Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Mieczysław Widaj

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

dzionga dzieje się tak z dwóch racji przynajmniej:

- ciąglości państwa

- zasady prawo nie dziala wstecz

- brak odpowiedzialności zbiorowej

Pomijam w tym rozważaniu slowa pt "podziemie niepodleglościowe" i to co ono oznacza, a także mniej lub bardziej wydumane definicję slowa szpieg.

"Ciąglość państwa" oznacza, że kolejne republiki, lub "wersje" kraju przejmują zawsze i wszędzie zobowiązania poprzednika, nie tylko na zewnątrz ale i wewnątrz. Oznacza to, że III RP przejęla zobowiązania po PRL czyli, renty emerytury uprawnienia i co tam jeszcze. Takim zobowiązaniem jest wyplacanie emerytury za dzialalność w danych strukturach "mundurowych [np: wojsko, policja] a także sądowych. Oznacza to, że w momencie zmiany systemu, nastepca "starego" [tu: III RP i PRL] nie przestanie ot tak wyplacać tego do czego jest zobowiązane.

"Prawo nie dziala wstecz" ; jest do tego jakaś rzymska zasada, oznacza to tyle, że żadna ustawa wprowadzona w dniu X nie może dzialać od dnia X - N gdzie N jest ilością dni. Czyli na praktykę: jeżeli ktoś pobiera emeryturę z racji pracy w sądach, albo w prokuraturze, to po zmianie systemu nie może być tak, że w pewnym dniu ustawa mówi, że z urzędu zabieramy wszystkim osobom które pracowaly w sądach w okresie np '44 - '56 3/4 emerytury. Nie da się tak. Owa zasada mówi też o tym, że nie można zostać skazanym za czynność, która w momencie jej popelnienia nie byla penalizowana, a po jakimś czasie i wielu zmianach w prawie już jest.

Brak odpowiedzialności zbiorowej -oznacza to musimy udowodnić, że ta konkretna osoba popelnila czynność zabronioną i jej to udowodnić. Nie można pisać wszysycy w okresie, ale można napisać wszyscy, którzy popelnili przestępstwo i zostalo to im udowodnione.

Aby takim osobom, zgodnie z prawem, zabrać emeryturę należaloby zrobić kilka rzeczy:

1. Udowodnić, że pod względem ówczesnego prawa, dana osoba popelnila przestępstwo [tego nie jestem pewien, ale chyba i teraz musi ono być penalizowane], i udowodnić osobiście, że to zrobila ona. W momencie skazania za ten fakt , wystąpić z wnioskiem do sądu. Powinien on mówić, że dlatego, że jej praca byla zla jako karę należy np. nie wliczać tego okresu do emerytalnego [kara finansowa].

2. Dopiero wtedy należy wystąpić do odpowiedniego organu o naliczenie emerytury i podanie jej wysokości

3. Tego się nie da zrobić ustawą.

Zupelnie oddzielną sprawą jest przeliczenie waluty z '39 r na tą z '45 r. W tym wypadku może to być po części decyzja polityczna uderzająca w klasy bogate i zamożne. Zupelnie osobną sprawą jest to gdzie ów oficer pracowal i ile lat. Nie wiem niestety jaki system emerytalny obowiązywal w II RP i co on mowil. Jeżeli takowego nie bylo, oznacza to, że do nowego lata pracy mogly się liczyć dziwnie.

pozdr

PS. Z tego m.in. powodu ustawa o pomostówkach będzie zaskarżona do Trybunalu Konstytucyjnego [prawo dzialające wstecz].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Widaj

Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego tacy ludzie mieli za co żyć w III RP, a oficerowie przedwojennego WP muszą żyć w takich warunkach? http://www.itvp.pl/video.html?channel_id=4...amp;video=46943

Dla porządku-Widaj był oficerem rezerwy(podporucznikiem) przedwojennego WP własnie a w czasie wojny-po udziale w kampanii wrzesniowej był oficerem AK okręgu lwowskiego(choc w wikipedii napisali coś mętnie o żołnierzu).A losy powojenne-po rozwiązaniu AK -cóż wystarczy spojrzeć na skład sędziowski(i prokuratora) z sądu który dał kaesa Pileckiemu.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.