Jump to content

DOBYWSZY PAŁASZA...

Użytkownicy
 • Content count

  8
 • Joined

 • Last visited

About DOBYWSZY PAŁASZA...

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność
 1. Wojna z Michałem Walecznym

  Aha to załatwione :D
 2. Wojna z Michałem Walecznym

  Masz już Michale tę pracę? Bo jak nie masz to...
 3. Tercios

  aaahaaa dzieki, teraz juz jasne. Czy są jakieś informacje o starciach pikinierów polskich i np moskiewskich w wojnie smolenskiej lub jakimkolwiek innym okresie?Znalazłem tylko info o starciach ogniowych
 4. Tercios

  Pytanie , może zostać uznane za naiwne, ale stary szyk tercio , zawsze wydawal mi się dziwny bo niby do kogo mieli strzelać ci z tylnych rękawów ? pozostawał tylko ogień na boki i ewentualnie do tyłu. Nic innego jak marnowanie żołnierza. Jaki szyk stosowała polska piechota cudzoziemska np w wojnie o ujście Wisły czy podczas działań pod SMOLENSKIEM? Czy dominował wzór ''cesarski''? Podejrzewam ze pod SMOLENSKIEM wykorzystywano już "szwedzkie doświadczenia".
 5. Tercios

  NA rycinach przedstawiających bitwę p. BIAŁĄ GÓRĄ w 1620, szyki piechoty katolickiej (i nie tylko) przedstawione są jako tercio starszego typu tzn z czterema rękawami na rogach czworoboku pikinierów. Sądzisz że jednak mogli już wówczas zastosować zmodyfikowany szyk tercio? Wiem że są na ten temat sprzeczne opinie. PS. ZNAKOMITA STRONA I ŚWIETNE SCHEMATY :wink:
 6. Gwardia Królewska w XVII wieku

  DZIĘK'S KADRINAZI, To super informacje. Właśnie przygotowuję się do wykonania figurek gwardii i zbieram wszystko co dotyczy tejże formacji wygląda na to że kolor niebieski i błękitny dominowały w piechocie polskiej. W "BIAŁEJ CERKWI" M. DOMAGAŁY jest rys muszkietera polskiego. Czy to dobry wzór dla gwardii pieszej tego okresu? Znalazłem też obraz(pewnie go znasz a jeśli nie to chętnie wyśle) , przedstawiający orszak LUDWIKI MARII GONZAGI przybywającej do Polski. W najbliższym otoczeniu karety jest pieszy oddziałek w niebieskich barwach z żółtymi dodatkami. Czy może to być gwardia W. IV W. ?Za karetą podąża kolejny oddział piechoty cudzoziemskiej z czerwonymi chorągwiami.
 7. Gwardia Królewska w XVII wieku

  Pozwolę sobie wrzucić link : http://www.primusweb.se/artifactView.do?ty...lyWithPictures= czy może to być sztandar rajtarii JANA KAZIMIERZA?
 8. Gwardia Królewska w XVII wieku

  Czy jest możliwe ustalenie , choćby w ogólnych zarysach, jak wyglądała gwardia królewska w czasach panowania WAZÓW? Jakie kolory dominowały w strojach piechoty , rajtarii czy dragonii? Czy w rajtaria używała kirysów i hełmów? Jeśli tak, to czy rzeczywiście były polskiej produkcji? Jaki był stopień ujednolicenia umundurowania i uzbrojenia i czy w ogóle można mówić o ujednoliceniu w tym okresie?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.