Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

"Zdjął kajdany razem z butami"

Recommended Posts

Estera   

Jak wyglądała sytuacja chłopów w Księstwie Warszawskim? Dlaczego mówi się, że Napoleon "zdjął kajdany razem z butami" polskim chłopom?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Reczywiście powiedzenie to w pełni określało skutki grudniowego dekretu księcia warszawskiego. Chłopi odchodząc ze wsi pana, musieli mu oddać grunty, zasiewy, maszyny rolnicze i inne przybory potrzebne do gospodarzenia. Taki chłop nie miał nic ,że tak powiem na nową drogę życia,gdyż wszystko oddawał panu. Skutkiem tego chłoptaś chcący przeprowadzić się do miasta żył w nędzy i ubóstwie , dekret nie zmienił prawie niczego w sytuacji chłopa, gdyż nie decydowali się oni na opuszczenie wsi, gdyż dawne życie było bardziej opłacalne. Jedyną korzyścią wprowadzenia dekretu było pośrednie uwzględnienie sprawy chłopstwa , zapoczątkowywało ono kwestię uwłaszczenia, zniesienia pańszczyzny i powinności. Na dobrą sprawę jednak takie działanie w społeczeństwie chłop-szlachcic ,było mało że tak powiem wydajne bowiem system taki był już zakorzeniony i dopiero solidarność w walce o XW zaczęła kruszyć , choć nie skruszyła realiów na ziemiach typowo polskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.