Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Leuthen

Sudeckie "orle gniazda" - o fortyfikowaniu Śląska

Recommended Posts

Leuthen   

W wątku o zamkach został poruszony m.in. temat budowli wzniesionych bądź rozbudowywanych pod koniec XIII i w XIV w. przez książąt świdnicko-jaworskich: Bolka I Surowego, Bernarda i Bolka II Małego.

Choć bezcelowe wydaje mi się ocenianie, który zamek był nie do zdobycia (zarówno dlatego, że niewiele zamków dotrwało w niezmienionym stanie przez 600 czy więcej lat, jak też dlatego, że nie ma takiej warowni, której się nie dało zdobyć - jak nie szturmem, to głodem, jak nie głodem, to fortelem, jak nie fortelem, to układami, jak nie układami, to zdradą...), chciałbym zwrócić uwagę forumowiczów, że w czasie kiedy miłościwie nam panujący Kazik the Great budował na Jurze zamki nazywane dziś "Orlimi Gniazdami", w Sudetach istniały już bądź rozbudowywane były przez "Bolków" górskie warownie. Dziś w większości są malowniczymi ruinami (nieraz trudno w ogóle doszukać się ich śladów), bądź też zostały w poważnym stopniu przebudowane (np. Książ). Nikt tak naprawdę nie ocenił, jakie były koszty ich wzniesienia, jak liczne załogi je obsadzały, nieraz nie wiadomo, jak wówczas wyglądały. Brak źródeł, a może małe zainteresowanie historyków i archeologów?

Jeśli chcielibyście podyskutować, podzielić się swoimi wrażeniami ze zwiedzenia itp. - zapraszam.

Ja na dobry początek wrzucam linka do relacji autorstwa mojej dziewczyny z przejścia Szlaku Zamków Piastowskich (146 km z zamku Grodziec do Zamku Grodno).

http://floydianka.blogspot.com/2008/08/szl...astowskich.html

Polecam stronkę http://zamki.piastowskie.ir.pl/, gdzie w "Księdze gości" zamieściłem praktyczne wskazówki dla chcących przejść szlak.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Brak źródeł, a może małe zainteresowanie historyków i archeologów?

Nie jest chyba tak źle. Literatura polska i niemiecka jest chyba dosyć bogata? Poza tym wydaje mi się , że w każdych "Sudetach" jest opis dolnośląskiego zamku (czy ruin). Nie znam się na tym, ale chyba w miarę profesjonalny. Nie jestem z regionu i nie za bardzo moja działka, ale czytam z zainteresowaniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Nie jest chyba tak źle. Literatura polska i niemiecka jest chyba dosyć bogata? Poza tym wydaje mi się , że w każdych "Sudetach" jest opis dolnośląskiego zamku (czy ruin).

Nie chodzi o to, że wszystkie te zamki są zapomniane, albo nic nie można przeczytać na ich temat. Chodzi o to, że nikt dotąd chyba nie pokusił się o odtworzenie całego systemu za Bolków, tj. np. jak te zamki wtedy wyglądały (tylko nielicznym zrobiono takie rekonstrukcje), nie wszystkie (a raczej - z tego co wiem - zdecydowana mniejszość) zostały przebadane przez archeologów (chodzi oczywiście o ruiny) itd.

W ogólnodostępnej literaturze praktycznie na okrągło powielane są te same informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy ktoś z Was wie coś o zamku w Stolcu, niedaleko Ząbkowic Śląskich? Był ważny m.in. pod tym względem, że znajdował się przy Szlaku Bursztynowym. Dziś już nie istnieje. Pytam, bo mieszkam niedaleko, a nie mogę znaleźć żadnych źródeł o nim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.