Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Polityka kulturalna Oktawiana Augusta

Rekomendowane odpowiedzi

cosiek   

Warto wspomnieć o jego działalności w budownictwie. Rzym podzielił na 14 regionów. Zorganizował straż pożarną (vigles) i poprowadził nowe akwedukty. Wzniósł dwa teatry i jeden amfiteatr. Odbudował świątynie, wzniósł sanktuaria bóstw "opiekunów rodu julijskiego" i jego samego, m.in. Wenus Rodzicielki na Forum Juliusza, Marsa Mściciela na Forum Augusta, Victorii, Apollo w Palatynie, Romulusa, założyciela Rzymu oraz Eneasza, praprzodka Juliuszów. Usunięto natomiast bóstwa wschodnie i zakazano ich kultu.

Za jego panowania powstała pierwsza wielka łaźnia publiczna i pierwsza otwarta biblioteka. Na Polu Marsowym urosło ogromne mauzoleum, grobowiec cesarza i rodziny. Wtedy także oddano do użytku Panteon, świątynię wszystkich bogów.

Wykazał się także w zakresie retoryki i literatury tworząc liczne, własne teksty, które niestety nie przetrwały do naszych czasów.

W czasie swego panowania doprowadził do umocnienia roli rodziny w państwie. Karano senatorów i ekwitów za bezżeństwo i bezdzietność odebraniem prawa dziedziczenia. Rodzinom wielodzietnym nadawano liczne przywileje. Dodatkowo wprowadzono ustawy przeciwko cudzołóstwu, rozpuście i zbytkowi.

Nie wolno także zapominać o jego współpracowników nieoficjalnym ministrze kultury - Gajuszu Mecenasie, który używał swojego dużego majątku dla hojnego wspomagania współczesnych mu twórców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

August odbudował wiele starych świątyń i wzniósł nowe o czym Cosiek już napisał. Wiązało się to z tym, iż dążył do odrodzenia religii rzymskiej. Zwracał dużą uwagę na wychowanie młodzieży, chciał by stała się ona wzorem cnót starorzymskich. W tym celu utworzył specjalne organizacje na których czele postawił swoich wnuków Gajusza i Lucjusza. Otrzymali oni tytył naczelników młodzieży(principes iuventutis). Oktawian był negatywnie nastawiony do wierzeń wschodnich, zwalczał magię i astrologię, niektóre z kultów zostały zakazane.

Edytowane przez Don Pedrosso

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

"Za jego panowania powstała pierwsza wielka łaźnia publiczna i pierwsza otwarta biblioteka."

Tutaj wykorzystał częste zaszczyty swoich prokonsuli (Afryka i Hiszpania), którzy zdobycze z wojaczki przeznaczali ku chwale ładności Romy. I tak Pollion, który bardziej niż politykę literaturę cenił, odnowione Atrium Libertatis w zbiór ksiąg wyposażył. A Sozjus chociażby ufundował świątynie Apollina. Jak Oktawiana sympatia nie darze, tak nie mogę odmówić mu jednak sprytu-chcąc pozyskać władzę zaczął wznosić przybytki użytku publicznego.

Za jego panowania już chyba można było zapomnieć o wolności słowa-ale co tam cenzura, skoro były urocze panegiryki i cudne ćwiczenia retoryczne..

August zdobył władzę dzięki sile nie tyle militarnej co propagandowej-jego działalność kulturalna, jak dla mnie, jest kolejnym tego aspektem.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Notka o jego reformach kulturalnych z Wiki:

Okres panowania Oktawiana uznawany jest za złoty wiek literatury rzymskiej. Tworzyli wówczas m.in. Horacy i Wergiliusz - ten ostatni otrzymał od Oktawiana Augusta zlecenie na napisanie narodowego eposu dla Rzymian, który legitymizowałby władzę Oktawiana i jednoczył lud wokół tradycyjnych wierzeń i historii legendarnej. Tak powstała Eneida.

