Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Ukraina - ZSRR czy Niemcy

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

WH wkracza na Ukrainę, przepędza ACz. Niemcy zajmują w końcu także Kijów. Mija kilka miesięcy i okazuje się, że Ukraina jest podzielona część jest za N. [nacjonaliści]; część przeciw. Dziala partyzantka. I tu pada pytanie: w jaki sposób i czy byla szansa aby przekonać mieszkańców Ukrainy by mimo okupacji, byli za Niemcami a przeciw ZSRR, by bronili się jak lwy przez ponownym wkroczeniem Rosjan?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Wielu mieszkańców Ukrainy, stało przecież ramię w ramię z Niemcami przeciwko ZSRR. Byli to zwłaszcza ludzie, którym nieobce były idee wyzwolenia Ukrainy spod jarzma Stalina i chcieli dokonać tego w oparciu o III Rzeszę. Jednakże Hitler ze swoją manią czystości rasowej, nie chciał początkowo słyszeć o przyjmowaniu do Armii Niemieckiej ludzi pochodzących z ,,niższych ras''(może oprócz względnie akceptowalnych Kozaków).

Podział polityczny pogłębiał zwłaszcza fakt, że Ukraina była bardzo zróżnicowane etnicznie, a Niemcy swoim rasizmem jeszcze ten rozdźwięk powiększali. Zbrodnie wojenne, popełniane na miejscowej ludności, rekwizycje żywności i dobytku, musiały w końcu doprowadzić do tego, że większość mieszkańców Ukrainy stanęła po stronie ZSRR. Ponowne przekonanie do siebie Ukraińców było niemożliwe, mimo, że Stalin nie był zbyt dobrym ,,ojcem'' , to krzywdy wyrządzone przez Niemców były świeższe.

W momencie wkraczania Armii Czerwonej, ludność cywilna witała swoich dawnych ciemiężców jako wyzwolicieli, bo okupacja Niemiecka była gorsza, niż rządy Sowietów.

W obliczu przegranej za Niemcami pozostali tylko najzagorzalsi antykomuniści, a reszta ludności, nawet jeśli nie była za Stalinem, to potrzeba wypędzenia Niemców była ważniejsza niż dawne zatargi.

Reasumując, Niemcy nie zdołaliby przekonać całej Ukrainy do walki po swojej stronie, gdyż zbytnio dopiekli ludności swoimi krwawymi rządami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

coloman: mnie zastanawia jedno - Ukraina będąc doświadczona, dokladniej, spacyfikowana przez ZSRR i Moskwę witala Wehrmacht i wojska niemieckie niemal chlebem i sola, na zasadzie - "gorzej być nie może". Ponoć niedlugo potem delegacje przedstawicieli spoleczeństwa prosili o to by zlikwidować kolchozy i dać ziemię na wlasność. Slyszalem gdzieś opinię, że tylko takie dzialania by sprawily, że Ukraina, niezależnie od tego czy byla czarna, żólta czy czerwona stanęla by murem za Niemcami. Przecież niemal cala Ukraina byla od zawsze "bogatszą częścią Rosji / ZSRR", a jej polska część pamiętala co to znaczy mieć coś na wlasność - dom i jakiś kawalek ziemi. Stalin to zlikwidowal.

Nie wiem tylko czy taka opinia jest sluszna czy stworzona "post factum", choć jak dla mnie ma dość dużo sensu.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Oczywiste jest, że choćby odrobinę lepsze niż ZSRR traktowanie Ukrainy przez III Rzeszę, sprawiłoby, że wielu więcej ludzi stanęłoby po stronie Niemców. Wydaje mi się, że z kołchozami masz rację, bo była to główna karta przetargowa w ewentualnym przymierzu Ukraina-ZSRR. Ukraińcy mieli nadzieję, że Hitler da im ziemię na własność, bo pamiętali przecież, jak ich ,,spichlerz'' nawiedził głód, celowo wywołany przez Stalina. Niemcy nie brali tego zbytnio pod uwagę i sami korzystali z pracy kołchozów. Początkowo Niemcy byli traktowani jako ,,nowa nadzieja'' , lecz ich zachowanie było gorsze niż Rosjan i Ukraińcy woleli jednak mniejsze zło w postaci ZSRR.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Chodzi mi po głowie zdanie przeczytane w jakiejś książce mówiące o tym, że dużo Ukraińców pamiętało łagodną okupację części kraju z I WŚ i myślało, że i teraz będzie to coś podobnego. Nawet jeśli nie wiązali niepodległościowych nadziei z Niemcami to uważali, że gorzej niż za Stalina nie będzie.

Z resztą to dotyczy wszystkich ziem ZSRR objętych niemiecką okupacją. Ludzie ci początkowo wcale nie tęsknili za ZSRR. Dopiero głupia polityka Niemców sprawiła zmianę postaw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

gregski: nie tylko na Ukrainie była taka sytuacja, także na terenach polskich, dokładniej G.G. i terenach wcielonych do Rzeszy, ludzie pamiętający świadomie okupację niemiecką z okresu I w.ś. uważali, że następna będzie podobna, czyli owszem są wojska stacjonujące w co ważniejszych miejscach, władze niemieckie w postaci namiestników czy jakichś tam gubernatorów, lecz będzie to spokojna i niezbyt bolesna [w sensie ucisku, prześladować i in.]. Z tego powodu nawet wielu Żydów uważało, że tak na dobrą sprawę jeżeli nie zdążyli uciec, to nie będzie tragedii gdyż Niemcy to bardzo kulturalny naród przecież... Tym bardziej tak myśleli Polacy...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.