Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

"Rozpoczęte dzieło trwa..."

Rekomendowane odpowiedzi

Portalowi historia.org.pl przypadł w udziale zaszczyt patronowania przedsięwzięciu, które stanowi hołd wobec bohaterów walk o niepodległość naszej Ojczyzny. Zostaliśmy bowiem zaproszeni do objęcia honorowym patronatem wystawy fotografii "Rozpoczęte dzieło trwa. Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918", organizowanej przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Ekspozycja przygotowywana w Pawilonie Wyspiański 2000 opracowana została z okazji 90. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej i stanowi część uroczystych obchodów niepodległościowych.

Kolekcja starych fotografii i pamiątek zebranych w Pawilonie Wyspiański 2000 ukazuje najwcześniejszy okres w życiu wyzwolonego miasta i przybliża w ten sposób przemiany kulturalne, gospodarcze i społeczne, jakie wiodły miasto dziewiętnastowieczne w wiek dwudziesty. Kraków powitał wolność w 1918 r. jako miasto w dużej mierze przygotowane do wyzwań, jakie niosło z sobą wyzwolone, niepodległe Państwo. Doskonale wskazują na to fotografie, które przedstawiają świat sprzed ponad wieku z perspektywy pojedynczych zdarzeń. Ilustracje szczegółowo dokumentują działalność i powstawanie instytucji użyteczności publicznej: rozwój elektrowni, gazowni, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy zakładów dobroczynnych i muzeów. Przypominają także ważny dla polskiej kultury rozwój teatru krakowskiego i jego przemiany, które przyczyniły się do rozwoju nowoczesnego aktorstwa, reżyserii i scenografii. Inne zdjęcia przywołują początki działalności szkół średnich, które dziś z dumą odwołują się do dziewiętnastowiecznych korzeni. Kolejne obrazy pokazują znaczenie wysiłku fizycznego, fotoreportaże z zakładanych w owym czasie parków z boiskami sportowymi, pierwszych klubów sportowych, czy zdjęcia dokumentujące działalność niezwykle popularnego w owym czasie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Wystawa jest jednak interesująca także poprzez wizerunki poszczególnych mieszkańców – luminarzy tamtego czasu, ludzi ważnych i rozpoznawalnych, bo znajdziemy tu portrety osób związanych z najważniejszymi dziedzinami życia społecznego: przedsiębiorców, naukowców, artystów. Pomimo tego najciekawsze bywają wizerunki krakowian zupełnie anonimowych, przypadkowych, biegnących ulicami, siedzących na krakowskich Plantach. Atmosferę wyzwolenia doskonale ukazują spacerujące ulicą Karmelicką mieszczki, ponieważ odrodzona Polska ukazana jest poprzez pryzmat codziennych wydarzeń, z jakimi zderzyło się miasto i państwo.

Kolekcja fotografii zgromadzanych na wystawie jest w istocie pretekstem do ukazania Krakowa, jako centrum polskości i celu patriotycznych pielgrzymek Polaków. Autonomia Krakowa pozwalała w sposób łatwiejszy niż w pozostałych dwóch zaborach na pielęgnowanie obywatelskich postaw. To w Krakowie tworzono nowe miejsca kultu polskości z ideą grobu zasłużonych na Skałce, pomnikiem Adama Mickiewicza i obeliskiem upamiętniającym zwycięstwo pod Grunwaldem, których odsłonięcie łączono z wielkimi manifestacjami patriotycznymi. To właśnie w Krakowie, podczas pogrzebów sławnych Polaków: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego oraz uroczystości sprowadzenia zwłok Adama Mickiewicza na Wawel, narodził się obyczaj manifestowania uczuć patriotycznych.

Ekspozycja Muzeum Historii Fotografii prezentowana w Pawilonie to niezwykła i wzruszająca panorama pierwszych uniesień niepodległościowych, ukazująca rolę wielkich patriotów, pozytywistycznych działaczy, filantropów, ale też i zwyczajnych mieszkańców połączonych wspólnym wysiłkiem na drodze do umacniania odrodzonego Państwa.

Wystawa "Rozpoczęte dzieło trwa. Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918" czynna będzie w Pawilonie Wyspiański 2000, pl. Wszystkich Świętych 2, Kraków od 3 listopada do 31 grudnia 2008 r., w godzinach 9.00 -– 17.00.

