Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Czy planowano rozebrać na kawałki jak Chiny także Japonię?

Rekomendowane odpowiedzi

A czy von Brandt przedstawił jakieś detale owego planu? Gdzie można o tym coś więcej przeczytać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam żadnych szczegółów. O planie przeczytałem w takim czasopiśmie poświęconym Japonii - Torii, niestety autor artykułu nie podaje bibliografii. Jednakże, jeśli kiedyś ustalę jakieś szczegóły to na pewno o tym napiszę. Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
...z tego co mi się wydaje to Japonia w XIX była jeszcze rozdrobniona a jej jednoczenie było dopiero w początkowym stadium rozwoju. Walka z każdym Japońskim państewkiem pochłonęło by wiele pieniędzy więc myślę że podbicie Japonii jest raczej bez celowe.

Niestety muszę Cię poprawić. Japonia była zjednoczona od 17 wieku. Panował tam Szogunat i do samych reform, przez ponad 200 lat rządziła Japonią ta sama rodzina - Tokugawa.

Odnosząc się do tematu natomiast. Jeżeli chodzi o nie atrakcyjność z powodu braku surowców to jest to mało prawdopodobne, ze względu na to, że Japonia - gdzie ogromnie rozwinięta była sieć tajnej policji i agentów, była Państwem policyjnym i dodatkowo bardzo dobrze zorganizowanym pod względem egzekwowania przymusowej izolacji kraju. Japończycy nie mogli kraju opuszczać bez formalnej kontroli, a także nikt nie "zwiedzał" Japonii bez szybszej czy późniejszej reakcji ze strony Japończyków, a tym bardziej nikt nie mógł zbadać zasobów naturalnych tych ziem. Także wiedza w kwestii zasobów naturalnych (surowców) była zbyt mała i niemożliwa do osiągnięcia, żeby mogła być jednym z decydujących aspektów uniknięcia przez Japonię kolonizacji.

Holendrzy także pomimo dostępu handlowego do Japonii w ściśle określony sposób, byli raczej tymi którzy przynosili wiedzę z zewnątrz dla odpowiednich osób w Japonii, natomiast sami się nie chwalili się tym ile skarbów może mieć ten kraj chociaż by dlatego, żeby bronić swoje interesy handlowe. Także nawet gdyby mieli wiedzę o zasobach naturalnych to w ich interesie było handlować nimi, a nie rozpowiadać o nich.

Pamiętajmy, że jesteśmy przed rokiem 1856, przed misją Perrego i świat wygląda zupełnie inaczej niż będzie wyglądać za 20 lat, a industrializacja dopiero raczkuje, tak samo wiedza o przydatności Japonii pod kątem wykorzystania jej zasobów.

Jeżeli chodzi o to dlaczego Japończycy unikneli utraty suwerennosci, to opinia o niej jako o kraju trudno dostępnym, nigdy nie podbitym szczególnie w Chinach, przede wszystkim bliskość Chin z niewyobrazalnie wiekszym i atrakcyjniejszym rynkiem niz Korea i Japonia razem wzięte, oraz okres przed 1856 w ktorym brytyjczycy rozwijali swoj handel w Chinach i Indiach - dawali z siebie wtedy wszystko i nie mieli czasu nawet myslec w tym momencie o Japonii, inne kraje nie stanowily konkurencji na dalekim wschodzie w tym okresie.

Pewnie Brytyjczycy zainteresowali by sie Japonia w latach 70/80 XIX wieku jak by juz ugruntowali interesy w Chinach i Indiach, tyle ze ubiegly ich Stany Zjednoczone w 1856 a glownie ze wzgledu na to, ze dla nich miejsca w Chinach i Indiach brakowało. Natomiast Japonczycy podlapali oco chodzi i udalo im sie wymanewrowac Stany dzieki czemu zamiast stac sie ich rynkiem zbytu, zaczeli sie przeobrazac. A kiedy przyszedl czas na mozliwe zainteresowanie ze strony klubu mocarstw ówczesnych, Japonia już pukała do ich drzwi.

Żeby jeszcze dodać jedną informacje warto zauważyć, że Korea była podporządkowana pośrednio Chinom, natomiast straciła suwerenność na rzecz Japonii i stała się jej kolonią. Warto przeanalizować także historię Korei w XIX wieku ponieważ do pewnego momentu znajdowała się w podobnych okolicznościach jak Japonia i jest ciekawym porównaniem z JPN w tym okresie.

Pozdrawiam

zanim wszyscy mieli czas i ochote na

Edytowane przez Conandoyle

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.