Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Atak Franco na Portugalię?

Rekomendowane odpowiedzi

W świetle najnowszych dokumentów, pod koniec dyktatury generała Franco, Hiszpania przygotowywała się do wypowiedzenia wojny Portugalii.

Odtajnione dokumenty zostały wczoraj opublikowane w El Pais. Znajdujemy tam informację, iż zarówno sam generał, jak i jego rząd byli "głęboko zaniepokojeni" w wyniku lewicowej rewolucji goździków w Portugalii. Zwłaszcza po tym, kiedy coraz większą rolę zaczynał w niej odgrywać komunizujący Ruch Sił Zbrojnych (MFA). Sześć miesięcy przed śmiercią generała Franco, w listopadzie 1975 roku, Arias Navarro spotkał się z Robertem Ingersollem, ówczesnym zastępcą sekretarza stanu USA. Podczas tego spotkania Waszyngton udzielił oficjalnego poparcia dla interwencji militarnej w Portugalii.

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,...ml?ticaid=56eb4

Ja się do tego ustosunkujecie? Na ile realny był taki atak i co by oznaczał dla Europy? Wreszcie czy Portugalia miała szansę z Hiszpanią w bezpośrednim starciu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Franco zamierzał zastosować ,,wojnę prewencyjną'' , aby nie dopuścić do umocnienia się komunistów w Portugalii i zamienienia tego kraju w bazę ZSRR na zachodzie Europy. Chciał też wykorzystać wewnętrzne tarcia między członkami obalonej junty prawicowej a socjalistami , co wywołałoby wojnę domową. Byłoby to doskonałą okazją do udzielenia wsparcia militarnego przez ZSRR, który pod płaszczykiem ,, pomocy bratniemu narodowi'' rozszerzałby swoje wpływy. Byłaby to więc powtórka z Hiszpanii z lat 30. Gdyby na dodatek zgodnie z obietnicami wtrąciło się USA, konflikt regionalny łatwo mógł przerodzić się w kolejną wojnę światową.

Na szczęście do interwencji nie doszło, bo Franco zmarł i Hiszpania zaczęła przerabiać swój ustrój na demokrację parlamentarną. W Portugalii natomiast miał miejsce kolejny przewrót, w wyniku którego socjaliści zostali odsunięci od władzy, a w 1976 ostatecznie zlikwidowano ich Rady Rewolucyjne. Można więc powiedzieć, że wiszący w powietrzu konflikt ,,rozszedł się po kościach''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

wiadomość ciekawa, mająca jeśli spojrzeć na Europę o wiele szersze konotacje polityczne. O ile USA [wówczas bodajże rządzi Nixon] bylo wstępnie "za", to samo spoleczeństwo podejście do wojen mialo conajmnie zróżnicowane, a tych niechętnych bylo dużo [jest to okres "końcówki" i traumy wietmaskiej]. Dla mnie samo popracie zza Wielkiej Wody bylo "patykiem po tej wodzie pisanym". Sama zaś Europa, bylaby podejrzewam, o wiele bardziej stonowana w swej reakcji na taką wojną, sama zaś reakcja wedlug mnie zmierzala by do tego, by "przy okazji" usunąc i jednego i drugiego czyli brunatnych z Hiszpanii a czerwonych z Portugalii.

Poza tym popracie dla dyktatur europejskich, przy gremialnym potępieniu nazizmu i hitleryzmu w Europie, bylo awykonalne, a spoleczeństwo raczej byloby po stronie portugalskiej. Choćby z tych powodów - pacyfikacja dotyczyla by obu stron, a bylaby szybka i brutalna.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Ja się do tego ustosunkujecie? Na ile realny był taki atak i co by oznaczał dla Europy? Wreszcie czy Portugalia miała szansę z Hiszpanią w bezpośrednim starciu?
Dla mnie samo popracie zza Wielkiej Wody bylo "patykiem po tej wodzie pisanym". Sama zaś Europa, bylaby podejrzewam, o wiele bardziej stonowana w swej reakcji na taką wojną, sama zaś reakcja wedlug mnie zmierzala by do tego, by "przy okazji" usunąc i jednego i drugiego czyli brunatnych z Hiszpanii a czerwonych z Portugalii.

Nic nowego.

