Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wydrzenie Historyczne Roku - zgłaszanie nominacji

Recommended Posts

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku - nominacje

Historia.org.pl organizuje I Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku. Naszym zdaniem warto takie wydarzenia wyłapywać, upowszechniać i promować. Z zadowoleniem zauważamy, że z roku na rok rośnie liczba i rozmach przeróżnych wydarzeń związanych z historią. Celem tego Plebiscytu jest przypomnienie poprzez wasze nominacje tych przedsięwziąć, a poprzez głosowanie dyskusja nad nimi i wybór tego najbardziej wyjątkowego waszym zdaniem.

logomalejo0.jpg

W Plebiscycie nominacje można zgłaszać do 7 stycznia 2009 r. Nominacje mogą dt. rocznic, rekonstrukcji, spektakli, programów TV, wydawnictw książkowych, inscenizacji etc. Dosłownie wszelkiego typu wydarzeń dt. historii. Warunkiem dopuszczenia nominacji jest to by dane wydarzenie promowało szeroko pojętą historię, z naciskiem przede wszystkim na tą pozytywną stronę.

Nominacja musi być zawierać:

Nazwę wydarzenia,

Opis wydarzenia lub mini reportaż z jego przebiegu.

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi poprzez głosowanie za pośrednictwem sondy na Forum. Głosowanie będzie trwało tydzień i będzie można zaznaczyć więcej niż jedną opcję. Start sondy planowany jest na 8 stycznia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Mam kilka nominacji na wydarzenie historyczne 2008 roku:

1. Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, chyba po raz pierwszy na taką skalę, no i TVP popisała się promocją tego święta na cały kraj,

2. Publikacje, przede wszystkim:

2.1 "Strachu", Jana Tomasza Grossa

2.2 "Europy walczącej", Normana Daviesa

2.3 "SB a Lech Wałęsa: przyczynek do biografii", Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk

które otworzyły gorące dyskusje nad trudną historią Polski i Narodu Polskiego.

3. Obchody 90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które przyczyniły się do pogłębienia wiedzy oraz rozbudzenia ducha dyskursu nad tym fragmentem dziejów Polski i może mniej obchody, ale bardziej dyskusje wokół historii roku 1918 tak ważnego dla Polski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od siebie dodaje:

1. Obchody rocznicy bitwy pod Wiedniem w Krakowie. Były i pokazy batalistyczne i przemarsz orszaku królewskiego przez Stare Miasto. Zaangażowano w to znanych aktorów (Olbrychski, Wolszczak), zrobiono całkiem niezłą promocję tego wydarzenia. Dawno ktoś tak nie czcił zwycięstwa polskiego oręża.

2. XVII Targi Książki Historycznej. Impreza cykliczna, ale warta tej nominacji. Co roku zjeżdża się do Warszawy wielu wydawców i czytelników. Można się spotkać i z wydawcami i z autorami. Impreza z roku na rok nabiera rozmachu w przyszłym roku Targi odbędą się na Zamku Królewskim w Warszawie.

3. Wydanie przez krakowskie wydawnictwo Libron słynnej serii Kampanie. W tym roku ukazało się już kilka tytułów.

4. Ekshumacja zwłok gen. Sikorskiego, która ma pomóc w rozwikłaniu zagadki jego śmierci. Wzbudziła wiele emocji i komentarzy, ale również wywołała dyskusję nad katastrofą Gibraltarską i dokumentami, które być może jeszcze posiadają i mają związek z tą sprawą.

5. Odtajnienie dokumentów CIA, które zostały jej przekazane przez pułkownika Kuklińskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wroobel   

Za wydarzenie roku proponuję uznać wydanie przez szwedzką grupę wokalno muzyczną "Sabaton" płyty pt "The Art of War".

Sabaton, interesuje się historią Polski. W wideoklipie do piosenki z nowej płyty grupy znalazły się archiwalne zdjęcia związane z walkami polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Nowy materiał Szwedów nosi tytuł "The Art Of War". Znalazła się na nim piosenka "40:1", którą zilustrował teledysk, poświęcony bitwie polskich żołnierzy pod Wizną. W klipie widać napisy wyjaśniające, że od 6 do 10 września 1939 r. 720 żołnierzy polskich pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa odpierało pod Wizną atak ponad 42 tysięcy Niemców. 40:1 oznacza, że na jednego polskiego żołnierza przypadało 40 zabitych Niemców.

"To polscy fani pomogli nam przetłumaczyć słowa utworu na wasz język. Joakim czytał bardzo wiele o polskiej historii i zaimponowało mu to, czego się dowiedział" - wyjaśniał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" menedżer zespołu Hans Friberg.

Wykonawcy :

Joakim Brodén – wokal, instrumenty klawiszowe (1999-)

Rikard Sundén – gitara elektryczna (1999-)

Oskar Montelius – gitara elektryczna (1999-)

Daniel Mÿhr – instrumenty klawiszowe (2005-)

Pär Sundström – gitara basowa (1999-)

Daniel Mullback – perkusja (2001-)

Młodzi Szwedzi popularyzują piękne karty z historii Polski , a także inne wydarzenia historyczne w sposób łatwo trafiający do młodzieży .

Do posłuchania i obejrzenia - Forty to one .

Edited by Wroobel

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

1. Obchody 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jak zauważył Narya, przeprowadzone w tym roku na wyjątkowo dużą skalę.

2. Obchody 90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ostatnia tak duża kampania przed obchodami, zainteresowanie mediów itp., miały miejsce 4 lata temu, na 60 rocznicę wybuchu PW.

