Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Wiosna Ludów w Europie i na świecie

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Dlaczego nazwano to właśnie Wiosną Ludów? Ci, którzy w 1848 powstali przeciwko mocodawcom porządku wiedeńskiego zostali ostatecznie pokonani, stąd powinna to być raczej Jesień Ludów. Dlaczego Ludów a nie Narodów?

Czy te wystąpienia były walką proletariatu czy też narodów o samostanowienie swojego losu?

A może zna ktoś przypadki Wiosny Ludów na świecie poza Europą?

[W tej dyskusji nad kwestią węgierską nie debatujmy, bo istnieje osobny do tego temat]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Dlaczego nazwano to właśnie Wiosną Ludów? Ci, którzy w 1848 powstali przeciwko mocodawcom porządku wiedeńskiego zostali ostatecznie pokonani, stąd powinna to być raczej Jesień Ludów.

Przede wszystkim dlatego, że w momencie, gdy ta nazwa powstawała nikt jeszcze nie wiedział, że wystąpienia w większości zakończą się klęską walczących, a to z prostej przyczyny, określenie "Wiosna Ludów" zaczęło być używane już podczas trwania tychże walk. Poza tym, określenie Jesień Ludów jest już przypisane do innych wydarzeń i nie oznacza bynajmniej klęski...

Czy te wystąpienia były walką proletariatu czy też narodów o samostanowienie swojego losu?

Tak naprawdę proletariat nie był jeszcze zbytnio wykształcony. Poza tym w każdym z krajów Wiosna Ludów miała inną motywację i podstawę społeczną, dlatego nie można uogólniać.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Proletariat istniał, ale nie miał praw, a okres 1848 to był jego czas rewolty. Wszystko zaczęło się od Francji (krach gospodarczy) i rewolucji lipcowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Jesień ludów była ostatecznym załamaniem systemu jałtańskiego, w przeciwieństwie do wiosny ludów. Przyczyn należy zauważyć, że tutaj jako lud występuję społeczeństwo, a dokładniej proletariat, który dążył do uzyskania prawa i polepszenia życia. Wiosna może dlatego, że rewolucjoniści "budzili się" do pełnego życia.

Odnośnie powyzej postanowionego pytania to była to zarówno walka narodów jak również proletariatu. Bo wiosna ludów miała różne formy i przyczyny zależne od kraju. Wystarczy spojrzeć na echa Wiosny Ludów na ziemiach polskich. Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Proletariat istniał, ale nie miał praw

Owszem istniał, tylko nie w każdym kraju miał duże znaczenie w tym czasie, a że nie miał praw, to powszechnie wiadomo.

a okres 1848 to był jego czas rewolty

Na pewno? Kogo zatem rozumiesz pod pojęciem "proletariat"? Czy przyjmujesz tu za wyznacznik pojęcie marksistowskie, czy traktowanie proletariatu, jako ogółu warstw pracujących?

Poza tym, skład społeczny i cele w różnych krajach były różne, zaś nawet we Francji nie można mówić o ruchach samego proletariatu przyjmując za wyznacznik tego pojęcia rozumowanie Marksa (który wszakże działał w innej rzeczywistości).

Wszystko zaczęło się od Francji (krach gospodarczy) i rewolucji lipcowej.

Tylko to też nie było związane wyłącznie z biedotą pracowniczą. Były rozruchy zarówno biednych pracowników, jak i właścicieli, jak np. drobna, czy średnia burżuazja, a także chłopów,

Poza tymi warstwami w całej Wiośnie Ludów brało też udział wielu szlachciców, tyle (to też zależnie od kraju i celu walki), że często hamowali radykalniejsze kroki.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dla mnie Wiosna Ludów 1848 r oznacza nie tylko w zasadzie usunięcie politycznego porządku po 1815 roku, lecz przede wszystkim w zasadzie koniec porządku spoleczeczeństwa opartego na podstawach XVIII wiecznych [mimo Napoleona i jego okresu sporo z niego jeszcze zostalo] i chęć zmian. Zmian chcieli wszyscy: i robotnicy - których przemysl wysysal ze wsi, którzy porzucali rolnictwo by swojego szczęścia szukać w mieście; i ci którzy zostawali na wsi - mniej ludzi do podzialu przy tym samym dochodzie oznacza większą ilość pieniądza na przyslowiową glowę i oczywistą chęć inwestowania go dalej; wreszcie przemyslowcy, przedsiębiorcy -czyli ci którzy zaczęli zdobywać swoje pierwsze "miliony" i to co politycznie zastali ograniczalo ich coraz bardziej. Każdy chcial ugrać swoje cele. Do tej calej armii osób nalezy dorzucić tych którzy "dorabiali" się w ramach kolonializmu i tej czy innej dzialalności w koloniach [np. Afryka].

Efektem owej WL byla coraz większa rola parlamentu, przy ograniczeniu, lub początkach ograniczania roli wladcy [monarchia parlamentarna -> Prusy, Austria], przyznawanie coraz szerszym warstwom ludności praw różnych, czasem wręcz zmiana ustroju kraju [Austria -> A-W].

Prawdopodobnie ciekawą sprawą bylo pokazanie kierującym państwami tego, że spoleczeństwo w momencie kiedy się zorganizuje stanowi silę zdolną jeśli nie zmieść to naruszyć bardzo mocno istniejący / zastany porządek rzeczy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspólnym mianownikiem tych wszystkich wystąpień było moim zdaniem obalanie ładu pokongresowego. Tamte wydarzenia przyczyniły się do zniesienia poddaństwa i pańszczyzny, a także obalenia monarchii Burbonów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.