Na szczycie NATO w Dublinie w 1975 roku Helmut Schmidt otwarcie grozil Portugalczykom interwencja NATO

w przypadku proby opuszczenia bloku, badz zamkniecia natowskich (amerykanskich) baz w tym kraju.

Mial zagwarantowane poparcie frankistowskiej Hiszpanii. Inicjatywa interwencji w Portugalii raczej nie

wyszla od Hiszpanii lecz inspirowana byla przez USA i NATO. Ze owczesna Hiszpania zywotnie

zainteresowana byla stlumieniem rewolucji gozdzikow, istniala daleko idaca wspolnota interesow.

W Hiszpanii schronili sie rowniez organizatorzy dwoch nieudanych prob prawicowych puczow w Portugalii

po 1974 roku, a 27.9.1975 doszlo w Portugalii do ataku i zdemolowania ambasady hiszpanskiej po wykonaniu kilku wyrokow smierci na czlonkach ETA w Hizpanii.

Do interwencji nie doszlo w piewszym okresie po rewolucji glownie z braku jednolitej prawicowej, opozycji

na ktorej mogliby sie oprzec interwenci, ponadto stosunkowo szybko okazalo sie, ze komunisci nie

maja tam wiekszych szans na przejecie wladzy a reformy rewolucji gozdzikow zostaly stopniowo

zlikwidowane.

Wynik konfliktu z udzialem samej Hiszpanii spowodowalby najprawdopodobniej sytuacje patowa.

Interwencja sasiada doprowadzilaby najwyzej do konsolidacji wiekszosci sil spolecznych w Portugali

wobec zagrozenia zewnetrznego. Czy Hiszpanie stac byloby na interwencje i okupacje sasiada -

tez jest watpliwym.

Podobna sytuacja miala zreszta miejsce we Wloszech w 1976 roku, kiedy grozilo dojscie komunistow

do wladzy. Z tym, ze byl tam planowany pucz wewnetrzny inspirowany przez USA i Wielka Brytanie.

Informacja o planowanym przewrocie dotarla do opinii publicznej niedawno, w wyniku przypadkowego

opublikowania dokumentow niemieckiego MSZ.

Edytowane przez ak_2107

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2009 o 10:43, FSO napisał:

Witam;

wiadomość ciekawa, mająca jeśli spojrzeć na Europę o wiele szersze konotacje polityczne. O ile USA [wówczas bodajże rządzi Nixon] bylo wstępnie "za" (...) Dla mnie samo popracie zza Wielkiej Wody bylo "patykiem po tej wodzie pisanym".

 

Gerald Ford...

A z tym "patykiem..." to jednak nie tak pewne. Może nie "oficjalne", ale już nieoficjalne - to było możliwe. Wypada pamiętać, iż był to czas renegocjowania umów dotyczących amerykańskich baz lotniczych w: Morón de la Frontera, Saragossie, Torrejón de Ardoz i bazy morskiej w Rota.

 

Dnia 6.11.2008 o 19:17, Jarpen Zigrin napisał:

Sześć miesięcy przed śmiercią generała Franco, w listopadzie 1975 roku, Arias Navarro spotkał się z Robertem Ingersollem, ówczesnym zastępcą sekretarza stanu USA. Podczas tego spotkania Waszyngton udzielił oficjalnego poparcia dla interwencji militarnej w Portugalii.

 

Otóż z artykułu Martina Delfína (pt. "Arias quería ir a la guerra con Portugal") nie wynika by USA, poprzez Ingersollema miało udzielić oficjalnego poparcia dla zbrojnej interwencji w Portugalii. Raz - udzielenie tego typu oficjalnego poparcia nie leżało w kompetencjach Ingersollema, zwłaszcza przy takim "przełożonym" jak Henry Kissinger. Dwa -  jerozolimskie spotkanie Navarro amerykańskim dyplomatą miało charakter prywatny (: "Carlos Arias Navarro, dijo en privado a Estados Unidos en 1975 que España estaba dispuesta a ir a la guerra con Portugal").

Oczywiście w tym artykule nie ma nic na temat rozmów w listopadzie 1975 roku. Źle postawiony przecinek zmienił sens wypowiedzi ("(: "Durante una reunión celebrada en Jerusalén en marzo de 1975, Arias expuso sus inquietudes al entonces vicesecretario de Estado, Robert Ingersoll")..

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.