Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Wojna z Michałem Walecznym

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Michał Waleczny (hospodar wołoski, od 1600 r. mołdawski, od 1599 r. książę siedmiogrodzki), bohater narodowy Rumunii, mimo swych zapewnień o przyjaźni, stał się wrogiem RON. Zygmunt III żądał od niego wycofania się z Mołdawii, lecz Waleczny tego nie spełnił. W rezultacie Jan Zamoyski wkroczył do Mołdawii, pokonał Michała pod Bukowem (w bitwie uczestniczył hetman polny koronny Żółkiewski i starosta żmudzki Chodkiewicz) oraz przywrócił tron obalonemu Jeremiemu Mohyle (którego zresztą osadził na tymże tronie w 1595 r.). Zamoyski żądał od Siedmiogrodzian wydania swego władcy, jednak żądanie to pozostało niespełnione. Co sądzicie o tej wojnie i polskich działaniach militarnych? Czy mieliśmy prawo się bać? Czy mogliśmy iść dalej na południe? Jak wyglądał pogląd szlachty na tą sprawę? Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czego mielibyśmy się bać? Chyba że chodzi Ci o możliwość powstania silnego państwa 'rumuńskiego' pod naszym bokiem. Wyprawa Zamoyskiego cieszyła się poparciem (a przynajmniej przychylnym spojrzeniem) Austrii i Turcji. Armia Michała Walecznego, chociaż liczna, nie miała większych szans przeciw dobrze wyszkolonej i dowodzonej armii koronnej (jak widać pod Bukową). Szkoda tylko że musieliśmy zająć się sprawą inflancką, bo istniała szansa na rozciągnięcie naszego zwierzchnictwa nad terytoriami hospodarstw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A czego mielibyśmy się bać? Chyba że chodzi Ci o możliwość powstania silnego państwa 'rumuńskiego' pod naszym bokiem.

Oczywiście, jeśli Waleczny nam zagrażał, to chyba tylko w Mołdawii.

Wyprawa Zamoyskiego cieszyła się poparciem (a przynajmniej przychylnym spojrzeniem) Austrii i Turcji.

Raczej tym drugim.

Cesarz w liście 15 lipca 1600 r. do Zygmunta III pisał, że nie ma wpływu na poczynania Michała i nie bardzo może pomóc. Natomiast sułtan zachowywał się niemrawo, ale dawał do zrozumienia, że chętnie widziałby upadek Michała i powrót do stanu sprzed 1599 r.

Jest to pierwsza (z trzech; była jeszcze wojna ze Szwecją 1600 - 1611 i interwencja moskiewska) wojna RON rozpoczęta bez wiedzy sejmu. Różne były reakcje szlachty, a przede wszystkim nie wiedziano jak nazwać wyprawę Zamoyskiego. Szlachta mińska nazwała akcję "ekspedycją", nowogródzka - wojną. Z kolei sejm nazwał to "potrzebą przeciw Michałowi". Niemniej bezprawna akcja zbrojna została wykorzystana przez sejmiki do niepłacenia za wojsko biorące udział w wojnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W miesiąc po bitwie pod Bukowem, "kropkę nad i" tej kampanii postawił J.Potocki gromiąc Wołochów pod Curtea de Arges. Była to bitwa, w której wróg miał bodajże największą przewagą nad naszą armią w historii Ron-u (???). Na jednego Polaka przypadało 6,2 ;) Wołocha.

Kiedyś zawitałem na to forum, chcąc czegoś więcej dowiedzieć się o warunkach,

okolicznościach i przebiegu tej bitwy i ciągle nic więcej o niej nie wiem.

[ Dodano: 2008-10-19, 19:14 ]

:cry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Może znajdziesz coś o tej bitwie w Michale Walecznym Bieńkowskiej, kronice Heidensteina (dostępna np. w wbc) i w Wojnie z wojewodą Górskiego...

Warto jeszcze wspomnieć o reakcji chana, który... proponował pomoc wojskom polskim. Poseł tatarski przybył wraz z czauszami tureckimi (którzy zapewnili Zamoyskiego o swym przychylnym stanowisku wobec zniszczenia Walecznego) i mówił wyraźnie, że chan może przyjść Polakom z pomocą. Hetman jednak, po zasięgnięciu opinii króla, ofertę odrzucił, mówiąc, że ma dość wojska. Faktycznie jednak chodziło o to, że niezbyt liczono w możliwość tatarsko - polskiej współpracy i na polski PR po współpracy z poganami. Zresztą, hetman i król okazali się niezłymi graczami, bowiem chan oferował pomoc, ale dopiero w zimie (do tego miał problemy z Nogajami), a sprawę Michała rozwiązano praktycznie w październiku (a uściślając - przestał on być elementem groźnym dla granic RON).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Korzon wspomina że Potockiego zostawiono z kontyngentem 900 husarii i 500 piechoty. Armię Michała Walecznego nazywa 'zbieraniną' bez wdawania się w zbędne szczegoły dotyczące przebiegu bitwy.