Oktawian w czasie swego panowania doprowadził do umocnienia roli rodziny w państwie. Karano senatorów i ekwitów za bezżeństwo i bezdzietność odebraniem prawa dziedziczenia. Rodzinom wielodzietnym nadawano liczne przywileje. Dodatkowo wprowadzono ustawy przeciwko cudzołóstwu, rozpuście i zbytkowi.

Odbudował świątynie, wzniósł sanktuaria bóstw „opiekunów rodu julijskiego” i jego samego, m.in. Wenus Rodzicielki na Forum Juliusza, Marsa Mściciela na Forum Augusta, Victorii, Apollo w Palatynie (którego uważał za osobistego opiekuna, zwłaszcza po Bitwie pod Akcjum), Romulusa - założyciela Rzymu oraz Eneasza, praprzodka Juliuszów. Usunięto natomiast bóstwa wschodnie i zakazano ich kultu.

August jako Pontifex Maximus

Samego Oktawiana uznano za syna boga Cezara, tzw. divi filius. Czczono „genius augusta”, czyli jego boską cząstkę, zwłaszcza w kapliczkach na skrzyżowaniach ulic, obok larów. Na Wschodzie Imperium Rzymskiego występował jeszcze bardziej wyraźny kult jego osoby. Wzniesiono świątynie Romy i Augusta w Pergamonie. Jego kult występował także w Bitynii, Galacji i Smyrnie, jednak częściej składano ofiary w jego intencji (pro salute).

Już po śmierci, która nastąpiła w roku 14 1, został uznany przez senat za boga. Liwia Druzylla została jego kapłanką, a Germanik flamen divi Augusti. Powołano 21 senatorów do Sodales Augustii, którego zadaniem było nadzorowanie nowego kultu.

___________________

1 Nie była to śmierć naturalna.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam, że większość użytkowników tego forum potrafi odnaleźć informacje na wiki, stąd nie ma potrzeby wklejania tego typu informacji pozbawionych własnego komentarza. Może TyberiusClaudius napisze raczej swą opinię o owej polityce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mnie: secesjonista.

Po tych grzecznościach: Tyberiusz ma względem tematu coś do powiedzenia: "od siebie" czy tylko będzie nas informował o zawartości wiki?

Tą znamy; a jak nie znamy - to nie ma problemu z zapoznaniem się; natomiast nie znamy zdania Klaudiusza i jego własnych przemyśleń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sarkazm przemawia przez twe usta... Zaraz coś napisze od siebie jeśli sprawi Ci to taką przyjemność.

Hmm... Myślę, że panowanie Augusta można uznać za rozkwit sztuki przez duże S i kultury przez duże K. August troche przesadził z tym karaniem bezdzietnych i bezżennych, natomiast podziwiam go za to, że potrafił budować wielkie, piękne i bogate świątynie przy czym sam mieszkał w skormnych, żeby nie powiedzieć surowych warunkach. Nie wiem czy to prawda, ale wyczytałem, że sypiał na zwykłym sienniku.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem zdanie! To karanie bezdzietnych i bezżennych można by było zastosować w Polsce. Tylko trochę inaczej. Na przykład w Rosji jeśli kobieta ma określoną ilość dzieci dostaje działkę budowlaną i jakąś dotacyjkę... (Mozliwe, że się mylę.)

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Oktawian był negatywnie nastawiony do wierzeń wschodnich, zwalczał magię i astrologię, niektóre z kultów zostały zakazane.

W Dziejach Apostolskich jest fragment o publicznym spaleniu ksiąg magicznych (oszacowanych na sumę 5000 denarów), na ogół wiąże się to z przekazem Swetoniusza, wedle którego na rozkaz Oktawiana Augusta miano zniszczyć dwa tysiące poszukiwanych przepowiedni.

Czy Oktawian nakazał zniszczyć jakieś konkretne przepowiednie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie jakichś konkretnych, a jeżeli chodzi o wieszczbiarstwo, to o ile dobrze pamiętam, a mogę się mylić, to Tyberiusz przede wszystkim ścigał wróżbitów, prócz jednego, rzecz jasna...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.