Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Lista lektur

Rekomendowane odpowiedzi

KOMUNIKAT DYREKTORA CKE W SPRAWIE LISTY LEKTUR DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

NA EGZAMIN MATURALNY OD MAJA 2009 ROKU

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2008 r. zmieniającego

rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego

w poszczególnych typach szkół (DzU Nr 159 poz. 992) dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej informuje, że na

egzaminie maturalnym z języka polskiego od maja 2009 roku obowiązywać będą następujące utwory:

na poziomie podstawowym

1. LITERATURA POLSKA

− Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej

− Jan Kochanowski – fraszki, pieśni i treny (wybór)

− Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy

− Daniel Naborowski – wybór wierszy

− Wacław Potocki – wybór wierszy

− Ignacy Krasicki – bajki, satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny

− Adam Mickiewicz – Romantyczność

− Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

− Adam Mickiewicz Dziady cz. III

− Juliusz Słowacki Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6

− Zygmunt Krasiński Nie‐Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie

arystokracji i scena finałowa)

− Adam Mickiewicz – wybór wierszy

− Juliusz Słowacki – wybór wierszy

− Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy

− Bolesław Prus Lalka

− Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej Korczyńskiej z synem, rozmowa

Benedykta Korczyńskiego z synem

− Eliza Orzeszkowa Gloria victis

− Maria Konopnicka Mendel Gdański

− Bolesław Prus Kamizelka

− Henryk Sienkiewicz Potop

− Kazimierz Przerwa‐Tetmajer – wybór wierszy

− Jan Kasprowicz – wybór wierszy

− Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok

− Stanisław Wyspiański Wesele

− Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)

− Stefan Żeromski Ludzie bezdomni

− Stefan Żeromski Przedwiośnie

− Witold Gombrowicz Ferdydurke – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV

− Zofia Nałkowska Granica

− Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ..., Proszę państwa do gazu,

Bitwa pod Grunwaldem)

− Gustaw Herling‐Grudziński Inny świat

− Bolesław Leśmian – wybór wierszy

− Julian Tuwim – wybór wierszy

2

− Maria Pawlikowska‐Jasnorzewska – wybór wierszy

− Czesław Miłosz – wybór wierszy

− Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy

− Tadeusz Różewicz – wybór wierszy

− Zbigniew Herbert – wybór wierszy

− Miron Białoszewski – wybór wierszy

− Wisława Szymborska – wybór wierszy

− Stanisław Barańczak – wybór wierszy

− Jan Twardowski – wybór wierszy

− Sławomir Mrożek Tango

− Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem

Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.

2. LITERATURA POWSZECHNA

− Sofokles Król Edyp

− Horacy – wybór pieśni

− William Szekspir Makbet

− Molier Świętoszek

− Jan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera

− Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara

− Joseph Conrad Jądro ciemności

− Albert Camus Dżuma

na poziomie rozszerzonym

jak na poziomie podstawowym, a ponadto:

1. LITERATURA POLSKA

− Jan Kochanowski Treny

− Juliusz Słowacki Kordian

− Witold Gombrowicz Trans‐Atlantyk

− Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka

− Stanisław Ignacy Witkiewicz Szewcy

2. LITERATURA POWSZECHNA

− Dante Boska Komedia – fragmenty Piekła

− Jan Wolfgang Goethe Faust – część I: fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu,

rozmowa z Mefistofelesem)

− Franz Kafka Proces

− Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata

Uwaga: tematy na poziomie rozszerzonym będą zobowiązywać do analizy i interpretacji utworów spoza wyżej

wymienionych, ale utrzymanych w znanej uczniom poetyce lub konwencji.

Dyrektor CKE

Mirosław Sawicki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jestem ślepa chyba, bo nie widzę tam Quo vadis... A okazało się w tym roku, że mamy dodatkowo przerobić właśnie tą lekturę + inne fragmenty Nad Niemnem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Jestem ślepa chyba, bo nie widzę tam Quo vadis

A czasem Quo nie omawia się w gimnazjum?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Ja nie miałam, zresztą to akurat ma małe znaczenie, bo Pana Tadeusza też omawiałam w gim., ale w LO jeszcze raz :) Możliwe, że teraz zostało to wprowadzone do gimnazjum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   
Jestem ślepa chyba, bo nie widzę tam Quo vadis... A okazało się w tym roku, że mamy dodatkowo przerobić właśnie tą lekturę + inne fragmenty Nad Niemnem...

