Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Szybki podbój Prus przez Krzyżaków dlaczego?

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna organizacja podboju, która początkowa szła szlakiem wodnym. Krzyżacy podbijali systematycznie i na każdym nowym skrawku ziemi budowali twierdze. Do tego duża pomoc wojsk z terytoriów niemieckich, Krzyżacy mogli liczyć na świeże posiłki z zachodu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Do tego duża pomoc wojsk z terytoriów niemieckich, Krzyżacy mogli liczyć na świeże posiłki z zachodu.

Można powiedzieć, że krzyżowcy brali na siebie ciężar zdobycia terenu, zaś bracia zakonni jego utrzymania. Liczba tych ostatnich była zbyt mała do walki, natomiast mieli ogromne zdolności organizatorskie i administracyjne. Co do tych pierwszych, niejednokrotnie przybywali w dużych oddziałach, wystarczy wspomnieć o Henryku (margrabim miśnieńskim), Ottonem z Brunszwiku, czy Przemyśle Ottokarze II, którzy prowadzili ze sobą odpowiednio: 500 (1236 r.), 700 (1239 r.) i 6000 (1255 r.) żołnierzy. Początkowo popierali Krzyżaków w Prusach też książęta polscy, np. Konrad Mazowiecki, Kazimierz kujawski i Świętopełk Wielki, ale z różnych przyczyn skala pomocy malała, a ten ostatni władca stał się najzagorzalszym wrogiem zakonu, skłonnym nawet do przymierza z poganami.

Podbój Prus dokonałby się szybciej, gdyby nie klęska zakonników pod Durbą (13 lipca 1260 r.) i w rezultacie wielkie powstanie Prusów. Dokonałby się później, gdyby plemiona pruskie i Jaćwingowie wykazaliby się większą solidarnością, wzajemną pomocą i wspólnym działaniem. Ciężko przypuszczać, by Prusacy obroniliby się przed Krzyżakami całkowicie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dodam do tego brak jedności wśród Prusów, część z nich przechodziła pod władzę krzyżacką aby nie tracić swego stanu posiadania.

Edytowane przez Albinos

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Spin   

Odpowiedź chyba jest jednoznaczna : podział plemienny,luźna federacja w obliczu zagrożenia i brak dostrzegania interesu ponadplemiennego (narodowego) w danym regionie.

A wiec brak państwowości,rzeczywistej konsolidacji.

Prusowie to nie jedyne "plemie" (plemiona) ktróre wyrznięto bo każde walczylo o swoje interesy.

Mały obszarowo region,a dużo plemion.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.