Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Znaczenie Jerozolimy

Recommended Posts

Narya   

Chyba w dziejach krucjat nie ma bardziej słynnego miasta, o które starły się w wojnie dwie religie: chrześcijaństwo i islam. Duchowa stolica trzech kultur: Żydów, chrześcijan i muzułmanów.

Jakie znaczenie i czym była Jerozolima w czasach krucjat?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   

Była miastem-symbolem, obiektem czci, dla którego muzułmanie i chrześcijanie tracili głowy. Dla władców posiadanie Jerozolimy wiązało się przede wszystkim z prestiżem, bo ani bogactwem ani znaczeniem strategicznym miasto poszczycić się nie mogło.

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   
Była miastem-symbolem, obiektem czci, dla którego muzułmanie i chrześcijanie tracili głowy.

I Żydzi.

Dla władców posiadanie Jerozolimy wiązało się przede wszystkim z prestiżem, bo ani bogactwem ani znaczeniem strategicznym miasto poszczycić się nie mogło.

Dokładnie. Jest to święte miasto trzech wielkich(jedynych) religii monoteistycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Mało tego, dla średniowiecznych chrześcijan była Jerozolima centrum świata. Jako mistyczna kraina na realnym świecie. To mogło przyczynić się do większej wagi traktowania krucjat przez rycerstwo. Chyba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jerozolima najwazniejsze miasto trzech wielkich religii monoteistycznych - chrzescijaństwa, judaizmu i islamu. Od wieków o panowanie nad tym najswietszym ze wszystkich miast walczyli zaciekle wyznawcy wyżej wymienionych religii. W okresie wypraw krzyżowych w roku 1099 wojska Franków zdobyły Jeruzalem wybijajac wszystkich bez róznicy. Jakze inne było postepowanie Saladyna w niemal sto lat pózniej. Oszczędził mieszkanców pozwalajac im wywędrować do Tyru, Akki lub Trypolisu. Jeruzalem to trzecie z najwazniejszych miast islamu. Miejsce objawienia. A dla chrzescijan to wiadomo... jest wazniejsze niz cokolwiek innego. To miejsce gdzie Bóg stapał po ziemi i gdzie zakończył swój zywot.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   
Oszczędził mieszkanców pozwalajac im wywędrować do Tyru, Akki lub Trypolisu.

Po zapłaceniu niemałego okupu - wspaniałomyślność Saladyna miała swoje granice ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zachował się Saladyn i tak o wiele lepiej niż arcybiskup Herakliusz z Jerozolimy, który nie chciał zapłacic za nikogo okupu pomimo posiadanych wielkich zasobów finansowych, a w chwili zagrożenia twierdził że lepiej jest nawrócić się na islam. Pózniej powiadał wystarczy się z tego wyspowiadać, bo przysięga złozona niewiernym nie zobowiązuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.