Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Orlątko

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jakie znaczenie miały narodziny syna Napoleona? Dlaczego to wydarzenie było tak ważne? Czy oczekiwania spełniły się?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wydarzenie było ważna - Cesarz miał wreszcie następcę i mogł myśleć o kontynuacji rodu, ergo dynastii we Francji. Tyle tylko, że 'Orlątko' narodził się chyba trochę za poźno, poza tym dziecię było słabowite i szybko zmarło (chyba że ktoś mu pomogł ;) ) - gdyby przeżył, stałby się może 'sztandarem' wokoł ktorego zbieraliby się zwolennivy tatusia. Chociaż biorąc pod uwagę osobę i zachowanie matki jest to raczej wątpliwe...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Kiedy Orlątko się urodziło, wielu liczyło na to, że Napoleon ustabilizuje się, zakończy wojny. Poza tym, spodziewano się, że dziki tym narodzinom, Europa wreszcie zaakceptuje Napoleona na tronie, którego z czasem zastąpi Napoleon II. Sam Napoleon mówił: "Oto rozpoczyna się najwspanialsza epoka moich rządów". Jego plany dynastyczne zaczęły się spełniać. Mówił: "Narodziny mego syna zapewniają przyszłość memu przeznaczeniu. Kładę obecnie podwaliny pod legalność mojej władzy. Imperia są tworzone za pomocą miecza, ale ich trwałość opiera się na dziedziczności".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Maria Ludwika była kobietą bardzo bierną jednak dala Napoleonowi syna , a to u faceta jest najistotniejsze , przedłużenie rodu. Mimo że Buonaparte kochał Józefinę to pragmatyzm i wielka polityka zwyciężyła . Można wyrazić żal że życie " Orlątka " zostało tak zmarnowane a on sam nigdy nie poszedł w ślady wielkiego ojca.

Nawet po śmierci los nie był dlań łaskawy bowiem to inicjatywa Hitlera sprawiła że jego zwłoki spoczęły obok Napoleona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Kolejna ważna kwestia to tytuł Orlątka- był Królem Rzymu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Napoleon II Bonaparte czyli Orlątko był synem Napoleona I i Marii Ludwiki. Był tytularnym królem Rzymu. Książę Reichstadt. Był również, a może przede wszystkim, ogromną radością dla swego ojca. Jak wyglądało jego życie? Jak go wychowywano? Co wiedział o sowim ojcu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Po upadku Napoleona został on wywieziony wraz z matka-Marią Ludwiką do Wiednia,gdzie nadano mu tytuł księcia Parmy,a 18 marca 1818 roku księcia Reichstadtu.Niektórzy bonapartyści marzyli o wykradzeniu go stamtąd,by stanął na ich czele i wygnał z Francji Burbonów, przywracając cesarstwo. Był on słabego zdrowia-podobnie jak jego matka. Podczas parady wojskowej przeziębił się i 22 lipca 1832 roku zmarł. Bonapartyści podejrzewali, że został on otruty z nakazu kanclerza Metternicha, który obawiał się, że pewnego dnia książę Reichstadtu może rzeczywiście zasiąść na tronie francuskim.

Edukacja młodego Napoleona przebiegała według schematu ustalonego dla dzieci Habsburgów: miał wielu guwernerów, którzy uczyli go filologii łacińskiej, filozofii i zasad obu praw, historii współczesnej, matematyki, a z przedmiotów wojskowych nauki o fortyfikacjach. Oprócz tego posiadł szeroką wiedzę w dziedzinie literatury francuskiej, niemieckiej i włoskiej. Gdy skończył 15 lat udostępniono mu literaturę o Rewolucji Francuskiej i panowaniu jego ojca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponoć jego narodziny; dla Francuzów; stały się powodem powszechnej radości, i co istotniejsze - autentycznej. Tuż przed spodziewanym rozwiązaniem, by zaspokoić ciekawość Paryżan, wyznaczono Szambelana, który urzędował od 8 rano do 8 wieczorem w "pierwszej sali wielkiego appartamentu" pałacu w Tuileriach, a do jego zadań należało informowanie o zawartości biuletynu (wychodzącego dwa razy dziennie) cesarskich lekarzy. Jak mniemam, raczej nie poinformowano Francuzów, że gdyby nie przytomna interwencja cesarskiego lekarza - Corvisarta, nie byłoby czego świętować.

Za to informacja o narodzinach potomka została przekazana przy użyciu najnowszych środków komunikacji:

"O godzinie wpół do 11. puściła się Pani Blanchard z szkoły wojskowej na powietrze z balonem dla rozgłoszenia wiadomości o narodzeniu się Króla Rzymskiego po miastach i wsiach, ponad którymi przeleci".

/"Gazeta Warszawska", nr 28, 6 kwietnia 1811, s. 484/

 

Był to też czas niespotykanej obfitości pism dziękczynnych, panegirycznych, dzieł scenicznych opiewających to wydarzenie. I tu można wierzyć, że ich twórcy powodowani byli głównie chęcią wyrażenia swych emocji.  Choć chyba nie od rzeczy jednak byłoby wspomnieć, iż Jean Marie Savary (książę Rovigo), jako minister policji, wydał w sumie na nagrody za tego typu twórczość - 88 400 franków. Co chyba jest niebagatelną kwotą, wedle stawek z 1834 r., wystarczyłoby to na roczne pensje dla ok. 65 dziennikarzy czy 440 woźniców (płace za: É. Chevallier "Les salaires au XIXe siècle", Paris 1887). Obraz spontaniczności burzy również fakt, że szereg utworów stworzono zanim jeszcze doszło do poczęcia, a na wszelki wypadek przygotowano również zestaw powitalny dla dziewczynki (o nagrodach i tego typu utworach, szerzej: H. Welschinger "La Censure sous le Premier Empire, avec documents ine'dits"). Faktem jednak również jest, iż na ogłoszony przez francuskich wydawców konkurs nadesłano 1263 utwory, w kilkunastu językach.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.