Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Smoki i rycerze...

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Jak to było z tymi smokami co porywały dziewice, i mężni rycerze musieli walczyć z nimi na śmieć i życie? Zali to zwykła legenda, wymysł średniowiecznych , a może...?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Zali to zwykła legenda, wymysł średniowiecznych , a może...?

Toż to prawda. No cóż taki Jerzy czy Michał całkiem wytrzebili ten gatunek....

A tak poważnie smok jest znany od starożytności. Jest nawet cała klasyfikacja gatunków smoków. Europejskie smoki dzieliły się na: amphitera, worm(żmij), amphisbena, vyvern. Symbol smoka jest utożsamiany z żywiołami ziemi i wody. w sredniowieczu draco to synonim szatana. Choć nie wszędzie- takimi wyjątkami są wyspy brytyjskie i księstwo czerskie- gdzie smok ma konotacje jednoznacznie pozytywne. Ciekawy temat, pisałem kiedyś na ten temat prace.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ciekawy temat, pisałem kiedyś na ten temat prace.

No to widzę, że trafiłem na Eksperta, to może coś więcej o smokach, co to za stwory?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Rodzaj smoka zachował się na Bramie Isztar w Babilonie z VI w. p.n.e., ale najstarsza babilońska wzmianka o nim pochodzi z „Enuma Elisz” – eposu z XIV w. p.n.e., w którym bóg Marduk zabija boginię Tiamat przedstawianą jako gigantyczny wąż lub stwór przypominający smoka. Jeszcze starszy, bo pojawiający się już ok. XX w. p.n.e., jest egipski wąż Apopis, który zagraża płynącemu w ciągu nocy po niebie barką bogu słońca Re, ten jednak co rano wygrywa z nim bitwę, by znów pojawić się na niebie jako dysk słoneczny. W tym samym czasie inny plujący ogniem wąż Cheti wykorzystuje swoje umiejętności do zabijania wrogów boga Re.

Na wschodzie jest utożsamiany z siłami dobra, w europir to synonim sztana. Jak wspomniałem wyjątkiem jest czersk( i cześciowo Polska) i Wyspy Brytyjskie. Gall Anonim slowem draco określa władce.

Amphitera przypominała węża ale miała skrzydła,

worm- w niemieckim wurm, w słowiańskim żmij, wyglądał jak gigantyczny wąż,

amphisbena- była gigantycznym wężem z dwiema głowami na obu końcach ciała

wyvern- był uskrzydlony i dwu nogi smok o długim wijącym się ogonie.

draco- to smok z czterema nogami, skrzydłami i ziejący ogniem.

artur byl nazywany " najwyższym smokiem"(syn Uthera Pendragona).

W Polsce smok pojawia się w herbach książąt czerskich- Trojdena I,Siemowita II Kazimierza I, a nastepnie staje się herbem terytorialnym księstwa czerskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Był taki zakon, wzorowany na serbskim zakonie rycerskim św. Jerzego. Zachował sie nawet odpis reguły tego zakonu z 1707. Oprócz wymienionych należał do niego takżą Władysław Warneńczyk( to właśnie jego sojusznikiem byl Vlad II Diabeł, znany bardziej jako Vlad II Dracul- równiez czlonek zakonu). Jednak zakon ten miał charakter sojuszu politycznego zawartego przez władców głównie przeciw Turkom. Stąd gdy zagrożenie minęło zakon przestał działać- chociaż nie tyle minęlo zagrożenie, co władcy mieli juz inne sojusze i cele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

To już wiemy z jaką bestyją mamy do czynienia, to może znacie jakieś sławne pojedynki rycerzy ze smokami, a może i polscy rycerze również mieli na sumieniu pokonanie stwora?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
polscy rycerze również mieli na sumieniu pokonanie stwora?

Szewczyk dratewka :mrgreen:

Tak poważnie, inną ciekawostką jest fakt, że w Polsce ze smokami nie walczyli rycerze, ale pospólstwo( czy to z legendy o smoku wawelskim czy o bazyliszku).

Takim najbardziej znanym smokobójca był św. Jerzy.

Innym smokobókca był Zygfryd, który zabil smoka Fafnira.

Smok Fafnir pojawia sie w wielu mitach germańskich- w Skandynawii w micie o Sigurdzie, Fafnir zabija ojca aby zdobyc skarb karła Andvariego, za to zostaje zamieniony w smoka, ale staje sie tez nieskończenie mądry-z góry wie co sie wydarzy w Ragnarok- kiedy Sigurd napił się krwi Fafnira zyskał zdolność rozumienia ptaków.

Zaś jeżeli chodzi o Zygfryda- to ten najpierw kradnie czapkę niewidkę karłowi Alberykowi, następnie zabija Fafnira aby przejąć skarb Nibelunga, po kąpieli w krwi Fafnira staje się odporny na wszelkie ciosy, Zygfryd ginie z reki Hagena z Tronege- rycerza Guntera.

Podobieństw jest sporo....

Ale smokobójstwo zawsze bylo dwuznaczne moralnie- zwykle smokobojca nie cieszył się szczęściem..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w Polsce ze smokami nie walczyli rycerze,

A książę Krak? Z tego, co pamiętam, a niedawno czytałem „Klechdy domowe” (te dzieci) Krak potykał się ze smokiem wawelskim kilkakrotnie fakt, że bez skutku, bestię wykończył Dratewka, ale wykonując pomysł Kraka. Nie pamiętam jak brzmi wersja z kronik a nie chce mi się szukać.

odporny na wszelkie ciosy, Zygfryd ginie

Odporny na wszelkie ciosy a jednak ginie. Trzeba tu dodać, że w czasie kąpieli w krwi (tłuszczu) smoka do pleców przykleił mu się liść i to było jedyne miejsce, które nie było odporne na ciosy.

A „Saga o Sigurdzie” nie jest przypadkiem skandynawską wersją „Sagi o Zygfrydzie”?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.