O ile się nie mylę to mi nam polonistka mówiła ,że Quo Vadis weszło lektur a może już było nie wiem ale nie znam się ale na rozszerzeniu na pewno jest :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Wasz rocznik ma jeszcze inną listę niż my i my w ogóle wg starej listy nie powinniśmy przerabiać Quo vadis, ale w tym roku się opamiętali i jeszcze to nam dodali... (bo to ma 50 stron :) )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Ale Quo vadis jest bardzo ciekawe:)...a ja to mam w ogóle Fausta też przerabiałam w całości i Dziady też.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Nie wątpię, że jest ciekawe, ale ja po prostu nie mam czasu tego teraz czytać, tym bardziej jak mamy XX-lecie międzywojenne :) A Dziady to chyba wszyscy w całości mają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Quo Vadis ciekawe... dobre sobie to najgorsza książka Sienkiewicza, nobla dostała, bo była niezwykle popularna wtedy, to tak jakby dać nobla za Kod Leonarda da Vinci. Przez krytyków ta książka jest oceniana bardzo nisko, gorzej niż trylogia i inne jego książki. Gdyby nie Giertych, co chciał Sienkiewicza wszystko wrzucać, a Gombrowicza wyrzucać to ta książka nigdy by się nie znalazła na liście lektur i jej tam nie powinno być.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   
Quo Vadis ciekawe... dobre sobie to najgorsza książka Sienkiewicza,

Kwestia gustu.

to ta książka nigdy by się nie znalazła na liście lektur i jej tam nie powinno być.

A ja uważam ,że książka mimo wszystko jest bardzo wartościowa ale jak już napisałam powyżej kwestia gustu.

Ale skoro ktoś z "góry"stwierdził ,że powinna być w kanonie lektur to chyba nie jest taka najgorsza;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Ktoś"... Roman Giertych wyrzucał Gombrowicza, a na pytania dziennikarzy o jego książki nie znał odp... to ideologia, a nie literaturoznawstwo. Quo Vadis jest strasznie płytkie, naiwne i konserwatywne. Bez obrazy, ale tania amerykańska komedia romantyczna, tyle, że kostiumowa...

Pisarz i publicysta, Aleksander Świętochowski, w sposób umiarkowanie nieprzychylny wyraził się o Quo vadis, które „znalazło się na falach potężnego prądu, który dziś najszerszym łożyskiem płynie przez pola cywilizacji i który unoszonym przez się dziełom nadaje szczególne znaczenie”. Zarzucił Sienkiewiczowi między innymi tendencyjność i schematyczność. Twierdził, że autor stworzył powieść, która powieliła dawne schematy i sięgała do konserwatywnej tematyki.
Antoni Potocki uznał antyczną powieść Sienkiewicza za konwencjonalną i pełną przeciętnej dogmatyki. Zarzucił Quo vadis prostackie wręcz mówienie o sprawach ważnych i skomplikowanych. Ujęta w powieści tematyka filozoficzna i religijna była według niego ukazana w sposób niewystarczający i powierzchowny.

qv.ostatnidzwonek.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Ale skoro ktoś z "góry"stwierdził ,że powinna być w kanonie lektur to chyba nie jest taka najgorsza;]

A mi jakoś wszystkie lektury się podobają. :}

Quo Vadis ciekawe... dobre sobie to najgorsza książka Sienkiewicza

Są gorsze...

Quo Vadis nie przyjęto dlatego, że można by się nauczyć czegoś na temat historii starożytnej (chociaż są tam fakty i fikcje), ale po to, by w czytelniku "otworzyły się" emocje. Na mnie ta powieść wpłynęła bardzo, bardzo mocno. Do dzisiaj modlę się za duszę pierwszych chrześcijan... (tak na marginesie)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   
Quo Vadis jest strasznie płytkie, naiwne i konserwatywne. Bez obrazy, ale tania amerykańska komedia romantyczna, tyle, że kostiumowa...

Przepraszam bardzo chcesz powiedzieć ,że Nagroda Nobla ,którą Sienkiewicz otrzymał za Quo Vadis mu się nie należała no bo przecież jak można otrzymać takie wielkie wyróżnienie za jakieś cienką powiastkę.

:)

Ja osobiście nie zwróciłam zbytnio uwagi na wątek miłosny ( możliwe ,że z racji tego ,że nie bardzo lubię czytać o jednym i tym samym).

Ale prawda jest taka ,że książka robi ogromne wrażenie...i w większości jest ono pozytywne.

Widocznie lubię takie płytkie,naiwne książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ten kanon lektur jest nieżyciowy. Zamyka się na okresie powojennym. Nie porusza literatury światowej i polskiej z II poł. XX wieku, z lat 90. i początku XXI wieku. Ale cóż poradzić to jest tendencja w całym kraju, w światku literatury - polska literatura zamknęła się na latach 60., góra 70.. podczas gdy na świecie, ale także w Europie Zachodniej lata 60. i 70. (które u nas dopiero się odkrywa) to już prehistoria...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Aktualnie to, że lista jest taka a nie inna, jest spowodowane tym, że nawet gdyby ktoś rozszerzył listę o te pozycje, o których piszesz, to i tak pozostałyby one w sferze pobożnych życzeń. Nauczyciele już teraz nie wyrabiają się z materiałem do końca. Dodatkowe lektury to albo tworzenie listy dla picu, bo i tak nic by się nie zmieniło, albo robienie kolejnych epok po łebkach, żeby wyrobić się ze wszystkim. I tak źle, i tak niedobrze. Tak więc nie dorabiałbym tutaj "tendencji zamykania się literatury" na latach 60. i 70.

A tak w ogóle, to ja prostuję... nie umieścić Hłaski na liście? Skandal.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.