Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
kamoon

Piramidy w Grecji?

Recommended Posts

kamoon   

A właściwie jedna. Konkretna. Znajduje sie na polwyspie Pelopones w Argolidzie. Gdzie dokładnie, narazie nie wiem. Udalo mi sie znaleść filmik, na którym dość niewyraźnie ją widać:

http://www.authorway.com/mythopedia/index....mid=71&id=8

Prawdopodobnie powstała przed piramidami w Egipcie. Udało mi się również dowiedzieć, że w miejscu, gdzie się znajduje przebiegał szlak handlowy z Egiptem, a w późniejszym okresie teren ten należal do Mezopotami.

Chciałabym sie dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. W internecie nie znalazlam żadnych innych informacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
yarand   

Na południowo-wschodnim skraju doliny Argolidzkiej, w poblizu źródeł rzeki Erasinos (dziś Kephalari)i głównych tętnic drogowych które w starozytności prowadziły z Argos do Tegei i reszty Arkadii, istnieje mała struktura znana obecnie jako Piramida Hellenikon.

9 lutego 1995 roku The Academy of Athens opublikowała wyniki badań tej piramidy. Pomiary zostały wykonane przez Laboratorium Archaeomaetry Instytutu Badawczego im. Dymokrytosa w Atenach przy współudziale Nuclear Dating Laboratorium Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Edynburgu. Pobrane próbki piramidy zostały zbadane przy pomocy metody termoluminescencyjnej. Stwierdzono, że piramida ta została zbudowana około 2720pne.

Gdyby przyjąć, że najstarsza Piramida egipska Dżesera została zbudowana ok 2620pne to Hellenikon wyprzedzała :tongue: by ją o 100lat.

Chociaż piramidalne formy w Argolidzie budzą ogromne zainteresowanie to pisane źródła są raczej skromne.

Pauzaniasz (2wne) wspomina, że piramidę Hellenikon zbudowano po bratobójczej bitwie między bliźniakami, braćmi Proteusem i Akrisiusem podczas wojny o sukcesję po śmierci ich ojca króla Avas z Argos. Bitwa nie rozstrzygnęła sporu. Pauzaniasz twierdzi, ze w tej bitwie po raz pierwszy użyto tarcz. Piramidę wybudowano jako pomnik ku czci poległych w tej bitwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla zainteresowanych wzmianka o tej piramidzie znajduje się w książce "Poszukiwacze zaginionej wiedzy" pod redakcją E. von Daniken. Mamy tu krótki artykuł autorstwa Giorgio A. Tsoukalosa "Piramidy w Grecji". Pisze on między innymi o tym, że:

- podstawa piramidy to ok 15 x 14 metrów (więc nie jest kwadratowa)

- wejście od wschodniej strony

- zbudowana w starym stylu , w jakim zbudowano cyklopowe mury spotykane w najróżniejszych częściach świata: z grubo ciosanych kawałów skały, doskonale do siebie dopasowanych

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.