Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Człowiek w średniowieczu

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   

Ale jakiego czlowieka masz na mysli? I w ktorym okresie Sredniowiecza? To jest epoka tysiaca lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Oczywiście, ale mówi się o ludziach średniowiecza, jako ogóle, o człowieku średniowiecza. Naturalnie podgląd na człowieka w średniowieczu to trzeba byłoby napisać monografię tysięcy stron. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

odpowiedź jest jak Amazonka.

Czlowiek średniowiecza to cichy zakonnik, Franciszkanin pomagający biednym i ubogim, to także Cysters - który jest, przynajmniej na ziemiach polskich kojarzony z reformami gospodarczymi, zakladaniem gospodarstw i nowych technik rolnych.

Czlowiek średniowiecza to rycerz z mieczem wojujący z niewiernym który w miarę wzrostu ilości mieszków zlota jakie mial w domu, czy kasztelu stawal się statecznym posiadaczem rozpamiętującym czyny przodków, których symbolem bywal tytul czy wlości dziedziczne.

Czlowiekiem wreszcie jest stan duchowny wyższy powiedzmy który spieral się o inwestyturę z Cesarzem Rzymskim Narodu Niemieckiego o to kto jest pierwszym po Bogu i który Bóg jest bardziej niż inny [heretycy].

Czowiek średniowiecza to wreszcie fanatyk napędzany chęcią zysku który nie bal się wyruszać po mityczne bogactwa do mitycznych krajów gdzie owych gór zlota strzegly mityczne zlote smoki ziejące ogniem, co pozwala stwierdzić, że typowe horyzonty zamykaly się na bardzo wąskiej przestrzeni, której centrum stanowil kaznodzieja i herold książęcy czy królewski.

Czlowiek to też i chlop któremu z czasem zabierano jego niezależność i przywiązano mocnym lańcuchem do ziemi którą uprawial i która w końcu stala się nie jego a kogoś innego i okazalo się że ktoś za niego decyduje o jego życiu.

Czlowiek to nic : non omnis moriam, marność nad marnościami ... przyszla "czarna śmierć" i pomijając zwykle powody wysiekla 1/3 ludności, niszcząc każdą strukturę spoleczną i gospodarczą jaką napotkala nie przejmując się zbytnio co robi...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jaki był?

Zależy kim był...

przez długi czas mieszczan nie zaliczano do odrębnego stanu, w scholastycznej myśli starano się hierarchię ludzi na Ziemi przedstawić na podobieństwo niebiańskiej. Stąd podział każdego z trzech stanów na kolejne trzy (co dawałoby odpowiednik dziewięciu chórów anielskich).

Atoli u schyłku XIV Eustachy Deschams pisał o dwunastu stanach, a wielu myślicieli poczęło najwyższe warstwy mieszczaństwa umieszczać pośród bellatores.

/szerzej: W. Iwańczak "Ludzie miecza, modlitwy, pracy. Trójpodział społeczeństwa w średniowiecznej myśli czeskiej"; A. Gurewicz "Jednostka w dziejach Europy (średniowiecze)"/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.