Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Polityka Watykanu w czasie II wś

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

Papieżem czasu wojny byl Pius XII [właśc. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli], który na tronie piotrowym zasiadl w 1939 r. Oceniany jako przyjaciel Niemiec i Adolfa Hitlera. W czasie wojny jego postawa budzila kontrowersje. Na terenach polskich pozwalal na nominacje niemieckich biskupów przez niemiecki Episkopat. Utrzymywal dobre stosunki z chorwackimi wladzami i samym Ante Paveliciem, z ks. Tiso oraz takimi dykaturami prawicowymi jak: Franco w Hiszpanii czy Salazar w Portugalii. O tych osobach da się powiedzieć jedno - wiadomo że nie byly niewinne, a ręce krwią skalane mialy. Z drugiej strony odzywają się glosy, że jak mógl pomagal Żydom.

Cieniem na Watykanie kladzie się także fakt, iż organizacje kościelne i sam Watykan pomagaly nazistom na ucieczkę od sprawiedliwości, nawet tej norymberskiej, do krajów Ameryki Poludniowej.

Co sądziecie o nim i jego polityce w czasie tego okresu?

Pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Przypominam tylko, że o Piusie XII jest już temat.

Dodam tylko, że papież był dość przejęty sytuacją Polski, co potwierdził audiencją dla kardynała Augusta Hlonda i grupki uciekinierów przybyłych razem z nim z RP. W encyklice Summi Pontificatus dzień odzyskania przez Polskę suwerenności nazwał dniem, który nastąpi z racji sprawiedliwości. Nie bał się prezentować swoich poglądów przed samymi Niemcami, np. żądał (choć nie wiem czy to nie za duże słowo) od Ribbentropa (marzec 1940 r.) popuszczenia pasa na ziemiach polskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.