Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
tanoshii

Kilka pytań z prl

Rekomendowane odpowiedzi

tanoshii   

1.Wymień i omów najważniejsze kryzysy społeczne, polityczne i gospodarcze w Polsce w latach 1956-1980.

2. Omów znaczenie wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz wizyt papieskich w Polsce dla przemian społecznych i politycznych zachodzących w kraju.

3. Omów przyczyny, prezentowane przez komunistów, konieczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

4. Omów represje władzy wobec opozycji i społeczeństwa w czasie stanu wojennego.

Bardzo proszę o pomoc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może trochę skonkretyzuj oczekiwania:

1. Nic na ten temat nie wiesz - oczekujesz ogólnej literatury.

2. Wiesz trochę - szukasz konkretów.

3. Wiesz dużo - oczekujesz ciekawostek.

Każde z tych zagadnień to temat na książkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tanoshii   

Potrzebuje informacji ogólnych :D Na egazmin dostałam 60 pytań. Te "konkretne" typu omów postanowienia konfederacji..., co to była plan Marshalla etc opracowałam sobie sama. Probowałam znaleźć w sieci odpowiedzi na powyżesz pytania (do moich ksiązek niestety nie ma w tej chwili dostępu...), niestety nie udało mi się. Dlatego zwracam się o pomoc do forumowiczów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dziewczyno, to przecież masz w podręczniku do historii, Wikipedia i Mr. Google nie gryzą. Bibliotek to jeszcze chyba nie popalili. Sugeruję zamknąć ten temat, bo kaleczy KSO.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tanoshii   

Nie napisałam tych pytan na forum z lenistwa. Jak już powiedziałam, do moich książęk NIE MAM DOSTĘPU z przyczyn ode mnie niezależnych. Do biblioteki też nie. Miałam 60 pytań, z czego 52 opracowałam sama- jakbym była leniwa, to pewnie bym tego nie zrobiła. Wiem czym są google i starałam się z nich korzystać, jak również w wikipedii. Widocznie nieumiejętnie. Nic. Przepraszam w takim bądź razie za zaśmiecanie forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

1.Wymień i omów najważniejsze kryzysy społeczne, polityczne i gospodarcze w Polsce w latach 1956-1980.

Wskazówki:

Najlepiej prześledzić sobie całą historię PRL.

1953- śmierć Stalina i początek drogi do władzy Chruszczowa, zmiany polityczne w bloku sowieckim. Przed 1956 - Ohab - ostatnie podrygi stalinistów polskich, 1956 - strajki społeczne - Gomułka, etc. Wiadomo co się stało. Dalej rok 1968 - tu zwrócić uwagę na rewoltę społeczną na świecie w stosunku do Polski (nie tylko na wątek żydowski i studencki). Ruch młodzieży chęci zmian (Polecam książkę Rewolta '68). Dalej, 1970 - kryzys gospodarczy, podwyżki cen. Zwróć uwagę, że jak władza podnosić chciała ceny, to pojawiało się niezadowolenie obywateli, co ciekawe często te podwyżki pojawiały się na grudzień. Potem KOR, następnie 1980, Solidarność, etc. Wszystkie te kryzysy PRL mają tło gospodarcze (warto przeanalizować politykę gospodarczą, sytuację gospodarczą w tych latach i już masz, wystarczy synteza gospodarki PRL).

2. Omów znaczenie wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz wizyt papieskich w Polsce dla przemian społecznych i politycznych zachodzących w kraju.

Jestem przeciwnikiem przypisywania znaczeń dla obalenia PRL papieżowi-Polakowi, ale nie ulega wątpliwości, że nastąpił kryzys polityczny w bloku sowieckim i ogromna konsternacja władz po wyborze Karola na tron piotrowy, poza tym Kościół w Polsce zyskał cennego sojusznika oraz opozycja polska miała i argumenty i sojusznika na Zachodzie.

3. Omów przyczyny, prezentowane przez komunistów, konieczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Wystarczy dotrzeć do wypowiedzi w obecnie trwającym sądzie kapturowym nad autorami stanu wojennego (gdzie tłumaczą dlaczego wprowadzili ten stan wtedy). Polecam książkę Jaruzelskiego "Stan wojenny - dlaczego?".

4. Omów represje władzy wobec opozycji i społeczeństwa w czasie stanu wojennego.

Zajrzyj na stronę IPN, do TVP Historia, do syntezy PRL Roszkowskiego.

OK, na wszystkie te pytania masz odpowiedzi w Historii Polski Roszkowskiego, to trzy tomy (podzielone na odpowiednie lata), ale Roszkowski to jest tutaj podstawa i tam znajdziesz wszystko co cię interesuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ad. 3. To być może nieco zbyt duża dawka tekstu, ale w "Przeglądzie" z 18 listopada 2008 r. nr 46/2008 są pełne (80-stronicowe) wyjaśnienia Jaruzelskiego przed sądem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tanoshii   

Dziękuję i przepraszam. Chciałabym czasem podczytywać wasze forum i mam nadzieję, że zła opinia o mnie nie będzie się ciągnęła za długo :D Też jestem przeciwniczką zaśmiecania forum dziwnymi tematami i wiem jak to może denerwować. Dla mnie napisanie tutaj było ostatecznością.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie ma sprawy, ale właśnie w syntezie Roszkowskiego jest wszystko nieźle opracowane. ;) Myślę, że jak dzisiaj dostaniesz i poświęcisz nockę na jego syntezę, to zdasz bez problemu egzamin. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.