3. Ekshumacja zwłok gen. Sikorskiego. Udało się na nowo pobudzić dyskusję nt. śmierci generała, teraz tylko wypada mieć nadzieję, że coś z tego wszystkiego wyniknie, i nie skończy się tylko na pożywce dla mediów.

4. Publikacje:

- Europa walczy Normana Daviesa,

- Strach J.T. Grossa

- SB a Lech Wałęsa Cenckiewicza&Gontarczyka

- Żoliborz 1944 Grzegorza Jasińskiego (czyli Gregoriusa;)

Wszystkie cztery pozycje dają nadzieje, czy to na pobudzenie danego tematu, czy na zmianę patrzenia na niego.

Poza ostatnią, wszystkie propozycje powtarzają się, ale nie ma nigdzie napisane, że nie mogę się powtarzać;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za zgłoszenie Albinosie, ale można będzie o tym pogadać w temacie z sondą. Tutaj dalej zgłaszajmy propozycję inne niż te, które są już zaprezentowane.

Może braliście udział czynny lub bierny w jakimś historycznym wydarzeniu, które warto zgłosić do nominacji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Zgoda, co do utworzenia Domu Historii Europejskiej. Dom Historii Europejskiej ma zajmować się pielęgnowaniem pamięci o europejskiej historii i dziejach jej zjednoczenia. Ma zostać otwarty około 2014 roku.

2. Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.

Celem tego po raz trzeci organizowanego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby zwłaszcza młodych ludzi do zapoznania się z historią naszego miasta i jego dziedzictwem kulturowym. W ten dzień udostępniane są także sale i zasoby muzealne zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji 22 krakowskie muzea przygotowały szereg dodatkowych atrakcji nie tylko dla dzieci i młodzieży. Oprócz warsztatów, wykładów i pokazów, będzie możliwość zwiedzenia wystaw z przewodnikiem oraz zapoznanie się z pracą muzeów od tzw. kuchni. Ideą przewodnia tegorocznej edycji będzie postać Stanisława Wyspiańskiego ze względu na przypadającą w listopadzie 100. rocznicę śmierci artysty.
Karnet.pl

3. "OD i DO" - Norman Davies Listy, pocztówki, telegramy i znaczki pocztowe przybliżające losy mieszkańców Polski z ostatnich ponad 150 lat znalazły się w albumie Normana Daviesa "OD i DO. Najnowsze dzieje Polski według historii pocztowej".

4. Podjęcie decyzji o gruntownej renowacji polskiego cmentarzu wojennego na Monte Cassino od początku przyszłego roku. Plany zakładają między innymi największą od lat 60. renowację płyt nagrobnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Polacy odkryli w Sudanie nieznane miasto nad Nilem.

Ruiny ogromnej budowli pałacowej otoczonej dzielnicą zwykłych domostw mieszkalnych odkopali naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. To centrum tętniło życiem w I i II wieku naszej ery – wynika z pierwszych badań

Odkrycie rzuca nowe światło na historię osadnictwa na południe od Egiptu. Dokonała go ekspedycja kierowana przez dr. Bogdana Żurawskiego. Ruiny starożytnego miasta znajdują się koło miejscowości Selib, na prawym brzegi Nilu, dziewięć kilometrów w górę rzeki od Banganarti.

W tym miejscu ten sam badacz odkrył wczesnochrześcijański kościół i przekształcił go w muzeum („Rz” informowała o tych badaniach). Selib leży w połowie drogi między III i IV kataraktą.

http://www.rp.pl/artykul/108747.html

2. Największą w Polsce osadę Celtów, pochodzącą z III-II wieku p.n.e. odkryli archeolodzy w Podłężu koło Wieliczki. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych przez Krakowski Zespół do Badań Autostradowych wyprzedzających budowę autostrady A- 4.

Odkryto 17 chat położonych na wierzchołkach i wyższych partiach wzniesień. Były to półziemianki - konstrukcje częściowo wkopane w ziemię o rozmiarach zwykle ok. 3-4 m na 4-5 m. Na środku dłuższej osi budynku umieszczano dwa drewniane słupy. Na nich kładziono belkę, na której wspierał się długi dwuspadowy dach, który stykał się z ziemią. W ich otoczeniu zarejestrowano szereg jam zasobowych. Więcej obiektów w których, jak się przypuszcza, przechowywano żywność odkopano na niżej położonych partiach stoków, gdzie zapewne istniały lepsze warunki przechowywania żywności - niższa temperatura. Niektórzy badacze powątpiewają, że w opisanych wyżej półziemiankach mieszkali ludzie - nie zanotowano w ich wnętrzu palenisk, poza tym ich metraż zdaje się niewystarczający - przeciętnie 10 - 15 m2.

http://wiadomosci.onet.pl/1873509,16,celto...adzie,item.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Wydaje mi się, że o stanie wojennym było w tym roku głośniej niż w latach poprzednich i bardziej została zaangażowana w obchody młodzież (chociażby na przykładzie mojej szkoły czy też http://wiadomosci.wp.pl/kat,105794,title,M...,wiadomosc.html ).

Publikacja w Internecie zdjęć przedwojennej Warszawy ( http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Set...mosc_prasa.html ). Oglądałam kiedyś te zdjęcia, coś wspaniałego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To już ostatni moment na zgłoszenie wydarzenia, jeśli ktoś z was brał udział w jakimś interesującym wydarzeniu związanym z historią lub o nim wie to zapraszam do nominowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.