycofania Armii Radzieckiej z Węgier do dnia 15 stycznia 1957.

Nagy ogłosił na pewnym etapie neutralność Węgier i wystąpienie z UW -dzięki uprzejmości części prasy amerykańskiej publikującej na pierwszysch stronach fotki marines(z ochrony ambasady USA ) wśród powstańców czy uzbrojonych emigrantów węgierskich ZSRR b.szybko miało jasność jak będzie wyglądała ta "neutralność " Węgier w Europie podzielonej na 2 bloki militarne i w warunkach/ w czasie trójstronnego anglo-francusko-izraelskiego ataku na Egipt.

Jako ciekawostkę ze zródeł rosyjskich -na pewnym etapie po I interwencji(gdy kierownictwo partii i rządu Wegier zażądało wstrzymania prowadzonej z rozwijającym się sukcesem akcji militarnej sił radzieckich i rządowych (o którą samo poprzednio wystąpiło )a Nagy groził swoją dymisją w przypadku ataku na najsilniejsze zgrupowanie powstańcze doprowadzajac do odwołania tegoż ataku niektórzy oficerowie radzieccy z dowódcą stacjonującego na Wegrzech korpusu na czele istotnie wysuwali postulat aby w tej sytuacji gdy politycy nie pozwalają działać a wojsko ponosi tylko bez sensu straty wycofać się z Budapesztu i w ogóle Węgier.Na natychmiastową ripostę ambasadora Andropowa że wtedy komuniści węgierscy zostaną wyrżnięci generał radziecki zaproponował że mogą zabierać się z nimi.

Andropow zareagował uwagą iż jeśli tak to jutro będą już tutaj Amerykanie co początkowo przyjęto z pewnym niedowierzaniem.30 X 1956 za wycofaniem wojsk radzieckich z Budapesztu a jeśli trzeba to z Węgier w ogóle wypowiedział się na posiedzeniu kierownictwa radzieckiego ktoś ważniejszy od dowódcy korpusu-minister obrony ZSRR i członek ówczesnego kierownictwa państwa -marszałek G.Żukow.

Do czasu aż była możność zapoznać się z prasą zachodnią a tam-na pierwszych stronach obok satysfakcji z linczów -uzbrojeni żołnierze amerykańscy (marines)wśród powstańców.

Jeżeli komuś zależało na przekonaniu radzieckich że akcję kontroluje i wspiera USA to cel osiągnął a jesli sądzono że fotki żołnierzy amerykańskich z powstańcami w Budapeszcie i demonstracyjne wizyty wojskowych zachodnich/NATO w powstańczych sztabach przejdą bez echa i nie wywołają reakcji radzieckich -to bardzo się przeliczono.Dodatkowo -pogrom stołecznego komitetu partii dowodził że Nagy nie panuje już nad sytuacją nawet w stolicy.

Także Chiny 30 X 1956 wystąpiły przeciwko wyprowadzaniu sił radzieckich z Węgier czy choćby Budapesztu -takie zdanie wyraziła delegacja chińska występująca w imieniu Mao.

Analogicznie Thorez i Togliatti już w X chcieli zdławić "kontrrewolucję" a ściślej chcieli by jak najszybciej zrobił to ZSRR.

30 X 1956 rozpoczęła się także trójstronna (brytyjsko-francusko-izraelska )agresja na wspierany przez ZSRR Egipt.

Wreszcie-ze zródeł dyplomatycznych i wypowiedzi ambasadora Bohlena wynikało że USA nie będą na serio przeciwstawiać się tej interwencji.1 listopada w Brześciu zawiadomiona o interwencji została delegacja Polski z Gomułką,Cyrankiewiczem i Ochabem-jako jedyna spośród partii UW wyraziła zdanie odrębne ale zgodziła się ,ze wydarzenia na Węgrzech ostatnio przerosły w kontrrewolucję i nie ma innego wyjścia niż interwencja.Potem zawiadomiono Rymunię,Bułgarię(Rumunia oferowała wręcz udział wojskowy-działłą b.silny antagonizm rodem jeszcze z 1919 r i DWS )Jako ostatni radziecką interwencję zaakceptował Tito w czasie spotkania z Chruszczowem na wyspie Brioni 2/3 XI -to on wysunął Kadara(zamiast Ferenca Munnicha) na stanowisko premiera nowego rządu Węgier. Domagał się także potępienia b.genseków Rakocsiego i Gero co Chruszczow zaakcpetował.

