Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Selim I

Recommended Posts

Estera   

Sułtan Selim I panował w latach 1512-1520. Jak go oceniacie? Jakim był sułtanem? Jaką Turcję budował?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Papież   

Jaką Turcję zostawił? Hmmm... :rolleyes:

 • Na pewno spokojniejszą, bo zgładził połowę rodziny. Makabryczne, ale przynajmniej nie groziła mu walka o władzę.
 • Potężniejsza dlatego, że pokonał Persję pod Czałdyranem w 1514 roku i Mameluków w 1517 roku.
 • Większą, gdyż poszerzył kraj o Armenię i dostęp do Morza Kaspijskiego, a także z dołączył Lewant i Egipt + osiągnął zwierzchność nad Algierią.
 • Dostojniejszą: chodzi autorytet największej potęgi islamu i tytuł kalifa.

Myślę, że, hmm/..., co się tu zastanawiać. Jego panowanie można zapisać na WIELKI plus, zwłaszcza, dlatego ,ze nie walczył z Polakami.

Jakim był sułtanem? Okrutnym, można nazwać, ale mordowanie braci, jako potencjalnych rywali, należało do tradycji osmańskich i tak postępował każdy, kto uważał, że tron będzie jest mu miły. Dlatego też, nie zwracał bym na ten punkt uwagi.

Edited by Papież

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 1.10.2009 o 3:42 PM, Papież napisał:

Większą, gdyż poszerzył kraj o Armenię i dostęp do Morza Kaspijskiego, a także z dołączył Lewant i Egipt + osiągnął zwierzchność nad Algierią

 

To zwierzchnictwo sułtana nad "Algierią" (byt taki wówczas nie istniał zatem poruszamy się w pewnej umownej konwencji) było mocno umowne i jedynie formalne. A faktycznie zajęte tam ziemie były pod panowaniem braci Arudża i Chajr ad-Dina Barbarossy. Potwierdza to pośrednio fakt, że tamtejsze ziemie zostały przez Barbarossę w 1533 r. podarowane sułtanowi.

I dopiero od tego momentu zaczyna się nad Algierem faktyczne władztwo osmańskiego władcy, no ale to już nie był Selim I Groźny. W zamian Chajr ad-Din został dowódcą osmańskiej floty. Wtedy rozpoczęła się epoka bejlerbejów w tym regionie. Wystarczy przypomnieć, że główne miasta ówczesnego Algieru, to: Algier, bejlik ze stolicą w Mu'askarze, kolejny ze stolicą w Konstantynie, kolejny ze stolicą w Al-Madijji; oraz ośrodki: Mustaghanam, Oran i Tilimsan. A nad tym ostatnim Turcy objęli panowanie dopiero w 1555 r., kiedy to zajął je Salah Reis, obalając dynastię Abdalwadydów.

Wydaje się, iż niezbyt wiele ów Selim I miał z tego regionu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.