Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
sebas

Unia Polsko - Węgierska. Ocena zjawiska.

Recommended Posts

sebas   

Jak waszym zdaniem należy ocenić rządy Andegawenów w Polsce i unię Polsko Węgierską.

Unia ta została "zaplanowana" przez Karola Roberta i Kazimierza Wielkiego w trakcie zjazdu w Wyszehradzie w 1338 roku. Prawo sukcesji syna Karola - Ludwika,miało zostać nabyte w razie bezpotomnej śmierci Kazimierza - w zamian za to Polska uzyskiwała Halicz i Włodzimierz (tereny sporne między Polską, a Węgrami). Do realizacji tych postanowień doszło w 1370 roku czyli w chwili śmierci Kazimierza. Unia miała charakter personalny. Jak zatem według was należy ocenić połączenie Polski i Węgier oraz jak ocenić rządy Andegawenów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Adammo   

Niewątpliwie minusem tego zjawiska były rządy Ludwika Węgierskiego. Wiadomo, że pochodził z Węgier, to i rządzenie w tym kraju było dla niego najważniejsze. Tam uchodził za władcę wybitnego, nosi pseudonim "Wielki". U nas tak różowo nie było. Ludwik Węgierski nie zdecydował się na walkę o utracone ziemie polskie w przeszłości, a nawet przyczynił się do utraty niektórych terenów. Ale o jego córce Jadwidze zbyt wiele złego nie można powiedzieć. Być może gdyby nie Jadwiga, nie byłoby Jagiellonów na stronie Polski i nasz kraj nie stałby się jedną z potęg europejskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Ludwik Węgierski nie zdecydował się na walkę o utracone ziemie polskie w przeszłości, a nawet przyczynił się do utraty niektórych terenów.

Fakt, iż Ludwik nie był u nas tak wybitny jak na Węgrzech jest niezaprzeczalny, ale nie przesadzajmy z jego krytyką. Sama Polska raczej nie pokonałaby zakonu, a Litwa do 1377 r. była głównie zorientowana na wschód i Moskwę, po 1377 r. pogrążyła się w sporach wewnętrznych i nadal walczyła na wschodzie. Fakt faktem, ścierała się z zakonem, ale na przymierze przyszedł czas chyba dopiero po śmierci Ludwika.

Oczywiście, przyczynił się do utraty naszej Rusi Czerwonej, choć raczej nieopatrznie - obsadził Ruś w 1372 r. Władysławem Opolczykiem (co było niezgodne z przywilejem koszyckim, ale ten powstał dopiero dwa lata później, a prawo nie działa wstecz), jednak Ruś w 1376 r. najechali Litwini, ale - co ważne dla aspektu interesowania się Ludwika Koroną - wojska polsko - węgierskie zahamowały postępy wojsk litewskich. Władysław nie wrócił na Ruś Halicką, więc król obsadził ją węgierskimi urzędnikami (co faktycznie było niezgodne z przywilejem koszyckim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.