Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy gen. Sikorski zgodziłby się na Powstanie?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Innego dowodu nie mam, swoje zdanie na ten temat napisałem wyżej.

To jednak trochę mało;)

A gdzie ja coś takiego napisałem?

A to?:

Sama kwestia walki dywersyjno-sabotażowej nie wystarczała, każdy żył myślą o przyszłym powstaniu.

Cały czas jestem przy założeniu: Sikorski i lipiec 1944 roku.

A ja cały czas tłumaczę, że nie da się na podstawie wcześniejszej działalności Sikorskiego przewidzieć, co zrobiłby wtedy. Skoro na długo przed zaistnieniem dogodnych do powstania warunków, szukał wsparcia dla niego, to tym bardziej mógł to zrobić, gdy te warunki były znacznie lepsze. A co za tym idzie, rozpocząć je. Logiczne? Jak dla mnie bardzo, ale dowodów nie mam. I z tego, co widzę, Ty też nie;)

Pisałem już o tym wyżej.

Jak widać, za mało łopatologicznie jak dla mnie;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A to?:

Sama kwestia walki dywersyjno-sabotażowej nie wystarczała, każdy żył myślą o przyszłym powstaniu.

Cały akapit przeczytaj, to się tyczy tego, iż nie podjęcie powstania odbiłoby się na stanu liczebności AK-owców, woleliby odejść z konspiracji i dołączyć do LWP walcząc otwarcie z Niemcami.

A ja cały czas tłumaczę, że nie da się na podstawie wcześniejszej działalności Sikorskiego przewidzieć, co zrobiłby wtedy. Skoro na długo przed zaistnieniem dogodnych do powstania warunków, szukał wsparcia dla niego, to tym bardziej mógł to zrobić, gdy te warunki były znacznie lepsze. A co za tym idzie, rozpocząć je. Logiczne? Jak dla mnie bardzo, ale dowodów nie mam. I z tego, co widzę, Ty też nie;)

Pisałem na początku, że zachowuję warunki takie jakie znamy dziś + Sikorski żyje :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Oczywiście, że przeciętny AK-owiec nie był zagłębiony w plany powstania, jednak żył tą myślą o powstaniu.

Ale skąd ten przeciętny AK-owiec miał w ogóle wiedzieć o takich planach? Naprawdę sądzisz, że to co robiło dowództwo w kraju, i dowództwo w Londynie, w jakikolwiek sposób było jawne dla żołnierzy AK?

Cały akapit przeczytaj, to się tyczy tego, iż nie podjęcie powstania odbiłoby się na stanu liczebności AK-owców, woleliby odejść z konspiracji i dołączyć do LWP walcząc otwarcie z Niemcami.

Znowu przypuszczenia. Ja poproszę o dowody jednak.

Pisałem na początku, że zachowuję warunki takie jakie znamy dziś + Sikorski żyje :D

Czyli znowu przypuszczenia;)

Pedros, jeszcze raz, ja nie proszę o opinie, tylko o dowody, że tak by było;) Skoro już chcesz bronić tej swojej tezy, to daj jakieś dowody na jej poparcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale skąd ten przeciętny AK-owiec miał w ogóle wiedzieć o takich planach? Naprawdę sądzisz, że to co robiło dowództwo w kraju, i dowództwo w Londynie, w jakikolwiek sposób było jawne dla żołnierzy AK?

Ależ oczywiście, że nie. Co myśli Polak podczas okupacji? Myśli o zrywie przeciw ciemiężycielowi. Może jest to generalizacja, ale przykładów mamy sporo w naszej historii. Chodzi mi tutaj o prostą, najprostszą myśl, że kiedyś będzie to powstanie.

Pedros, jeszcze raz, ja nie proszę o opinie, tylko o dowody, że tak by było;) Skoro już chcesz bronić tej swojej tezy, to daj jakieś dowody na jej poparcie.

Albinosie, cóż ja poradze, że temat jest z gatunków "gdybologia, gdybologie, gdybologią pogania" ? Takie są moje przypuszczenia. Dowodów jako tako nie mogę mieć na to, gdyż się to nie wydarzyło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Chodzi mi tutaj o prostą, najprostszą myśl, że kiedyś będzie to powstanie.

A ja proszę o najprostszy dowód na to, że takie było myślenie;)

Albinosie, cóż ja poradze, że temat jest z gatunków "gdybologia, gdybologie, gdybologią pogania" ? Takie są moje przypuszczenia. Dowodów jako tako nie mogę mieć na to, gdyż się to nie wydarzyło.

Ale skoro już postawiłeś taką tezę, to ufam, że na solidnych podstawach, bo inaczej, to można by postawić każda inną tezę, i bronić jej;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale skoro już postawiłeś taką tezę, to ufam, że na solidnych podstawach, bo inaczej, to można by postawić każda inną tezę, i bronić jej;)

Oczywiście, w miare solidne podstawy wypisałem głównie w moim drugim poście w tym temacie, reszta to przypuszczenia.

A ja proszę o najprostszy dowód na to, że takie było myślenie;)

Czytając wspomnienia- "nareszcie od dawna wyczekiwane powstanie" etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Oczywiście, w miare solidne podstawy wypisałem głównie w moim drugim poście w tym temacie, reszta to przypuszczenia.

To są jedynie podane fakty, które interpretujesz, po swojemu, bez głębszego wyjaśnienia, czemu akurat tak, a nie inaczej miałoby się stać. Zakładasz z góry, że Sikorski postępowałby tak, jak postępował w sytuacjach, które podałeś. Nie bierzesz pod uwagę natomiast prac Sztabu NW i działań Sikorskiego w USA. Wybacz, ale dla mnie to jest zwyczajne dobieranie faktów pod tezę.

Czytając wspomnienia- "nareszcie od dawna wyczekiwane powstanie" etc.

A ile tych wspomnień znasz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Zdaje się, że na początku wojny to Sikorski bronił się rękami i nogami przed angielskim planem powstania powszechnego w całej Europie (Plan Tusneld, ponoć tak się to miało nazywać), właśnie ze względu na brak broni i zagrożenie niemieckim odwetem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Zdaje się, że na początku wojny to Sikorski bronił się rękami i nogami przed angielskim planem powstania powszechnego w całej Europie (Plan Tusneld, ponoć tak się to miało nazywać), właśnie ze względu na brak broni i zagrożenie niemieckim odwetem.

Jednak faktem pozostaje, że na przełomie 1942/43 szukał w USA możliwości wsparcia materiałowego (vide Mitkiewicz), właśnie ze względu na plany powstania powszechnego. Jak widać poglądy zmieniał, i dlatego nie da się odpowiedzieć na pytanie zadane w temacie. Można jedynie przypuszczać, że byłby bardziej ostrożny przy podejmowaniu decyzji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.