Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Iwan Iwanowski

Najlepszy karabin snajperski II wojny światowej

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, bracia!

Karabiny snajperskie to nieodłączny element nowoczesnego pola bitwy. W czasie II wojny światowej zamaskowane zjawy nękały wojska okupanta, a także frontowców. Chodzące legendy, takie jak Sepp Allerberger czy Wasilij Zajcew grasowały po lasach, miastach i wioskach, dzierżąc w ręce Mausera bądź Mosina z lunetą.

Który karabin snajperski uważacie za najlepszy w rzeczonym konflikcie?

Która ja wybieram? M1903 z lunetą optyczną, potocznie zwany Spriengfield. Sprawdzona i kochana przez żołnierzy konstrukcja, której M1 Garand nie zdołał całkowicie wyprzeć z arsenału do końca II wojny. Wersja z lunetą z 4-krotnym zoomem zwiększała celność z bardzo dobrej na genialną. Karabin znosił warunki wojny, nie zacinał się, a jego kula mogła przeszyć sześć osób naraz. Bardzo dobra broń.

Pozdrowienia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A ja stawiam na doskonałe konstrukcje niemieckie: Mauser Kar98k i Mauser G-43. Z pewnością zadziwi Cię fakt, że Springfield był wzorowany na...Mauserze.

Mosin był niezgorszym karabinem, ale jego potworne niedoskonałości: słaba celność, luz w mechaniźmie czy straszna jakość wykonania dyskfalifikowały go jako karabin snajperski.

Ostatnio pczytałem o kb snajperskich i uważam, że kolejną świetną konstrukcją jest Lee-Enfield Mk. IV, uznawany przez wielu za najlpeszy karabin snajperski II WŚ. Dobra jakość, celność i dobrane lunety były jego wielkimi zaletami. Minusem było to, że mało kto z nich strzelał: brak brytyjskich snajperów. Kolejnym jest SWT-40, jednak bardzo slabo znosił trudy frontu i te karabiny po prostu były za delikatne na front. Otrzymywali je głównie snajperzy i strzelcy wyborowi, którzy znali tą broń, potrafili się z nią obchodzić i dbać o nią. Dla zwykłego bojca to była czarna magia, niemniej i snajper nie korzystał dłużej z jednego SWT, bo były jak ładne dziewczyny: nieustannie trzeba bylo o nie dbać. Stawiam na te cztery karabiny. Biją na głowę każdy inny, jak Arisakę, Mosina czy Mausera z lunetą ZF-41 1,5x.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Moj wybor: Enfield. Ta bron miala celnosc ulamkowo gorsza od Mausera 98k, ale na wyzszych odleglosciach to Enfield byl celniejszy. W rekach dobrego strzelca byl nie do pobicia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z pewnością zadziwi Cię fakt, że Springfield był wzorowany na...Mauserze.

I to bardzo zdziwił, bo Spriengfield powstał w roku 1903, a aKar98k w 1935...

kolejną świetną konstrukcją jest Lee-Enfield Mk. IV

Absolutnie o im zapomniałem ;) Nie mogę się nie zgodzić, że to świetna broń. Celna zarówno w wersji zwykłej, jak i snajperskiej. Fajny system przeładowania no i długie lata spędzone na froncie - Brytyjczycy znali tę broń na wylot. Ja jednak wolę M1903. Może jestem subiektywny, ale co poradzę. Byłem kiedyś w Stanach i miałem okazję z tego cacka postrzelać(do tarczy, nie wzywajcie policji :mrgreen: ). Zakochałem się w tym karabinie i do dzisiaj nie odkochałem!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dobry dowcip. Uśmiałem się. :roll:

Mauser, jak sama nazwa wskazuje powstał w roku 1898. Springfield w 1903. Chyba 1898 to wcześniej? Kar98K był tylko wersją karabiny G98 skróconą o 14 cm. A Springfield nawet wizualnie jest podobny do Mausera.

I cytat: ''Choć karabin ten nosi nazwę pochodzącą od wytwórni uzbrojenia Springfield w stanie Illinois, to w rzeczywistości jest dziełem Mausera. Firmę tę wybrano do opracowania nowego przepisowego karabinu amerykańskiego, który miał zastąpić karabiny Krag-Jorgeson, wykorzystywane przez żołnierzy wojsk lądowych US Army. od 1892r. Nową broń dostoswano z początku do amunicji kal. .30 M1903.''

