Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dala

Kształtowanie się państw socjalistycznych po II w.ś.

Rekomendowane odpowiedzi

dala   

Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

Mam pytanie do powyższego tematu, gdyż nie wiem czy w ogóle taki zapis jest poprawny. Wydaje mi się, że po II wojnie światowej istniały jedynie państwa komunistyczne.

Tak czy inaczej zadano mi taki temat abym znalazł ok. 150 pozycji dotyczących tego tematu i stworzył do nich fiszki. Czy mogę liczyć na pomoc w znalezieniu książek na ten temat? Jakie są Wasze propozycje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

1. W przypadku pierwszego zagadnienia - to kwestia terminologii i poglądów. Ja osobiście uważam, ze mówienie np. o Polsce Ludowej (w szczególności do 1948 i po 1956 r.) jako o kraju komunistycznym jest totalnie bez sensu. Zresztą komunizmu zdaje się nigdzie oficjalnie nie zbudowano, a w Polsce od Gomułki już nawet nie próbowano :) . Kiedyś mówiono "realny socjalizm". W każdym razie komunizm czy socjalizm - wiadomo o co chodzi. Pytanie Europa - czy cały świat?

2. W przypadku Europy na pierwszy ogień proponuję serie wydawnictwa TRIO i Ossolineum. W każdej z tych książek są wskazówki bibliograficzne. Wybierz odpowiedni okres i zaczynaj. A potem "z książki na książkę".

[ Dodano: 2008-12-02, 16:36 ]

Jeżeli to także inne kontynenty - to TRIO "ma wydane" Chiny, Kambodżę; Ossolineum - Chiny i Wietnam. Korea - to np. książki Dziaka, Goban-Klas(a), Rurarz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

co do samego "nazewnictwa" systemu jaki wówczas panowal, na pewno można powiedzieć jedno: komunizm to nie byl, gdyż nawet w u samego Wielkiego Brata brakowalo zwykle z minimum ze 20 lat...

Co do samej literatury - możesz ją podzielić na tą gdzie opisywane są początki tego, że Europa Środkowo - Wschodnia "wpadla w lapki" tow. Stalina. Tutaj możesz zrobić podzial na to co się dzialo w Polsce i pozostalej części Europy. Do niej możesz swobodnie zaliczyć pozycje mówiące o ustaleniu skąd się wzial podzial Europy:

- Churchill ; de Gaulle ; dokumenty dot. spotkań Stalina z prezydentami US i premierami GB

i taką gdzie opisane jest w jaki sposób ksztaltowala się sama instalacja systemu w Polsce

- Urban ; Kersten ; Berling ; Bierut ; Paczkowski

Potem literaturę opisującą zmiany tego systemu w Polsce na przestrzeni lat 46/7 do 89 kiedy to oficjalnie system socjalistyczny upadl:

- MFR ; Jaruzelski ; Urban ; Paczkowski ; Kersten [do tego można dolożyć różne wspomnienia osób które braly w tym udzial - w zasadzie np Dzienniki MFR to codzienny opis rzeczywistości z okresu '57 - '89]. Wspomnień jest dość i to czasem naprawdę kontrowersyjnych

Rozwój socjalizmu na świecie możesz podzielić na sam "Sowietskij Sojuz" ; Europę i resztę świata. Każda z nich miala swoją wlasną wersję tego co nazywa się takim czy innym socjalizmem. Do wersji socjalizmu możesz np. wrzucić konstytucję, tzw. "stalinowską" z lat 30 tych, do tego "Czerwoną książeczkę" Mao, dziela o budowie socjalizmu w NRD [byly i to po ichniemu :)], Che czy Fidel też się nadadzą.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.