[ Dodano: 2008-10-22, 18:09 ]

Może znajdziesz coś o tej bitwie w Michale Walecznym Bieńkowskiej, kronice Heidensteina (dostępna np. w wbc) i w Wojnie z wojewodą Górskiego...

A czy kronika Heidensteina nie dotyczy tylko wydarzeń do 1594 roku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A czy kronika Heidensteina nie dotyczy tylko wydarzeń do 1594 roku?

Tak wynika z tytułu, ale sytuacja jest nieco inna. Też mnie dziwiło, że w niektórych sprawach po 1594 r. np. Skorupa powołuje się na Heidensteina i myślałem, że sobie jaja robi z czytelnika. Sprawdziłem i co się okazało? Heidenstein opisuje (w miarę dokładnie) czasy do... oblężenia Białego Kamienia w 1602 r.! Wyszło, że to jednak królewski sekretarz sobie robi z nas jaja...

Korzon wspomina że Potockiego zostawiono z kontyngentem 900 husarii i 500 piechoty. Armię Michała Walecznego nazywa 'zbieraniną' bez wdawania się w zbędne szczegoły dotyczące przebiegu bitwy.

Ja wiem czy takie zbędne? :)

Korzon podaje, że siły polskie liczyły razem 1400 ludzi, natomiast siły Michała (fakt, że nie najwyżej jakości) wg Bieńkowskiej - 9000. U Heidensteina na próżno szukać opisu bitwy (pisze tylko, że wojska Michała zostały pobite na głowę, ale co ciekawe - pisze, że to Szymon Mohyła dokonał tego razem z Polakami - o Potockim nie wspomina).

U Bieńkowskiej taki oto można znaleźc opis tej bitwy:

Ostatnia bitwa rozegrała się 25 listopada 1600 r. Baba Nowak dowodził lewym skrzydłem, Undrea* zaś przygotowywał zasadzkę, chciał wpuścić nieprzyjaciół do miasta i zaatakować ich później z trzech stron. Potocki wszakże zajął wzgórze dominujące nad miastem i brodem na rzece Argesz, a jego żołnierze okrążyli wojsko Michała od strony lasu. Undrea uciekł zostawiając półtora tysiąca poległych i siedemnaście chorągwi.

* - dowódca wojsk Michała pod Curtea de Argesz

Co by tu nie mówić, i ten opis jest skąpy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Napisałem bez wdawania się w zbędne szczegoły bo u Korzona nic więcej nie ma, a nie dlatego że nie jestem zainteresowany dokładniejszymi informacjami :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy zna ktoś pracę Dariusza Skorupy 'Bitwa pod Bukowem 20 października 1600 r.' zamieszczoną w 'Staropolska sztuka wojenna XVI-XVII wieku', zbiorze pod redakcją prof. M. Nagielskiego? Czekam właśnie na dostawę tej pracy z Polski, poki co mam tylko aneks z rozpisaniem sił polskich (dokładanym) i wojsk Michała Walecznego (z konieczności już nie tak dokładnym), być może jest tam wspomniane i coś o Cuerta de Arges?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy zna ktoś pracę Dariusza Skorupy 'Bitwa pod Bukowem 20 października 1600 r.' zamieszczoną w 'Staropolska sztuka wojenna XVI-XVII wieku', zbiorze pod redakcją prof. M. Nagielskiego? Czekam właśnie na dostawę tej pracy z Polski, poki co mam tylko aneks z rozpisaniem sił polskich (dokładanym) i wojsk Michała Walecznego (z konieczności już nie tak dokładnym), być może jest tam wspomniane i coś o Cuerta de Arges?

Masz już Michale tę pracę? Bo jak nie masz to... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Kadrinazi pewnie ma, ale ci, którzy jej nie mają, powinni wiedzieć, że Skorupa nie pisze o Cutrea de Argesz nic poza tym, że przypieczętowała upadek Michała Walecznego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko ODB z tejże pracy :) , ale wiem już wcześniej od Tofika że nie ma tam opisu Cutrea de Argesz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.