Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon w filozofii?

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Czy postać Napoleona odcisnęła się w jakiś sposób w rozważaniach filozoficznych? Czy skłoniła do powstania jakichś teorii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej odcisnęła, choć może nie tak jakby chciała Estera.

Mamy zatem "wielkiego anonima" w cyklu wykładów pt. "Ueber den Begriff des wahrhaften Krieges" Johanna Gottlieba Fichtego.

A Georg Wilhelm Friedrich Hegel twórczo rozwinął powiedzenie przypisywane cesarzowi: "il n”y a pas de heros pour son yalet de chambre", tworząc swą "koncepcję kamerdynerów", odznaczających się hipokryzją i nikczemną świadomością. A w swych "Wykładach z filozofii dziejów" omawia rolę Napoleona, stawiając go obok Aleksandra Wielkiego i Cezara, jako przykład tego, który uświadamia innym istotę ducha, który wysunął się naprzód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po postać Napoleona sięgnął Ralph Waldo Emerson, na bazie swych wykładów danych na Starym Kontynencie napisał "Representative Men: seven lectures" (wydane w 1850 r.), w tomie tym poświecił Korsykaninowi esej, zatytułowany: "Napoleon; or, The Men of the World".

Emerson w pisanym przez siebie Dzienniku ("The Journals and Miscellaneous Notebooks") utworzył dwie kolumny nazwisk, w jednej znajdowały się nazwiska bohaterów (nazwanych Bigendians) ze wspomnianego zbioru wykładów, w drugiej przypisane im nazwiska członków Klubu Transcendentalnego (Littleendians). Całkowitą tajemnicą ""Sokratesa z Concorde" pozostanie, czemu według niego osobą pokrewną Napoleonowi miał być akurat Henry David Thoreau...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.