Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Vissegerd

Szlachta a odpowiedzialność za RON

Kto odpowiada za polityczny i militarny upadek RON?  

10 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Winna jest szlachta
      0
    • Wina le?y po stronie królów
      1
    • Winni s? magnaci
      0
    • Winni s? i królowie, i szlachta
      1
    • Winni s? królowie i magnaci
      1
    • Winna jest szlachta i magnateria
      0
    • Wszyscy po trochu
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Powszechnie utarło się, że to szlachta ponosi w dużym stopniu odpowiedzialność za osłabienie polityczne i militarne Rzeczpospolitej, że nie chciała uchwalać podatków, żądała przywilejów, wreszcie obarcza się ją winą za liberum veto i wiele innych. Czy słusznie? Czy jest to osąd sprawiedliwy?

Zapraszam do ankiety i dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wszyscy po trochu.

Królowie dlatego, że nie licząc Batorego nie potrafili wymusić kasy na szlachcie. Dodatkowo żaden nie okazał się reformatorem ustroju, ale to żaden go nie zreformował, albo robił to w sposób nieudolny, co na jedno wychodzi.

Szlachta, że nie dawała kasy, że jej odbiło, że wymyśliła jakiś Sarmatów i przedmurze Katolicyzmu i inne tego typu dyrdymały. Pamiętniki Paska to najlepiej oddają. Były wybitne wyjątki, a jakże, ale trudno porwać masę, która myśli tylko o sobie, której jest dobrze i nie chce zmian, nie mieli szans.

Maganateri za to, że przekupowali za kasę posłów do swoich partykularnych interesów i traktowali swoje włości jako państwo w państwie mając gdzieś legalną władzę.

Ogólnie rzecz biorąc jednak chyba największy minus dla szlachty. Jacyś tam królowie coś zrobić próbowali jakby szlachta powiedziała zgoda to by reformy były, cóż król jeden niewiele zrobi... (też żaden z nich właściwie zrobić nie potrafił).

W ankiecie dałem: wszyscy po trochu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Królowie dlatego, że nie licząc Batorego nie potrafili wymusić kasy na szlachcie.

To jest pojęcie bardzo ogólne, kasę udało się wymusić (ale tylko po części) Władysławowi IV (podczas wojny smoleńskiej) i Zygmuntowi III (podczas interwencji moskiewskiej), poza tym kwestie finansowe dla Batorego też nie były bezproblemowe (właściwie dla nikogo nie były).

Dodatkowo żaden nie okazał się reformatorem ustroju, ale to żaden go nie zreformował, albo robił to w sposób nieudolny, co na jedno wychodzi.

Reformatorem ustroju został Stanisław August Poniatowski.

Poza tym, nie uważam, że każda próba reformy była nieudolna.

W pozostałych kwestiach mam w sumie podobne zdanie co Jarpen (bo to czy król jest winny, zależy od niego, a nie wszyscy królowie byli super dobrzy), co nieco napisałem o tym tutaj: https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?p=91744#91744

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem ,że królowie i szlachta. Pierwszy powód to kłotnie ,które nie pozwoloiły państwu na rozwijanie liczebności armii proporcjonalnie do jego powierzchni. Polska jako bądź co bądź imperium powinna być rządzona władzą zgodną ,mocną ,ale podzieloną między naprawde mądrych ludzi. RON miała naprawde potencjał wojskowy jednak nie mógł on polegać wyłącznie na dowodzeniu potrzeba było naprawde dobrze wyszkolonej i zorganizownej armii tzn. armia zawodowa licząca ok. 100 tys. żołnierzy reszta to w razie ataku pospolite ruszenie. Jeśli ktoś się nie zgadza lub ma jakieś uwagi proszę kometować mój post.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Pierwszy powód to kłotnie ,które nie pozwoloiły państwu na rozwijanie liczebności armii proporcjonalnie do jego powierzchni

No, ale to przecież król chciał zwykle powiększenia wojska i zwykle szlachta się na to nie godziła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No... wiesz ale nie wszystkie decyzje nieudolnych królów były w interesie polski często nieświadomie nawet były one podejmowane.

//Adm. Zdania zaczynamy z dużej litery i pamiętaj o interpunkcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

A nie nieudolnych decyzjach :roll: Przecież najpierw pisałeś o wojsku, więc się tak nie przerzucaj.

Tak, byli królowie, którzy podejmowali nieudolne decyzje, byli nawet nieudolni królowie (przede wszystkim Michał Korybut Wiśniowiecki, a Augustowi III i Henrykowi Walezemu nasz los nie leżał na sercu), ale reszta chciała naprawdę dobrze i gdyby nie szlachta (lub magnaci, ale ci przecież też należą do "panów braci"), RON byłaby całkowicie inna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gdyby nie szlachta (lub magnaci, ale ci przecież też należą do "panów braci")

A owszem, należą. Tyle tylko, że to jednak oddzielna grupa społeczna, "karmazyni", mająca dzięki majątkom coraz większe wpływy, również na ubożejącą szlachtę oraz na monarchów. Gdzieś mieli los "panów braci", czyli Narodu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Jak by się tak wczytać bezkrytycznie w Jasienicę, to można wysnuć wniosek, że wina leży po stronie królów. A dokładnie jednego Króla: Zygmunta Augusta, który umarł w 1572 nie pozostawiając po sobie następcy. Po głębszym zastanowieniu to właśnie wydarzenie uważam za kamyk który przerodził się w lawinę zakończoną w 1795r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To już jego sprawa ,że nie miał dzieci. Ja czasem sobie myślę ,że ten upadek zaczął się w 1226r. to właśnie przez zakon mieliśmy takie problemy. Później były to Prusy,które jak wiemy rozebrali naszą Polskę. Ale wiadomo ,że Konrad Mazowiecki tego nie przewidział...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.