Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Szybki podbój Prus przez Krzyżaków dlaczego?

Recommended Posts

Świetna organizacja podboju, która początkowa szła szlakiem wodnym. Krzyżacy podbijali systematycznie i na każdym nowym skrawku ziemi budowali twierdze. Do tego duża pomoc wojsk z terytoriów niemieckich, Krzyżacy mogli liczyć na świeże posiłki z zachodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Do tego duża pomoc wojsk z terytoriów niemieckich, Krzyżacy mogli liczyć na świeże posiłki z zachodu.

Można powiedzieć, że krzyżowcy brali na siebie ciężar zdobycia terenu, zaś bracia zakonni jego utrzymania. Liczba tych ostatnich była zbyt mała do walki, natomiast mieli ogromne zdolności organizatorskie i administracyjne. Co do tych pierwszych, niejednokrotnie przybywali w dużych oddziałach, wystarczy wspomnieć o Henryku (margrabim miśnieńskim), Ottonem z Brunszwiku, czy Przemyśle Ottokarze II, którzy prowadzili ze sobą odpowiednio: 500 (1236 r.), 700 (1239 r.) i 6000 (1255 r.) żołnierzy. Początkowo popierali Krzyżaków w Prusach też książęta polscy, np. Konrad Mazowiecki, Kazimierz kujawski i Świętopełk Wielki, ale z różnych przyczyn skala pomocy malała, a ten ostatni władca stał się najzagorzalszym wrogiem zakonu, skłonnym nawet do przymierza z poganami.

Podbój Prus dokonałby się szybciej, gdyby nie klęska zakonników pod Durbą (13 lipca 1260 r.) i w rezultacie wielkie powstanie Prusów. Dokonałby się później, gdyby plemiona pruskie i Jaćwingowie wykazaliby się większą solidarnością, wzajemną pomocą i wspólnym działaniem. Ciężko przypuszczać, by Prusacy obroniliby się przed Krzyżakami całkowicie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodam do tego brak jedności wśród Prusów, część z nich przechodziła pod władzę krzyżacką aby nie tracić swego stanu posiadania.

Edited by Albinos

Share this post


Link to post
Share on other sites
Spin   

Odpowiedź chyba jest jednoznaczna : podział plemienny,luźna federacja w obliczu zagrożenia i brak dostrzegania interesu ponadplemiennego (narodowego) w danym regionie.

A wiec brak państwowości,rzeczywistej konsolidacji.

Prusowie to nie jedyne "plemie" (plemiona) ktróre wyrznięto bo każde walczylo o swoje interesy.

Mały obszarowo region,a dużo plemion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.