Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Obchody w latach 90-tych

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Tak mnie zastanawia, jak wyglądały obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w latach 90-tych, tuż po upadku komunizmu i później. Ja niestety nie pamiętam, bo dzieciakiem byłam i nie wiedziałam co to jest Powstanie Warszawskie wtedy, ale może ktoś pamięta? Bo mam wrażenie, że o Powstaniu zrobiło się głośno dopiero po budowie Muzeum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego jako takie były jeszcze "za komuny" (np. 40-lecia w 1984 r.). W latach 90. oczywiście też były. O Powstaniu było głośno zawsze - może z wyjątkiem lat 50., nigdy nie było jakąś wiedzą tajemną, tyle, że oddawaniu hołdu bohaterskim Powstańcom towarzyszył kiedyś większy krytycyzm co do politycznej celowości wybuchu Powstania - co jasne, gdy uwzględnimy ówczesne uwarunkowania polityczne. Nota bene - lepsze filmy o Powstaniu nakręcono w PRL niż przez 20 lat III RP - "Kolumbowie", "Kanał", "Urodziny młodego warszawiaka", "Godzina 'W'", "Eroica" itp.

L. Kaczyński z Powstania uczynił element swojej polityki historycznej - i to się w porównaniu do lat 90. zmieniło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

obchody rocznicy Powstania w l. 90 tych byly mniej więcej standardowe. Mniej bylo tylko bzdurno - górnolotnych slów jak obecnie. Dyskusja o "ważności" Powstania przebiegala na podobnym poziomie co obecnie. Pompa, przemówienia i coraz starsi kombatanci których jest coraz mniej. Pokolenie Kolumbów rocznik 20 ma teraz dobrze ponad osiemdziesiątkę i jest ich coraz mniej. Coraz więcej bylo wypowiedzi : "bo dziadek / tata opowiadal że...".

W Krakowie standardowe byly zadymy jak kwiaty skladal pod pomnikiem Nieznanego żolnierza SLD albo SdRP.

Bylo dużo mniej polityczno - patriotycznego sosu i tyle.

Bruno: filmy byly lepsze, bo z jednej strony nie mówiono o powstaniu zbyt glośno, a jeżeli coś nie jest popierane to i filmy musialy być inteligentnie sprawnie zrobione, żeby się przebily. Dziś jest na odwrót.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bo z jednej strony nie mówiono o powstaniu zbyt glośno, a jeżeli coś nie jest popierane to i filmy musialy być inteligentnie sprawnie zrobione, żeby się przebily

Coś w tym jest, cenzura niekiedy jest błogosławieństwem dla wyobraźni twórców :wink: .

Polemizowałbym, czy o Powstaniu nie mówiono głośno. Mówiono głośno - także w PRL - ale inaczej. Wynoszono pod niebiosa bohaterstwo indywidualnych Powstańców, ale ze smutkiem stwierdzano, że "no cóż, dali się złapać na niesłuszną, londyńską propagandę".

Dziś jest wszystko jasne - i że było bohaterstwo, i ze cel był bezdyskusyjny :lol: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dziś jest wszystko jasne - i że było bohaterstwo, i ze cel był bezdyskusyjny :wink: .

Co do tego drugiego, to nie byłbym taki pewien, czy to jest jasne;)

Wynoszono pod niebiosa bohaterstwo indywidualnych Powstańców,

Vide budowa pomnika Nike i pomnika Powstania Warszawskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

A w takich obchodach w Warszawie, na tych wszystkich przemówieniach, apelu poległych, ludzi było więcej czy mniej niż teraz?

Mam wrażenie, że obecnie za wszelką cenę miasto stara się ściągnąć ludzi do W-wy i już nawet nie chodzi o zwykłą pamięć, np. planowany koncert na 65 rocznicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.