Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Alianckie sukcesy taktyczne

Recommended Posts

mch90   

Do założenia tego tematu zainspirowała mnie wypowiedź ak_2017:

Tam gdzie Rosjanie nadrabiali potencjalem ludzkim

(tez zreszta wyczerpalnym), tam po zachodniej stronie dominowala przewaga materialowa.

Ludzka zreszta tez. Z wojskowego punktu widzenia taktycznie i technicznie w tym

konflikcie najlepsi byli Niemcy, stawiajac dlugo opor koalicji o kilkunastokrotnie

wiekszym potencjale.

Jestem ciekaw czy możemy znaleźć przykłady alianckich osiągnięć taktycznych bez miażdżącej przewagi materiałowej, liczebnej i przewagi w powietrzu, li tylko dzięki genialnej taktyce i strategii?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Zależy jaki szczebel taktyczny będziemy omawiali...

Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to atak garstki amerykańskich spadochroniarzy ze 101st Airborne pod dowództwem kpt. Richarda Wintersa (tak, tego z "Kompanii Braci" :D ) na stanowiska niemieckiej baterii w "Dniu D" w Normandii. Niemców było bodajże ok. 50, mieli km-y i byli okopani wśród żywopłotów. Winters miał chyba 10 ludzi, a mimo to zdobył baterię przy małych stratach własnych. Szczegóły w książkach Ambrose'a ("D-Day" i wspomnianej "Kompanii Braci"). Scena ataku na niemiecką baterię została też uwieczniona w serialu "BoB", gdzie zresztą w napisach końcowych (bodajże 2. czy też 3. odcinka) pojawia się informacja, że akcja Wintersa trafiła do podręczników taktyki jako modelowy przykład ataku (chyba w podręcznikach czytanych przez kadetów w West Point :roll: ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Winters miał chyba 10 ludzi, a mimo to zdobył baterię przy małych stratach własnych.

Nieco więcej. Winters dowodził 15 ludźmi którzy zdobyli dwa działa. Wtedy dołączyło do nich kolejnych 15 z kompanii D, dowodzonych przez por. Spiersa, którzy zajęli się pozostałymi dwoma 105mm. Informacje z "Największego Brata" Alexandra.

Co do akcji zasługujących na uznanie ze względu na finezyjne przeprowadzenie wydaje mi się, że można wymienić następujące:

1)Zdobycie mostu w Grave 17 września '44 przez pluton spadochroniarzy por. Johna Thompsona z 504. PPS. Spadochroniarze skoczyli niemal na głowy obrońców mostu i choć przy tym znacznie się rozproszyli to 16-osobowa grupka dowodzona przez Thompsona wzięła szturmem most pomimo oporu wroga. W dalszym czasie już zgrupowany pluton nie dopuścił do zniszczenia przeprawy ani nie oddał pozycji.

2)Zdobycie przez pluton pancerny Gwardii Irlandzkiej 10 września '44 roku mostu na Kanale Alberta, nazwanego później "Mostem Joego". Gwardziści dosłownie przejechali po niemieckich obrońcach szykujących się do wysadzenia przeprawy. Jeden z niemieckich żołnierzy, który poddał się gwardzistom, poklepał po plecach ich oficera, krzycząc: "Brawo Angole, brawo!" (Za: "Wyścig do Renu" A. McKee, str. 89-90).

3)Zdobycie (bez jakiegokolwiek wsparcia artylerii i lotnictwa) przez dwie kompanie rangersów z 2. Batalionu Rangersów 7 grudnia 1944 roku Wzgórza 400- najwyższego wzniesienia we wschodniej części masywu Hurtgen. Po naprawdę ciężkim szturmie rangersom przyszło bronić tego skrawka ziemi 24 godziny mając przeciwko sobie wielokrotnie liczniejsze siły wroga wspieranego ogniem artyleryjskim. Wzgórze było na tyle ważne, że feldmarszałek Model obiecał uhonorować Krzyżem Żelaznym I Klasy i dwutygodniowym urlopem oficera, który zdoła je odzyskać. I obronili się, za cenę 90-procentowych strat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Zdobycie (bez jakiegokolwiek wsparcia artylerii i lotnictwa) przez dwie kompanie rangersów z 2. Batalionu Rangersów 7 grudnia 1944 roku Wzgórza 400- najwyższego wzniesienia we wschodniej części masywu

Jak Rangersi, no to Pointe du Hoc - tak jak akcja Wintersa, 6 VI 1944 r. w Normandii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rajd na Saint Nazaire też bym tu umieścił. Cel został wykonany - mimo, że okupiony dużymi stratami.

Pod względem taktycznym wszystko zostało dopracowane. Eskadra okrętów została ponadto wykryta dopiero na samych obrzeżach portu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Jak już to można podać przykład działań brytyjskich komandosów, szczególnie w Afryce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.