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Mosin był niezgorszym karabinem, ale jego potworne niedoskonałości: słaba celność, luz w mechaniźmie czy straszna jakość wykonania dyskfalifikowały go jako karabin snajperski.

Tu się nie mogę zgodzić niestety Andrea$ie Luzy w mechanizmach, pewnie słynne "radomski mauser nie klekotał" , nie dyskredytują tego karabinu. Są raczej jego zaletą. Mniejsza podatność na zacięcia.

Mosiny snajperskie, były selekcjonowane. Tzn, każdy karabin w fabryce był przestrzeliwany. I na każde kilkaset, kilka tysięcy, zdarzał się egzemplarz wyjątkowo celny.

Był odkładany, i przerabiany na snajperką.

Ale mam wrażenie, że tą samą metodę stosowali i Anglicy i Niemcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Widiowy, napisałem o tym w temacie pt.:''Najlepszy karabin powatarzalny II WŚ''. Jednak za luzem szła celność. Latem luz powodował pudła w strzałach. Zimą na odwrót. A co do selekcji: oczywiście, Niemcy bardzo dokładnie i powaznie podchodzili do jakości karabinów snajperskich. Choć patrząc na Mausera z lunetą ZF-41 1,5x, to się dziwię takim konstrukcjom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Chyba 1898 to wcześniej?

Umiem liczyć, zapomniałem za to, że Kar98k to tylko kontynuacja. Dzięki za przypomnienie ;)

Mauser, jak sama nazwa wskazuje powstał w roku 1898.

Nazwa? A to niby dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mauser G-98 powstał w roku 1898, natomiast jego kontynuacjami były: Mauser 98a i skrócony wreszcie o 14, 5cm Mauser Karabiner 98k. :roll:

Mostostalu, nie masz za co przepraszać. :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kar98k
Dzięki. Ja po prostu nie zrozumiałem Andreasa, bo on napisał, że nazwa Mauser mówi sama za siebie, a w tym wyrazie nie ma chyba żadnej ukrytej numerologi :mrgreen: A Kar98k - tradycyjne nazewnictwo niemieckie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mosiny snajperskie, były selekcjonowane. Tzn, każdy karabin w fabryce był przestrzeliwany. I na każde kilkaset, kilka tysięcy, zdarzał się egzemplarz wyjątkowo celny.

Był odkładany, i przerabiany na snajperką.

Ale mam wrażenie, że tą samą metodę stosowali i Anglicy i Niemcy.

Oj, chyba nie doceniacie Rosjan koledzy.

Karabin snajperski Mosin wz 1891/30 był wersją produkowaną od podstaw.

Nie powstawał on poprzez selekcję seryjnych "piechotnych" karabinów wz.1891/30 ,ale powstawał już w fazie produkcji jako nowa konstrukcja, oczywiście na bazie seryjnie produkowanych innych części karabinu.

Na kilka lat produkcje przerwało wprowadzenie do uzbrojenia snajperskiej wersji SWT-40, ale problemy z jej skutecznym zasięgiem strzału (czy też celnością) przywróciły do łask snajperską wersję kb Mosina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i doczekalismy sie w klubie optyki do Mausera. Została zamontowana na najlepszym według rusznikarza egzemplarzu ( a miał z czego wybierać).

Dziś sobie co nieco z niego postrzelałem - zabawa przednia.

b0e137866d0dda90m.jpg

eba3f24e20602590m.jpg

5988031d3bc84777m.jpg

82031543b006e4d9m.jpg

Teraz pora na optyke do Mosina lub/i do SWT ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zabij mnie ;) , specjalnie oglądałem ją żeby wiedzieć co to za luneta i zapomniałem :) Obiecuję, że jak będę następnym razem w klubie to specjalnie to sprawdzę. Szukałem napisu Zeiss, ale go nie znalazłem, było coś natomiast na Z, tylko, no właśnie nie pamiętam co.

Edytowane przez Dziki_Koziol

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.