Nb. Chruszczow na Brioni wspominał Tito ,że w Moskwie w kulminacyjnym momencie pojawił się emeryt Rakocsi(od lata 1956 po wymuszonej dymisji -w ZSRR) z propozycją że "chętnie pomoże" ZSRR przywracać porządek w Peszcie.Chruszczow go wypędził.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To być może całkiem słuszna ocena sytuacji, atoli ja zadałem proste pytanie:

proszę podać źródło i fragment mówiący o tym, że Węgrzy toczyli w ambasadzie jugosłowiańskiej dysputy, ze strachu przed innymi.

Jest z tym jakiś problem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Źródło już podałem (dzieło Janosza Beresza)a do fragmentu nie mam w tej chwili dostępu.

Nb. w necie w biografii Zoltana Szanto jest potwierdzenie takiego faktu( poszukiwania ewentualnego azylu w ambasadzie Jugosławii).1 XI 1956 to krótko po rozgromieniu budapesztańskiego komitetu partyjnego gdy Dudas rozwijał swoje działania i tworzył alternatywną władzę.

A i wojskowi (generałowie Maleter,Kovacs, Kiraly i kierowany przez nich ruch ) nie bardzo się wówczas 1 listopada podporządkowywali rządowi Nagya.

Nb na Węgrzech generalnie woli obecnie się przemilczać że w toku rewolucji były zaciekłe walki nie tylko węgiersko-radzieckie ale i węgiersko-wegierskie.I to nie tylko ze znienawidzonymi awoszami,ale i milicją ,częścią wojska(które początkowo z polecenia rządu występowąło przeciwko powstańcom) oraz wewnątrz sił powstańców. Przykładowo-kto dziś pamięta że taki Maleter kazał rozwalić 12 powstańców opodal kinoteatru Korvin usiłując przywrócić jakąś dyscyplinę.Albo że Dudas zbrojnie zaatakował i zagrabił bank.

Stąd nieporozumieniem jest podawanie na jednym biegunie zsumowanych strat węgierskich a na drugim-radzieckich.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwanie azylu nie jest tożsame z prowadzeniem rozmów w ambasadzie jugosłowiańskiej, ze strachu.

Poczekam zatem jak kolega WOlf zaprezentuje swe źródła.

(...)

Nb na Węgrzech generalnie woli obecnie się przemilczać że w toku rewolucji były walki nie tylko węgiersko-radzieckie ale i węgiersko-wegierskie.I to nie tylko ze znienawidzonymi awoszami,milicją ,częścią wojska(które początkowo z polecenia rządu występowąło przeciwko powstańcom) ale i wewnątrz sił powstańców.

(...)

To ciekawe, ale ja odniosłem inne mniemanie.

Zatem kolega może podać tytuły książek całkowicie pomijających ten aspekt?

Ja na ten przykład znam inną literaturę, ale specjalistą w zakresie Madziarów nie jestem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Tworzy się podział-Węgrzy-Sowieci(plus Awosze) generalnie pomijając takie aspekty do kogo strzelała(a nawet-dokonywała nalotów lotniczych) część armii węgierskiej w pierwszych dniach rewolucji. Przemilcza się że po zakończeniu 1 interwencji strzelanina bynajmniej nie ustała-do kogo strzelano skoro żołnierzy radzieckich na ulicach nie było?

Albo-jak zakwalifikować takie działania i ofiary jak np zabity brat przyszłego premiera Gyuli Horna czy sam Gyula Horn który(będąc przez chwilę w Gwardii Narodowej czyli formacji przypomnę dowodzonej przez generała Kiraly mającej być trzonem nowych sił zbrojnych) ostatecznie z pepeszą w ręku i legitymacją partyjną w kieszeni ochraniał mosty w imieniu rządu Kadara.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tworzy się... atoli absurdalna sytuacja, kiedy kolega nie może przytoczyć cytatów.

Zatem może z kolejnym postem kolega Wolf poczeka, aż sięgnie do swych źródeł.

Tak dla wiarygodności swego przekazu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Generalnie -straty radzieckie i wegierskie podaje się w 2 kolumnach pzrzemilczając "drobny " detal że powszechne były węgiersko-węgierskie walki bratobójcze. Co do Maletera-jak podać cytat do tego że generalnie opisując jego biografię przemilcza się polecenie zastrzelenia 12 powstańców?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.