Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
sebas

Unia Polsko - Węgierska. Ocena zjawiska.

Rekomendowane odpowiedzi

sebas   

Jak waszym zdaniem należy ocenić rządy Andegawenów w Polsce i unię Polsko Węgierską.

Unia ta została "zaplanowana" przez Karola Roberta i Kazimierza Wielkiego w trakcie zjazdu w Wyszehradzie w 1338 roku. Prawo sukcesji syna Karola - Ludwika,miało zostać nabyte w razie bezpotomnej śmierci Kazimierza - w zamian za to Polska uzyskiwała Halicz i Włodzimierz (tereny sporne między Polską, a Węgrami). Do realizacji tych postanowień doszło w 1370 roku czyli w chwili śmierci Kazimierza. Unia miała charakter personalny. Jak zatem według was należy ocenić połączenie Polski i Węgier oraz jak ocenić rządy Andegawenów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adammo   

Niewątpliwie minusem tego zjawiska były rządy Ludwika Węgierskiego. Wiadomo, że pochodził z Węgier, to i rządzenie w tym kraju było dla niego najważniejsze. Tam uchodził za władcę wybitnego, nosi pseudonim "Wielki". U nas tak różowo nie było. Ludwik Węgierski nie zdecydował się na walkę o utracone ziemie polskie w przeszłości, a nawet przyczynił się do utraty niektórych terenów. Ale o jego córce Jadwidze zbyt wiele złego nie można powiedzieć. Być może gdyby nie Jadwiga, nie byłoby Jagiellonów na stronie Polski i nasz kraj nie stałby się jedną z potęg europejskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ludwik Węgierski nie zdecydował się na walkę o utracone ziemie polskie w przeszłości, a nawet przyczynił się do utraty niektórych terenów.

Fakt, iż Ludwik nie był u nas tak wybitny jak na Węgrzech jest niezaprzeczalny, ale nie przesadzajmy z jego krytyką. Sama Polska raczej nie pokonałaby zakonu, a Litwa do 1377 r. była głównie zorientowana na wschód i Moskwę, po 1377 r. pogrążyła się w sporach wewnętrznych i nadal walczyła na wschodzie. Fakt faktem, ścierała się z zakonem, ale na przymierze przyszedł czas chyba dopiero po śmierci Ludwika.

Oczywiście, przyczynił się do utraty naszej Rusi Czerwonej, choć raczej nieopatrznie - obsadził Ruś w 1372 r. Władysławem Opolczykiem (co było niezgodne z przywilejem koszyckim, ale ten powstał dopiero dwa lata później, a prawo nie działa wstecz), jednak Ruś w 1376 r. najechali Litwini, ale - co ważne dla aspektu interesowania się Ludwika Koroną - wojska polsko - węgierskie zahamowały postępy wojsk litewskich. Władysław nie wrócił na Ruś Halicką, więc król obsadził ją węgierskimi urzędnikami (co faktycznie było niezgodne z przywilejem koszyckim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.