Redakcja portalu historia.org.pl serdecznie zaprasza do odwiedzania wystawy. Wstęp wolny!

4908rozpoczete450malycr1.jpg

Wersja w większej rozdzielczości: https://historia.org.pl/plakat.jpg

Między innymi 20 takich citylightów w ścisłym centrum Krakowa z logiem historia.org.pl będzie promować to szczególne wydarzenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Świetna inicjatywa i jednocześnie fantastyczna okazja do tego, aby wypłynąć dla szerszej opinii publicznej. Dzięki temu plakatowi, nasz portal się maksymalnie rozreklamuje i (mam nadzieję) pojawi się nowa grupa aktywnych forumowiczów :P

Dobra robota Jarpenie - byle tak dalej, a historia.org.pl stanie się najważniejszym w Polsce portalem poświęconym historii :D Jeszcze trochę, a będziemy wielcy :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiele pracy też w przygotowanie tego projektu włożył Viss i jemu także należą się podziękowania.

Liczymy na to, że to nie pierwsza patronowana przez nas impreza w Mieście Kraków.

Wszystkich przebywających w okresie trwania wystawy serdecznie na nią zapraszam. Można dzięki tym fotografiom można np. porównać wygląd Krakowa przed 100 lat z tym dzisiejszym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wystawę miałem dzisiaj przyjemność oglądać zaraz po jej otwarciu i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Na zdjęciach widać same znakomitości związane z Krakowem, kilku byłych prezydentów, ale też myślicieli politycznych jak Paweł Popiel, Wyspiańskiego z żoną, Grotgera, Przerwę-Tetmajera, Matejkę, Asnyka przemawiającego w trakcie pogrzebu Mickiewicza w Krakowie etc.

Jest masa zdjęć, gdzie można sobie porównać wygląd Krakowa 100 lat temu i dzisiaj, a różnica jest ogromna, np. na płycie rynku był tory tramwajowe (dziś tylko resztki na grodzkiej pozostawiono) i przystanek w pobliżu Empiku był umiejscowiony. Ponadto pokazane jest jak budowana jest kamienica, gdzie dziś jest Restauracja Szara o ile mnie pamięć nie myli. Są afisze sztuk teatralnych z tamtych lat. Nawet jeśli dobrze zapamiętałem jest uwieczniony pogrzeb Kazimierza Wielkiego (ponowne złożenie jego szczątków do grobu).

Wreszcie są takie perełki jak pomnik (odlew gipsowy) Tadeusza Kościuszki na rynku w trakcie jednych z obchodów patriotycznych i wiele, wiele innych. Nie będę się rozpisywał, by nie zabierać przyjemności oglądania tych ciekawych fotografii.

Mnie osobiście wystawa bardzo się podobała i serdecznie na nią zapraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Wstyd się przyznać, że jeszcze nie byłem ale zapewne się to zmieni, w tę sobotę zarezerwuję sobie czas na obejrzenie wystawy.

[ Dodano: 2008-11-19, 20:36 ]

A byłem, widziałem i bardzo mi się podobało, nawet znajomych namówiłem i im też się podobało, a oni mają zabrać swoich znajomych i im też się będzie podobało :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że Gnomie to mówisz to oznacza, że nasz patronat i promocja odnosi efekty i więcej ludzi oglądnie tą wystawę, zwłaszcza, że jest bardzo interesująca. Postaram się w grudniu podrzucić kilka zdjęć prac prezentowanych na wystawie.

A oto dwa zdjęcia z wernisażu:

fot3.jpg

Prezydent Miasta Krakowa, Dyrektor Muzeum Historii Fotografii, kuratorzy wystaw, niestety nie wiem kim jest Pani, która stoi obok Prezydenta. W tle roll-up reklamujący wystawę z logiem historia.org.pl takie plakaty jak na stojącym roll-upie można spotkać na 200 citylightach w ścisłym centrum Krakowa.

fot2.jpg

Dyrektor Muzeum Historii Fotografii, Prezydent Miasta Krakowa i w tle fragment wystawy.

Autor zdjęć: Wojciech Staszkiewicz

Zdjęcia uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.