Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Seria "Bitwy - Kampanie - Dowódcy"

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Jedna z serii książek dotyczących aspektów wojskowych, choć niejednokrotnie (zwłaszcza w przypadku pisania o dowódcach) zahaczających o politykę. Odznacza(ła) się małym formatem książek (najmniejsze książki jakie posiadam) i ilością stron nie przekraczającą +/- 250 stron. O ile np. seria MON (dzisiaj jako "Historyczne Bitwy" Bellony) się ostała, to BKD - stety albo niestety - już się nie wydaje, aczkolwiek ciągle się je kupuje (a może jestem ostatnim głupim? :tongue: ). Co sądzicie o tych książeczkach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
palatyn   

Sam mam w domu trochę tytułów z tej serii. Dobre były gdy jako uczeń szkoły podstawowej chciałem zapoznać się z jakimś tematem, którego bliżej nie znałem. Biorąc pod uwagę fakt, że wtedy rynek ksiązki historycznej był jaki był, to oceniałbym ją pozytywnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Jak to zwykle bywa w seriach książkowych poziom BKD jest bardzo zróżnicowany. Zależy to od autorów jak i o tematyki . Zdecydowanie najlepsze są te ilustrujące działania wojenne XVI /XIX np. Koniecpolski , Labirynt Wojny Północnej , Kircholm , Chocim itp Obecnie można krytyczniej patrzeć na treść reszty .Czas w jakim się ukazywały , uwarunkowywał taką a nie inną formę tych książeczek . Myślę , że warto mieć niektóre z nich , bo są ciekawie i przystępnie napisane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada tych książeczek (trochę ich z dawnych czasów mam), to taka, że nie ma tam bibliografii, odniesienia do źródeł. Zawsze się zastanawiałem, na ile wydarzenia z biografii niektórych bohaterów są prawdziwe, a na ile swobodną twórczością autora...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Ale to dawne czasy były . Nikt z ówcześnie kupujący te książeczki nie zwracał uwagi na brak bibliografii. Natomiast większość łapczywie je czytała , w tym amon .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jedyna wada tych książeczek (trochę ich z dawnych czasów mam), to taka, że nie ma tam bibliografii, odniesienia do źródeł. Zawsze się zastanawiałem, na ile wydarzenia z biografii niektórych bohaterów są prawdziwe, a na ile swobodną twórczością autora...

Czytało się je kiedyś z dużą przyjemnością, ale teraz faktycznie razi mnie brak bibliografii i niczym nie podparte tezy jakie czasami wypisywali tam autorzy :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jedyna wada tych książeczek (trochę ich z dawnych czasów mam), to taka, że nie ma tam bibliografii

Bibliografia częstokroć jest, tyle, że raczej podana jako wskazówki bibliograficzne, część autorów zastosowało zasadę, że lepiej podać kilka pozycji (i żeby nikt nic nie mówił) i powiedzieć, że w którejś z nich zakres podanej literatury jest szerszy (tak zrobili np. Kuczyński, Podhorodecki).

Jeszcze taka mała dygresja, może dziwić stosowanie dwóch rodzajów zapisu "cytatów" i cytatów, bo autorzy stosują zapis od pauzy (jak dialogi w powieściach) i w cudzysłowie - te pierwsze to chyba są zmyślone przez autora (czasami ujawnia się talent literacki autora lub jego brak), co jest kolejnym zabiegiem popularnonaukowym bo książki z dialogami lepiej się czyta (przynajmniej mnie). Te drugie zazwyczaj są cytatami ze źródeł lub innych opracowań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.