Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Seria Biografie (Ossolineum)

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna seria wydawnicza tym razem wydawnictwa Ossolineum - Biografie.

Dotychczas wiem, że ukazały się:

August II Mocny, Jacek Staszewski

Bona Sforza, Maria Bogucka

Eugeniusz Kwiatkowski, Marian Marek Drozdowski

Fryderyk Wielki, Stanisław Salmonowicz

Jan Kazimierz Waza, Zbigniew Wójcik

Kardynał Adam Stefan Sapieha, Jacek Czajowski

Mieszko I, Gerard Labuda

Roman Dmowski, Krzysztof Kawalec

Zygmunt August, Stanisław Cynarski

Zygmunt III Waza, Henryk Wisner

Było jeszcze sporo książek z odległą datą ukazania się.

Jak oceniacie tą serię, zapewne ta jak i inne mają i lepsze pozycje i gorsze. Jednakże trzeba przyznać wydawnictwu Ossolineum, że ma chyba najwięcej wydanych biografii historycznych postaci z różnych epok i z różnych krajów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Z Ossolineum posiadam: Augusta III (podobnie jak w przypadku Augusta II autorstwa Staszewskiego), Godunowa (Czerskiej), Zygmunta Augusta (Cynarskiego), Władysława Jagiełły (Krzyżaniakowej i Ochmańskiego), Karola XII (Anusika), Chmielnickiego (Kaczmarczyka), Kazimierza Wielkiego (Wyrozumskiego), Walezego (Grzybowskiego), Robespierre'a (Baszkiewicza), Ludwika XVI (Baszkiewicza), Jeffersona (Libiszowskiej), Fryderyka II (Salmonowicza), Mieszka I (Labudy), Jana Kazimierza (Wójcika), Piotra Wielkiego (Serczyka), Iwana Groźnego (Serczyka), chwilowo posiadam Gustawa Adolfa (Anusika) no i perełka - Zygmunta Wazy (Wisnera). Nie pytajcie mnie ile z nich przeczytałem, bo się rozzłoszczę :)

Jest to chyba najstarsza seria biograficzna w Polsce i chyba najlepsza, choć poziom (jak w każdej serii) - różny. Są tam również ciekawe, ale nieopracowane tematy np. Jan Zamoyski (czyżby z powodu nadwyżki prac na jego temat?), Stefan Batory, Stanisław Koniecpolski (nie pamiętam czy biografia Podhorodeckiego wyszła pod szyldem Ossolineum, ale chyba nie), Piastowie (napisano biografie chyba tylko Mieszka I i Kazimierza Wielkiego) czy Jan Karol Chodkiewicz - duży nacisk kładzie się tam na przywódców, stąd i taka "dyskryminacja" nie-władców. Choć nie wiem, czy Ossolineum nie stawiało sobie za cel czasem opisywanie właśnie władców :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem z tej serii Władysława Jagiełłę, książka bez większych błędów, mogła być tylko napisana z większym polotem, ale mimo to mogę polecić. Zabrać się muszę w końcu za Wisnera - ZIIIW, by przeczytać wreszcie od deski do deski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Egzemplarz Jagiełły jest dla mnie szczególny, ponieważ nie ma on... indeksu. Został on wyrwany przed zakupem. Na początku się wkurzyłem, bo lubię indeksy i Ossolineum pod tym względem mnie zadowala, ale potem się zacząłem zastanawiać - po co komuś indeks bez książki? Większość z biografii, które posiadam to stare wydania (ekonomia :D ) i już w dwu spotkałem się ze zjawiskiem seryjnego wypadania pierwszych stron :) Teraz to chciałbym najchętniej przeczytać Godunowa, bo taka jest kolejka na mojej półce ;) ale może dopiero za dwie książki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Właśnie czytam z tej serii Fryderyka II. Wczoraj skończyłem Piotra I. Muszę przyznać, że wrażenia pozytywne. zamierzam właśnie zdobyć kilka egzemplarzy do moich domowych zbiorów ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
he-man   

Witam.

Jeśli chodzi o serię ossolińskich biografii to ukazały się jeszcze:

"Otto von Bismarck" Lecha Trzeciakowskiego

"Gustaw II Adolf" Zbigniewa Anusika

"Maria Stuart" Marii Boguckiej

"Anna Jagiellonka" jw.

No i oczywiście, nawiązując do wymienianego we wcześniejszych postach "Władysława II Jagiełły" należy wymienić śweitnie napisaną i opracowaną redakcyjnie "Jadwigę, króla Polski" Jarosława Nikodema.

A dosłownie na dniach ma się ukazać "Królowa Wiktoria" Mariusza Misztala oraz wznowienia: "Katarzyny II" Władysława A. Serczyka oraz "August III Sas" Jacka Staszewskiego.

Pzdr. ^_^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
należy wymienić śweitnie napisaną i opracowaną redakcyjnie "Jadwigę, króla Polski" Jarosława Nikodema.

O tak, to absolutny fenomen, prawdziwa wielostronna monografia napisana przez specjalistę... To nie jest może książka, po którą sięgnie "powszechny" czytelnik, ale to wyborne podsumowanie wiedzy o Jadwidze i prostownik niektórych błędnych poglądów na jej temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
he-man   
O tak, to absolutny fenomen, prawdziwa wielostronna monografia napisana przez specjalistę... To nie jest może książka, po którą sięgnie "powszechny" czytelnik, ale to wyborne podsumowanie wiedzy o Jadwidze i prostownik niektórych błędnych poglądów na jej temat.

Jak najbardziej. Zwłaszcza jeśli się czyta "Jadwigę" razem z "Jagiełłą". Polecam taki układ. Otrzymamy wtedy naprawdę interesujący obraz początków rządów jagiellońskich w Polsce.

Z ostatniej chwili.

Już w przyszłym tygodniu powinny znaleźć się w sprzedaży: "August III Sas" wyd. 2 poprawione i uzupełnione Jacka Staszewskiego oraz "Katarzyna II" Władysława A. Serczyka (jest to dodruk czwartego wydania z 2004 roku)

Odwiedź moją stronę

Edytowane przez he-man

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.